Active Beauty
8 příznaků menopauzy

Cyklus

8 příznaků menopauzy

Zatímco témata jako menopauza nebo menstruace byla dlouho považována za tabu, nyní se situace naštěstí mění. Lidé o různých aspektech ženského zdraví mluví stále otevřeněji. S ohledem na to pro vás máme osm typických příznaků menopauzy.

Co znamená tato změna?

Menopauza je konec plodné fáze ženy. Ta končí posledním menstruačním cyklem. Kdy přesně k tomu došlo, lze s jistotou určit až zpětně, protože u žen v menopauze často nedochází k ovulaci a cykly jsou různě dlouhé.
Typické příznaky menopauzy jsou vyvolány vaječníky, které nyní produkují méně hormonů (estrogenu a progesteronu). Tělo na to často reaguje různými potížemi.

Přirozená hormonální změna v těle trvá v průměru osm až deset let a lze ji rozdělit do různých fází:
  • Premenopauza: Období před nástupem menopauzy
  • Perimenopauza: Období kolem konce menstruace
  • Postmenopauza: Období po menopauze

Předčasná menopauza

Předčasný nástup menopauzy nastává před 40. rokem věku. Příznaky časné menopauzy mohou být podobné příznakům normální menopauzy, ale absence menstruace může nastat i zcela náhle. Většinou je časná menopauza spojena s nemocemi a jejich léčbou, například s rakovinou. Pokud se u vás výše popsané příznaky menopauzy objeví před 40. narozeninami, je vhodné poradit se s lékařem či lékařkou.

Když menopauza skutečně začne, vaše tělo vám to oznámí různými příznaky menopauzy.

Příznaky menopauzy

1. Návaly horka

Pravděpodobně nejznámějším příznakem menopauzy jsou návaly horka. Během návalů horka ženy náhle zachvátí vlna horka po celém těle, nad kterou nemají kontrolu. To může vést k červeným skvrnám, pocení, bušení srdce a panice, což může vážně omezit vaši pohodu. Po návalu horka často následuje mírné ochlazení. Návaly horka vyvolává pokles hladiny pohlavního hormonu estrogenu. Pokles estrogenu může způsobit, že do mozku je vyslaný falešný signál, že se tělo přehřívá. To způsobí rozšíření cév a typické příznaky.

2. Poruchy spánku

Poruchy spánku v období kolem menopauzy jsou poměrně časté a mohou mít různé příčiny. Například návaly horka mohou vést k nepříjemnému nočnímu pocení, které následně snižuje kvalitu spánku. Kromě toho menopauza ovlivňuje nejen hormony estrogen a progesteron, ale také spánkový hormon melatonin, což často vede k poruchám spánku.

3. Výkyvy nálad

Když si představíte ženu v menopauze, vybaví se vám zcela konkrétní klišé: Snadno podrážděná osoba, která se může vzápětí rozplakat – jinými slovy, trpí výkyvy nálad. Ačkoli jsou taková líčení samozřejmě přehnaná, výkyvy nálad mohou být ve skutečnosti příznaky menopauzy. Ta také souvisí s hormonální rovnováhou: Estrogen má zlepšující účinek na náladu. Pokud se estrogenu produkuje méně, může to vést k apatii, podrážděnosti a sklíčenosti. V některých případech se tato hormonální změna může stát dokonce spouštěčem duševních onemocnění, proto je důležité brát problémy vážně a včas vyhledat lékařskou pomoc.

4. Zapomnětlivost

Některé ženy ve středním věku při výskytu zapomnětlivosti okamžitě napadne možné onemocnění demencí. Návštěva lékaře často odhalí, že není důvod k obavám a že problémy jsou neškodnými příznaky menopauzy. Pravděpodobně už tušíte: Za zvýšenou zapomnětlivost v období menopauzy je zodpovědný také pokles estrogenu. Může být narušené asociační myšlení, což může vést k problémům s pamětí a obtížím s hledáním slov.

5. Přibývání na váze

Nejíte více než dříve, ani necvičíte méně, a přesto číslo na váze stoupá? To nemusí být nutně příznakem menopauzy, ale také to může způsobovat pokles bazálního metabolismu, který souvisí s věkem. Tento pokles je způsobený úbytkem svalové hmoty. Je však patrné, že tuk se v menopauze hromadí v jiných částech těla než dříve. Zatímco mnoho mladších žen přibírá hlavně na bocích, stehnech a hýždích, tukové zásoby se během změny přesouvají na břicho.

6. Vaginální suchost

Vaginální suchost se může projevovat pálením, svěděním, a dokonce i bolestí při sexu. Pokud těmito příznaky trpíte, rozhodně byste měla navštívit gynekologa či gynekoložku, aby vyloučil onemocnění, jako je vaginální mykóza. Pokud není zjištěna žádná jiná příčina, může být suchost poševní sliznice příznakem menopauzy. Pokles hladiny estrogenu vede k regresi poševní sliznice, což narušuje rovnováhu vlhkosti.

7. Bolest prsou

Bolest prsou může ženy rychle vyděsit, protože si ji mnohé spojují s rakovinou prsu. Napjaté prsy, nebo dokonce malé bulky však také patří mezi časté příznaky menopauzy. Je to proto, že na začátku menopauzy obvykle klesá produkce hormonu progesteronu a poměr mezi progesteronem a estrogenem se stává nevyrovnaným. V důsledku toho se do prsou dostává příliš málo progesteronu, což může vést k zadržování vody a tvorbě bulek. I když obvykle existují neškodná vysvětlení bolesti prsou, jako je PMS, těhotenství nebo menopauza, vždy by měl tyto příznaky objasnit lékař či lékařka. To obvykle zahrnuje ultrazvukové vyšetření prsou nebo mamografické vyšetření.

8. Přerušované krvácení

Vzhledem ke změnám menstruačního cyklu během menopauzy se často objevuje intermenstruační krvácení. To je často způsobené nepravidelnostmi v hladinách estrogenu a je obvykle zcela neškodné. Pokud však dochází k velmi silnému krvácení nebo krvácíte déle než dva týdny, měla byste urychleně navštívit gynekologa či gynekoložku, protože krvácení je také jedním z časných příznaků rakoviny děložního čípku.

Co dělat s příznaky menopauzy?

Příznakům změny se bohužel nelze vyhnout. Lze je však zmírnit: Mnohým ženám pomáhá dostatek pohybu, vyvážená strava a co nejpozitivnější přístup k tělesným změnám. Přivítejte novou životní etapu s radostí a mějte na paměti, že se již brzy nebudete potýkat s obtěžujícími problémy, jako jsou menstruační křeče a antikoncepce.
Speciální doplňky stravy s červeným jetelem a šalvějovým čajem mohou přinést úlevu od fyzických potíží. Pokud jsou příznaky příliš velké, poraďte se se svým gynekologem nebo gynekoložkou, zda by pro vás nebylo vhodné užívat hormony. Určitě si nechte v této věci dobře poradit, protože hormonální přípravky mohou mít obvykle vedlejší účinky.