Active Beauty
Vyrobte si vlastní vykuřovadlo
Text: Eva Pohn

Síla rituálů

Vyrobte si vlastní vykuřovadlo

Tradice vykuřování je stará jako lidstvo samo. Zmiňuje se o něm i epos o Gilgamešovi, který vznikl mezi lety 3000 a 2600 př. n. l. V současné době zažívá vykuřování opravdové „znovuzrození“. Ukážeme vám, jak si vyrobit svazek vykuřovadla, jaké bylinky do něj patří, jak co nejdovedněji svazek uvázat a co je důležité při rituálu vykuřování.
V minulosti se lidé pomocí vykuřování různých bylin snažili zbavit nemocí, jako byl například mor a cholera. Pokud si v dnešní době sami vyrobíte vlastní vykuřovadlo, jistě už nebudete vyhánět mor. Vaším cílem bude spíše očista od negativní energie. Taková se může objevit v novém bytě, po náročné návštěvě, nemoci či sporu.

Bylinky vhodné k výrobě vykuřovadla

Mezi 15. srpnem a 15. zářím se dostávají do své plné síly rostliny jako divizna, tymián, třezalka tečkovaná, pelyněk černobýl, meduňka lékařská, řebříček, oman pravý, všedobr horský, rozmarýn, levandule, šalvěj, pelyněk pravý a růže. Nejlepší je sbírat tyto bylinky kolem poledne. Pak už záleží na vás, které z nich vyberete. Do vykuřovadla se dají svázat všechny nebo jen šest, sedm druhů bylinek. Velké popularitě se těší hlavně vykuřovaní šalvěje.

Tip: Pozor na jedovaté rostliny

Ne každá bylina je vhodná pro vykuřování. Od jedovatých rostlin dejte radši ruce pryč!

Umění vázání

S několika málo triky si sami vytvoříte kompaktní vykuřovadlo. Nejprve umístěte diviznu doprostřed, ostatní přibližně 15 cm dlouhé stonky bylin pevně obtočte kolem divizny. Nyní musíte bylinky nechat zhruba půl dne sušit na polostinném místě. Tak se budou moci dát dobře svázat, aniž by se polámaly. Poté byliny svažte na horním i dolním konci a uprostřed jutovým provázkem nebo konopnou nití.

Byliny musí být svázány pevně, ale ne příliš. Vykuřovadlem musí neustále proudit vzduch, aby rostliny nezačaly plesnivět.

Nakonec hotový svazek ještě převažte nití do spirály a nechte aslespoň 3–5 dní uschnout na vzdušném a teplém místě.

Vykuřování

Po vytvoření vašeho vlastního, domácího vykuřovadla můžete přistoupit přímo k vykuřování. Mezi první kroky by mělo patřit vypnutí všech detektorů kouře. Vysušený svazek bylin pak nastavte do vzpřímené polohy, mírně šikmo ho nakloňte a na špičce zapalte. Svazek nechte hořet 3–5 sekund, než ho sfouknete. Nyní začíná rituál vykuřování. Vložte vykuřovadlo do ohnivzdorné mísy, kde se bude shromažďovat popel, a už si jen vychutnávejte nádhernou vůni. Jak dlouho necháte svazek kouřit, je jen na vás. Nikdy však nenechávejte zapálené vykuřovadlo bez dozoru.

Na konci rituálu svazek pevně zabodněte do písku a svazek tím uhaste. A zlí duchové už nemají šanci.