Stanovení hranic znamená posílení pravomocí

Zejména ženy jsou velmi náchylné k tomu, že nedokážou říci ne a stanovit jasné hranice. Koneckonců se nechtějí znevěrohodnit, a tak je jim často servírovaná porce práce navíc – psychická zátěž a péče o druhé pak často automaticky dopadají na ně. Abyste se vyhnuli zneužívání, je nejvyšší čas na větší zplnomocnění a vědomé vytyčování hranic. Naučte se říkat ne pomocí těchto tipů:

1.Tip: Říct ne znamená říct ano sám sobě

Vlastně už teď říkáte ne docela často, sami sobě. Když někomu řeknete ano, rozhodnete se zároveň proti něčemu jinému. Často jste to vy sami a vaše vlastní zájmy. A naopak, pokaždé, když někomu řeknete ne, vytvoříte si více prostoru pro své vlastní sny. Přijmete hodinu navíc, i když byste raději šli do kina? Zde jasně říkáte ne svým vlastním přáním, místo abyste si stanovili jasné hranice. Zkuste lépe vnímat své vlastní potřeby a reagovat na ně. To je důležitý krok k sebelásce.

2. Tip: Říci ne nevyžaduje dlouhé vysvětlování

Nechci se této akce zúčastnit – a teď mi chybí dobrá výmluva? Ne, jen potřebujete odvahu říct ne. Zdlouhavé vysvětlování je zbytečné. Stačí říci ne zdvořile, ale rozhodně. Tím, že se nezamotáte do dlouhých výmluv, ukážete sílu a to, že si za svým odmítnutím stojíte. Bez kdyby a ale.