Active Beauty
Vyhlaste válku nadváze i podváze

Vyhlaste válku nadváze i podváze

Internet se stal doslova světem extrémů. Na jedné straně pózují na bezchybných fotografiích velmi hubené influencerky se zataženým břichem a své sledovatele tím uvádí do stresu. Podle studie od EU Kids Online byla už každá třetí dívka na sociálních sítích konfrontovaná s obsahem, který „thinspiroval“ k nezdravému hladovění. Na druhé straně vidíme plus size hvězdy jako Rebel Wilson, které sledují miliony obdivovatelů. Tato baculatá komička z Hollywoodu se kvůli své kariéře jednoduše projedla k větší velikosti: „Jak můžu pobavit více lidí? Jednoduše tím, že ztloustnu!“

V současnosti také narůstá obliba hashtagu #eatingdisorderrecovery odkazujícího na zotavení z poruchy příjmu potravy. Pod tímto hashtagem se ukrývá velké množství příspěvků bývalých obětí svých diet, které motivují ostatní k vytvoření si pozitivního pohledu na jídlo a nalezení rovnováhy. Aneb jak říká jedna žena z instagramového davu: Nikdo nedluží společnosti určitou tělesnou míru!

Co způsobuje tělu podváha a nadváha

Negativní dopady na zdraví mají oba extrémy, jak přemíra, tak nedostatek kilogramů.

  • Podvyživení lidé bývají náchylnější na nejrůznější infekce a osteoporózu, pokud onemocní, jejich tělo disponuje menšími zásobami. Kdo hodně zhubne na váze, aniž by posílil svalstvo, riskuje problémy s oběhovým systémem.
  • Nadváha s sebou nese také zdravotní problémy. Především břišní tuk představuje nebezpečí a může mít velké následky. K tomu se přidávají problémy s klouby, nebezpečí onemocněním cukrovkou a zvýšené riziko rakoviny.

To si evidentně uvědomila také Rebel Wilson. Ta pojala svůj rok 2020 jako čas pro změnu a soustředí se na cvičení, přičemž se pokouší vyhýbat cukru a nezdravým pokrmům. Po pár měsících je výsledkem jejího snažení početný úbytek kilogramů, avšak rozhodně ne ženskosti nebo humoru.

Jídlo jako přítel: Jak dosáhnout své vysněné váhy

  1. Co by mělo být hlavním cílem při hubnutí?

Jedná se o nastavení stravovacích návyků se zaměřením na redukci váhy a následné udržení nově dosaženého pocitu lehkosti. To vše bez diet, a především s požitkem.

  1. Zhubnout můžeme prý jen s jídlem. Co tedy jíst, abychom zdravě zhubli?

Jednou na první pohled možná banální, ale velmi důležitou věcí, kterou musíme začít, je přestat vnímat jídlo jako nepřítele a začít ho chápat jako přítele. Lidé, kteří nesnídají, mají tendence k přibírání na váze. Jedinci, jež rádi konzumují nízkotučné produkty, stejně tak. Lidé, kteří se v rámci hubnutí úplně vzdají čokolády a vína, u tohoto režimu dlouho nevydrží.

Jinými slovy to znamená, že bychom měli snídat, následně si dopřát dobrý oběd a nakonec si užít lehkou večeři. Neměli bychom vynechávat dobré sacharidy a měli bychom vařit z čerstvých surovin a mezi hlavními jídly dopřát tělu odpočinek a čas na trávení. Na rozdíl od diet, u nichž na určitou dobu slepě omezíme příjem kalorií, se u zdravého stravování jedná o celoživotní proces, který zkrátka nekončí. Což je dobré.

Vědomé stravování je vědomým rozhodnutím: Ano, během rodinného oběda u maminky si s klidným srdcem dopřeju meruňkové knedlíky, ale už si zkrátka nedám sušenku ani buchtu, která u mě dříve musela doprovázet každý šálek kávy. Mít tělo, jež máme rádi, je osobním rozhodnutím každého z nás, ke kterému musíme dospět sami. Dokud opravdu nebudeme chtít něco změnit, žádná zázračná dieta nám nepomůže.

  1. Jak lze určit ideální váhu?

Na tuto otázku vlastně neexistuje jednoznačná odpověď, protože každý člověk je zcela individuální. A s tím bychom k sobě měli také přistupovat. BMI (Body-Mass-Index) je z dnešního hlediska již docela zastaralou hodnotou, která nevypovídá nic o poměru svalů a tuků v těle. Výživoví poradci s ním proto příliš nepracují. Mnohem důležitější je to, jak chce daná osoba vidět samu sebe: Co je pro ni zcela osobně tou nejlepší variantou sebe sama. Pro někoho je to 60, pro jiného 80 kilogramů. Opět záleží na vědomém rozhodnutí každého z nás.