Active Beauty
Milovnice folkloru a módní návrhářka: Zuzana Osako

Milovnice folkloru a módní návrhářka: Zuzana Osako

Módní návrhářka Zuzana Osako ve svých kolekcích vychází z českého folkloru. Na oděvech tak oživila například tradiční český modrotisk. Jak vzpomíná na léta strávená v zahraničí a proč sází na trvalou udržitelnost nejen ve svém šatníku?

Jak Vás ovlivnilo těch deset let, které jste strávila v zahraničí?
Z italské i japonské kultury jsem si oblíbila různá jídla a naučila se je vařit. Také mě ovlivnila estetika obou zemí v ilustrátorské i oděvní tvorbě. Vidět vlastní kulturu z perspektivy jakékoli jiné vám otevře oči. Začala jsem díky těmto zkušenostem myslet jinak.

Co Vám v cizině nejvíce chybělo?
Chyběla mi vůně naší hlíny, náš chleba a pak i český humor. Nejvíce mi samozřejmě scházela naše velká moravská rodina. Ale pomohlo mi právě dodržování českých tradic. V tom, co nám domov připomíná, dostáváme částečně to, co nám chybí. Mezi mými klienty jsou i Češi žijící v zahraničí a říkají mi to samé. Odváží si od nás kousek domova do světa.

K navrhování oblečení jste se dostala po návratu do Čech. Co je pro Vás při tvorbě největší inspirací?
V designu, střihu i funkčnosti jsou to lidové oděvy a krásné látky. Také příroda mě inspiruje ke vzorům, které si sama kreslím. V siluetě a detailech jsou to samotné zákaznice, od kterých se učím.

Jaké máte nejradši materiály?
Mám ráda přírodní materiály, jako je bavlna a len. V poslední době se zajímám o konopné látky. Ty jsou z ekologického hlediska skvělou volbou. Český výrobce, se kterým chceme spolupracovat, však ještě pracuje na jejich měkkosti.

Jak důležitá je pro Vás trvalá udržitelnost?
Od začátku je to pro mě zásadní téma. Inspiruji se lidovým oděvem. Ten se také nešil, aby se za chvíli vyhodil, ale nosil se často celý život nebo i po generace. Dokonce se pak látky z obnošeného oděvu užívaly dál. Vybíráme proto kvalitní materiály a šijeme precizně, i když je to dražší. Navrhuji tak, aby oděvy nevyšly z módy a byly nadčasové. Vše vyrábíme z lokálních zdrojů, takže přeprava je minimální. Také se snažíme přimět naše tuzemské dodavatele k produkci organických materiálů. I v mém osobním životě je pro mě toto důležité a nakupuji jen kvalitní oblečení a věci, které mi vydrží dlouho.

Máte nějaké tipy, jak si správě sestavit udržitelný šatník?
Člověk si styl utváří s věkem. Vnímá, v čem se cítí dobře, po čem nejčastěji sáhne, na co se v šatníku spoléhá, v čem ho lidé chválí a co mu dělá radost. Ze začátku dospělého věku je dobré investovat do jednodušších kousků a univerzálních barev. U nás si zákaznice nechávají na míru šít sametové jupky a v případě kabátků volí nejčastěji tmavomodré látky a až časem si začnou s barvami hrát a vymýšlí odvážnější kombinace. Vždy budujeme šatník tak, aby se dal maximálně dobře kombinovat.

A co nosíte nejraději Vy osobně?
Líbí se mi bílá barva nebo barvy přírody za oknem. Ráda nosím blůzy, šaty, sametové kabátky nebo tkané šátky. Důležitá je pro mě pohoda, kvalita a krása, která nám má dělat radost.

Ve své tvorbě se inspirujete českým folklorem, bylo to tak i u Vaší kolekce navržené pro letní olympiádu?
Ano, kolekce nese odkaz naší kultury. Pracovala jsem při jejím navrhování s tradičním českým modrotiskem.

Olympiáda byla odložena kvůli pandemii o rok. Jak se na ni těšíte? Věříte, že proběhne opravdu tak, jak je v plánu?
Velmi v to doufám i kvůli všem zúčastněným. Bude to jakási oslava toho, že se vše podařilo zvládnout. Nebo jakýsi symbol naděje, že všechno zase půjde dopředu a k lepšímu. Třeba to nebude olympiáda jako ty předchozí, ale bude příkladem nacházení nových cest v těžkém období.


Zuzana Osako (39 let)

Zuzana je česká ilustrátorka a návrhářka. Spolupracuje s řadou českých i zahraničních klientů. Má úspěšnou značku Tradice. Je autorkou slavnostní kolekce pro český tým určené pro letní olympijské hry v  Tokiu (odložené kvůli pandemii koronaviru). Žila několik let v Itálii a v  Japonsku, má tři děti.

 

Zaujal vás životní příběh Zuzany Osako?

Pak si pusťte další díl #dmpodcastu, kde se dozvíte víc o jejích úspěších, plánech a o tom, kde čerpá inspiraci.