Active Beauty
Nejznámější otec na rodičovské: Dominik Landsman

Nejznámější otec na rodičovské: Dominik Landsman

Když jste šel na rodičovskou, tak se Vám kamarádi prý smáli. Myslíte si, že se tento přístup už v Česku mění?
Myslím si, že je jiná doba než před sedmi lety a že otec na rodičovské je už brán jako „normální“. Možná proto byl můj blog zajímavý, jelikož tehdy to bylo ještě něco zvláštního. Byl jsem coby otec na rodičovské dost exotický.

Jak na to období vzpomínáte?
Překvapilo mě, jak jsou všechny dny s malým dítětem stereotypní. Každý den probíhal stejně a jeho vrcholem byl okamžik, kdy přišla manželka domů. K tomuto momentu se upínaly veškeré mé naděje. Do té doby bylo zásadní přežít a zařídit, aby přežilo i dítě a byt.

Podle Deníčku moderního fotra se natočil i film. Byl to Váš cíl?
Na to se mě hodně lidí ptá, ale já jsem ani nepočítal s tím, že by kniha měla být zfilmovaná. Je to nad rámec mých očekávání a mám z toho samozřejmě radost. Viděl jsem scénář, který jsem schválil, a řekl jsem si o roli.

Ve filmu jsem si zahrál taxikáře. Jaké to bylo zahrát si ve filmu podle vlastní předlohy?
Zjistil jsem, že herectví je hlavně o čekání. Pořád jsem na něco čekal, natáčení je zdlouhavý proces. A přestože jsem skvělý herec, tak vím, že zůstanu radši u psaní.

Byl to Váš sen stát se spisovatelem?
Chtěl jsem se vždy živit psaním, baví mě to. Ale nikdy by mě nenapadlo, že první knížka, kterou vydám, bude o dítěti. Tohle přišlo náhodou.

O čem jste chtěl původně psát?
Neměl jsme nic konkrétního. Chtěl jsem někdy něco napsat, ale byla to vzdálená budoucnost. Netušil jsem, že se mi to povede. Jediná devíza, kterou můžu literatuře dát, je to, že píšu vtipné texty. Nelibuji si v příbězích a nejsem autor románů, spíš takových fejetonů.

Už jste napsal 12 knížek, která z nich je nejúspěšnější?
Deníček moderního fotra, té se prodalo přes 70 tisíc výtisků. Ta se se mnou táhne. Sám jsem si vytvořil škatulku, ze které se mi nedaří vymanit.

Vám vadí škatulka „moderního fotra“?
Není to nic, za co bych se styděl. Jen prostě nemám rád, když mě lidé představují nikoli jménem, ale jako „moderního fotra“. Věřím, že třeba pohádky pro děti, které jsem napsal, jsou lepší než deníčky. A možná bych byl radši, kdybych byl známější díky nim. Ale jinak mě úspěch Moderního fotra těší.

 

Jak Váš syn vnímá, že píšete o něm?
Líbí se mu to. Jeho nejoblíbenější knížka je „Na chalupě s moderním fotrem“. Chce ji pořád dokola poslouchat jako audioknihu. Já už ji mám kvůli tomu úplně ohranou a nemůžu ji slyšet.

Jak se jinak má Váš syn?
Dokončuje druhou třídu a jeho život stejně jako nás všech ovlivnila pandemie koronaviru. Už přes rok nemá kroužky ani žádné mimoškolní aktivity, což vnímám jako problém. Je znuděný a pořád doma, ale nic jiného nejde dělat. Život je teď takové provizorium. Právě o karanténě je i moje další knížka, kterou teď dokončuji.

Můžete o ní prozradit více? A jaké máte další pracovní plány?
Jmenuje se Karanténa s moderním fotrem a je o tom, jak jsme tuhle dobu prožívali. Snažil jsem se tam zachytit období od března 2020 do března 2021 a vše, co se dělo jak u nás doma, tak i celospolečensky. Knížka vyjde v září. V hlavě mám pak ještě další dvě humoristické knížky. A jinak se teď těším na premiéru filmu Deníček moderního fotra, která je odložená na srpen.


Dominik Landsman (35)

Dominik je český spisovatel. Vystudoval Vysoké učení technické a původně pracoval jako realitní makléř. Po výpovědi zůstal na rodičovské a začal psát. Je autor knížky „Deníček moderního fotra“, která už má několik tematických dílů. Napsal i pohádky pro děti a věnuje se politické satiře.

 

Zaujal vás spisovatel Dominik Landsman?

Pak si pusťte další díl #dmpodcastu. Zjistěte, u čeho si nejvíc odpočine a proč nerad chodí s dítětem na pískoviště.