Active Beauty
Tyto čaje posílí náš imunitní systém
Text: Elisabeth Sas

Efektivní

Tyto čaje posílí náš imunitní systém

Co může být příjemnějšího, když venku klesne teplota, než vychutnat si šálek teplého čaje na pohovce, zachumlaní do oblíbené deky. Ať už je to luxusní čaj oolong, černý čaj nebo starý dobrý heřmánkový. Čaj nám však v závislosti na druhu nejen dodává pohodu, ale má také nespočet pozitivních účinků na náš imunitní systém.

Posílení imunitního systému čajem: Účinek osmi různých známých čajů

Právě v době začínající zimy si opět klademe otázku: Který čaj zajistí silný imunitní systém? Představíme vám úžasné účinky osmi známých druhů čaje a vysvětlíme vám, který čaj můžete použít k posílení imunitního systému v chladném období.

1. Doplňte antioxidanty pomocí zeleného čaje

Zelený čaj je významnou léčivou rostlinou již téměř 5 000 let a je prokázáno, že je účinný proti mnoha nemocem. Stejně jako jsou různé druhy čaje, jsou rozmanité i jeho účinky. Zelený čaj snižuje hladinu cholesterolu, svými antioxidanty posiluje imunitní systém, zejména v chladném období, a díky obsahu kofeinu je vhodnou alternativou kávy. Stimuluje také metabolismus.

2. Zmírnění zánětu pomocí heřmánkového čaje

Heřmánkový čaj je všestranným pomocníkem mezi čaji. Jeho hlavní účinnou látkou je azulen, který dokáže potlačovat a předcházet všem druhům zánětů, a to jak vnitřně, tak i zevně. Díky svým uklidňujícím účinkům je heřmánek vhodný také při nervozitě, poruchách spánku a působí protikřečově. Není divu, že si heřmánkový čaj mnozí spojují s nemocemi. Ale se lžící medu a trochou citronové šťávy rychle dostane jinou chuť a už nepřipomíná tak silně horečku a bolest v krku.

3. Vitamínový boost s ovocným čajem

Díky vysokému obsahu vitamínů a minerálů by ovocný čaj neměl chybět v naší kuchyni. Ovocné čaje nejsou podle definice „pravé“ čaje, protože neobsahují čajové lístky z čajovníku, ale „pouze“ ovoce. Ovocné čaje je proto třeba chápat spíše jako zdravý (osvěžující) nápoj s vysokým obsahem vitamínů. Na děti mohou mít uklidňující účinek a jsou také zdravou alternativou průmyslově vyráběného ledového čaje nebo džusu.

4. Zahřátí zevnitř zázvorovým čajem

Názory na zázvor se různí. Někteří lidé ho vůbec nemají rádi, jiní přísahají na jeho posilující účinky. A je to tak správně. Kromě toho, že zázvor podporuje krevní oběh, je skutečným zabijákem virů a pomáhá posilovat naši obranyschopnost. Gingerol, štiplavá látka obsažená v zázvoru, nám také dodává pocit zahřátí zevnitř. Ať už jako čaj, nebo jako ranní shot: Zázvor je skutečný povzbuzovač a často funguje dokonce lépe než šálek kávy.

5. Rovnováha s čajem rooibos

Rooibos neboli čaj z keře čajovce kapského patří mezi čaje bohaté na vitamíny a minerály. Působí jako čistič volných radikálů a pomáhá našemu tělu bojovat s nemocemi a udržovat se zdravé. Je také nenáročný na žaludek. To je ideální zejména v zimě, kdy máme tendenci jíst větší množství nezdravého jídla během adventu a svátků. Čaj rooibos má mimoto relaxační účinky a dodává rovnováhu – ideální, pokud jste ve stresu a hledáte klid.

6. Snění o vzdálených světech s chai čajem

Čínské slovo „chai“ neznamená nic jiného než čaj. My však chai chápeme jako velmi zvláštní kořeněný čaj. Jedná se o černý čaj obohacený kardamomem, zázvorem, skořicí, hřebíčkem a dalším kořením. To mu propůjčuje téměř vánoční příchuť. Tento druh čaje je oblíbený zejména v Indii a je vždy mírně upravován a zjemňován různým kořením. V důsledku toho se liší i jeho účinek. Zatímco zázvor má výše zmíněné vlastnosti, kardamom má například trávicí účinky. Díky svému černému čajovému základu je však vždy mírně povzbuzující, a proto slouží jako náhražka kávy. Zejména chai latte (kořeněný čaj s mlékem) je již léta módním nápojem a nabízí se ve většině kaváren.

7. Začněte ráno černým čajem

Černý čaj se hodí k mnoha příležitostem. Ať už ráno jako náhrada kávy, nebo odpoledne na britský způsob s trochou mléka. Pokud však chcete snížit příjem kofeinu, je to pro vás špatný čaj. Nemá méně kofeinu než káva, jen jinak účinkuje. Černý čaj má v zásadě také povzbuzující a trávicí účinky. Kofeinu však trvá déle, než se v těle projeví jeho účinek, ale také déle vydrží. Výhodou je, že si sílu kofeinu můžete regulovat sami. Krátká doba louhování vede k vyššímu obsahu kofeinu v čaji, delší doba k nižšímu. Černý čaj také méně dráždí žaludek než káva. Podle americké studie pomáhá také černý čaj posilovat imunitní systém a při pravidelné konzumaci stimuluje obranyschopnost organizmu.

8. Vydejte se na nové území s bílým čajem

Jedním z nejméně známých druhů čaje je pravděpodobně bílý čaj. Neprávem, protože jeho účinky jsou pozoruhodné: Silně chladí, obsahuje hodně vitamínu C a díky svým antioxidačním vlastnostem prý dokonce funguje jako prevence rakoviny. Kofein obsažený v bílém čaji působí především na centrální nervový systém (méně na kardiovaskulární systém), a tak jemně stimuluje koncentraci. Jediná nevýhoda bílého čaje je vyšší cena, protože většina výrobního procesu je založená na ruční práci.


Už vás zastihla záplava virů? S našimi tipy, jak se rychle zbavit nachlazení, budete během chvilky opět fit.