Active Beauty
Tabu: Všechny informace o toaletním papíru

Green Ideas

Tabu: Všechny informace o toaletním papíru

Toaletní papír je něco běžného, o čem se mluví jen zřídka. Věděli jste, že každý obyvatel Rakouska spotřebuje v průměru 10 kilogramů toaletního papíru ročně? To znamená přibližně 3 651 rolí toaletního papíru za celý život. Tato čísla lze ovlivnit výběrem toaletního papíru. I to, co jinak skončí v toaletě, leží v našich rukou.

Který toaletní papír by měl skončit v toaletě

Jakkoli malý se zdá být přínos pro životní prostředí, změny můžeme dosáhnout i tím, jaký toaletní papír při koupi zvolíme. V dm je dostupný recyklovaný a nebělený toaletní papír.
Pro výrobu papíru je potřebná buničina. Abychom buničinu získali, musí být pokáceny stromy. V případě recyklovaného (toaletního) papíru se používá celulóza ze sběrného papíru. Při koupi recyklovaného papíru automaticky přispíváme k ochraně tropů. V nejlepším případě by měl v toaletě skončit pouze recyklovaný toaletní papír. Při vyloučení běleného toaletního papíru z našeho nákupního seznamu, šetříme CO2, který vzniká při bělení.

 

V toaletě: Kapesníky, odličovací tamponky a další

Všichni to známe: Stojíte v koupelně a toaleta je nejpraktičtější místo pro likvidaci vlasů, odličovacích tamponků nebo kapesníků. Pomocí spláchnutí se odpad rychle ztratí. V toaletě by však měl skončit pouze (udržitelný) toaletní papír. Vlasy, vlhčené ubrousky, odličovací tamponky, zubní nit, tampony nebo kapesníky je třeba vyhodit do koše. Proč? Protože „sejde z očí, sejde z mysli“ je v tomto případě omyl. Hygienické produkty jen tak nezmizí, ale skončí v čistírnách odpadních vod. Výsledkem jsou ucpané trubky a čerpadla. Kromě nepříjemně stráveného času a většího pracovního úsilí zaměstnanců čistíren vznikají také další náklady. Toho si pak můžeme všimnout i při placení poplatku za odpad. Pokud jsme si těchto nevýhod vědomi, v budoucnu se vyvarujeme použití toalety jako koše na odpadky.
 

V koloběhu přírod

A co dělat, když je rulička prázdná? Upcycling toaletního papíru! Rozhodně ruličky nevyhazujte, neboť je můžete použít například příští jaro. Perfektně se dají využít jako malé květináče. S několika semeny, trochou půdy a tou správnou péčí z nich vyrostou malé rostlinky. Tímto se do přírody vrací nová zeleň, jako náhrada za strom, ze kterého byl (i recyklovaný) papír vytvořen.