Active Beauty
Blond: Fakta k oblíbené barvě

Světlovlásky

Blond: Fakta k oblíbené barvě

Kdo by to neznal: Jakmile máme rovné vlasy, toužíme po kudrnatých. Tmavovlásky zase sní o blonďaté hřívě a naopak. Přirozeně blonďaté vlasy jsou však vzácné a velmi žádané. Čím to je, jaké možnosti nám nabízí barvení a na co si dát pozor?

 

Fakta o blonďatých vlasech

Přirozená blond v číslech

Přirozeně blond jsou pouhá dvě procenta světové populace a blonďatí lidé jsou zároveň vymírajícím druhem. Pro přirozeně blonďaté vlasy musí být oba rodiče nositeli genu pro blond a předávat ho dál.

Blonďatí lidé mají na hlavě v průměru 150 000 vlasů, což je nejvíc ze všech odstínů, přestože jsou jejich vlasy jemnější než u jiných barev. Pro srovnání: Brunetky mají v průměru 110 000 vlasů, černovlásky 100 000 a zrzky zhruba 90 000 vlasů.

Dětské světlé vlásky později ztmavnou

Na fotkách z dětství vidíte světlou blondýnku, zatímco nyní jste skoro bruneta? Za to je zodpovědný genetický program vašeho těla. Barvu vlasů určují dvě pigmentové látky, takzvané melaniny. Zatímto feomelanin určuje červeno-blonďaté vlasy, eumelanin je takzvaný hnědo-černý pigment.
 
V dětství se vytváří více světlého pigmentu, s přibývajícím věkem se pak vlivem růstových faktorů nebo hormonálních změn vytváří více eumelaninu a vlasy tmavnou. Naštěstí nám dnešní doba nabízí spoustu možností, jak získat blonďaté kadeře zpět. 

Blond vlasy: Zesvětlení, nebo odbarvení?

V zásadě se dá blond vytvořit z jakkoliv tmavých vlasů. Záleží však na správné technice a osobních barevných prefencích.

  • Zesvětlení: Stejně jako u každého jiného barvení hrají i zde roli pigmenty. Při zesvětlování se z vlasů odstraní přírodní pigmenty a zároveň se přidají ty umělé. Tmavě blonďaté vlasy tak získají krásně zlatavý nebo medový tón. Většího zesvětlení s touto technikou nedosáhnete. A zároveň to funguje jen na nebarvené vlasy. Ty již barvené se tímto způsobem zesvětlit nedají. 
  • Odbarvení: Pokud vlastníte od přírody tmavé vlasy, ale toužíte po světle blonďatých, pak vám nezbývá než se uchýlit k odbarvení. V tomto případě rozpouští peroxid vodíku přírodní pigmenty ve vlasech. Proces odbarvení probíhá v různých barevných stupních od červené přes oranžovou až po žlutou a nakonec bílou blond. Teprve poté se vybraná tónující barva postará o požadovaný výsledný odstín od červeně přes zlatavě až po středně blond.
  •  

4 barvicí techniky pro blond vlasy

1. Balayage

Tato módní technika barvení vypadá skvěle zejména na světlých vlasech, a když je hříva skutečně dlouhá. Při balayage se do pramenů štětečkem vtírají různé barevné nuance, které jsou jen o trochu světlejší než přirozený odstín vlasů. Díky tomu vypadá výsledný účes stále přirozeně. Navíc se nemusíte potýkat s odrosty, protože barva se nenanáší ke kořínkům. 


2. Blond melír

Když se řekne klasický melír, vybavíme si světlé zebří pruhy na hnědých vlasech, kterým dávno odzvonilo. Přesto se dá pomocí melíru účes skvěle zesvětlit, aniž by se musely odbarvovat celé vlasy. Často stačí obarvit jen pár pramenů v horní části o několik odstínů světleji a na slunci se bude tato barva krásně odrážet a dodá účesu novou svěžest. Náš tip: Vlasy kolem čela si nechte trochu zesvětlit. Opticky vám to otevře tvář.


3. Lehké blond nuance bez barvení

Pro lehké prosvětlení svých vlasů nemusíte nutně do kadeřnického studia. S těmito produkty vykouzlíte blonďatý look i doma:
  • Zesvětlovací sprej: Sluneční odlesky si můžete do vlasů po umytí jednoduše vnést pomocí zesvětlovacího spreje. Intenzitu si můžete jednoduše měnit dle naneseného množství. Jen myslete na to, že po vysušení vlasů bude výsledek ještě světlejší.
  • Tónování: Pomocí tónovací barvy nebo šamponu dosáhnete požadovaného odstínu vlasů. Jelikož tónovací produkty se relativně rychle vymývají, může barva působit za pár týdnů matným dojmem. Zesvětlené vlasy proto tónujte pravidelně. Pro ideální výsledek je důležité si předem jasně určit výchozí barvu zesvětlených vlasů. 


4. Péče o blond vlasy

Speciální barva vlasů potřebuje také speciální péči. Vzhledem k zesvětlení mají blonďaté vlasy sklon k roztřepeným délkám a konečkům, takže potřebují především hydratovat. Proto do své pravidelné péče zařaďte hydratační vlasové kúry, masky a balzámy. 
Přírodní i obarvené blond vlasy často chytí místo vytoužených chladných tónů nažloutlý nádech. Pokud patříte k milovnicím vodních radovánek a vlasy často namáčíte v chlorované vodě, mohou získat dokonce nazelenalý odstín. S nimi vám mohou pomoci například silver šampony, které díky modro-fialovým pigmentům neutralizují teplé podtóny.