Všichni milujeme kouzlo Vánoc – a například vzrušení z rozbalování dárků a šustění papíru... To však není příliš dobré pro životní prostředí. Každý rok se vyprodukují tisíce tun odpadového papíru. Existuje však i mnohem ekologičtější způsob.
Pokud dárky na Vánoce zabalíte udržitelným způsobem, vložíte do nich mnohem více lásky (k obalu, k obdarovanému i k životnímu prostředí) a nikdo se nemusí vzdát radostného rozbalování. Každá domácnost má k dispozici materiály, které lze recyklovat, a zabalit tak dárky šetrně k životnímu prostředí. S následujícími osmi nápady na ekologičtější balení dárků se snadno obejdete bez celofánu, balicího papíru a jednorázových plastových stuh – a uděláte na Vánoce dobrý skutek.

1. Starý papír místo balicího papíru

Pokud i přesto chcete balit dárky do papíru, můžete se vyhnout dalšímu odpadu recyklací starého papíru. Novinové stránky s velkým množstvím textu a několika málo obrázky vypadají obzvlášť pěkně. Dobře však vypadají i stránky časopisů se skvělými fotografiemi nebo ilustracemi.

2. Princip bábuška: Dárek v dárku

Dalším způsobem, jak skoncovat s horami obalového odpadu, je vybrat materiál tak, aby byl sám součástí dárku. Ať už se jedná o make-up v odpovídající kosmetické taštičce, domácí čokoládu ve vintage plechovce na sušenky, kuchařku zabalenou v utěrce, šicí sadu zabalenou v šicím vzoru, svetr z recyklované vlny v plátěném pytlíku na prádlo nebo teplé rukavice zabalené v turistické mapě s vyznačeným tipem na výlet – balení může udělat stejnou radost jako samotný dárek. Velmi originální je udržitelné zabalení do voskovaných ubrousků z včelího vosku. Jsou omyvatelné a lze je používat k dlouhodobému skladování potravin, které tím dokonce vydrží déle čerstvé.