Active Beauty
Šetrná přírodní kosmetika směle konkuruje té konvenční

Šetrná přírodní kosmetika směle konkuruje té konvenční

Pronikavé barvy, ušlechtilý třpyt a laky na nehty s dlouhou výdrží? Ale jistě! Dekorativní kosmetika přímo z přírody zasahuje stále více srdcí a dokáže toho víc než kdy předtím.

Doby, kdy přírodní kosmetika patřila k okrajovému zboží a zájmu, odvál vítr. Rtěnky, šampony i opalovací prostředky, zkrátka cokoliv, na co pomyslíte, rozšiřují nabídku přírodní kosmetiky, inovují se a směle drží krok s konvenční kosmetikou. Příznivkyně přírodní kosmetiky oceňují také pečující vlastnosti a šetrnost jak k přírodě, tak k tělu, které tyto výrobky nabízí. „Často zažíváme, že zákaznice, které dříve používaly konvenční kosmetiku, té přírodní nedůvěřují, co se účinku a výdrže týká. Avšak po vyzkoušení jsou velmi mile překvapené, co tyto produkty dokáží,“ vypráví Daniela, spolupracovnice z řad dm. A není divu, neboť za posledních několik let se toho na poli přírodní kosmetiky událo opravdu hodně.

Z přírody na přehlídková mola

Vývoj přírodní kosmetiky jde velmi rychle vpřed a ve všech oblastech nabízí zákazníkům spoustu velmi dobrých alternativ k běžným produktům. Nová dekorativní kosmetika z přírody zvládne i metalické odlesky a jiné moderní efekty. Rostoucí rozmanitost přispívá k tomu, že přírodní kosmetiku používají už i profesionálové připravující modelky na přehlídková mola a fotografování. Někteří umělci se dokonce spoléhají už výhradně na produkty bez chemie. A v neposlední řadě také samy modelky, které svou pleť každodenně zatěžují líčením a úpravami, spoléhají na sílu přírodní péče.

Pestrobarevný výběr

 

Pro dosažení opticky pozoruhodných výsledků musí výrobci občas sáhnout hluboko do bedny plné (přírodních) triků. Indigo patří k čistě přírodním barvivům, které se fermentací získává ze stejnojmenné rostliny. Žluté, červené a černé tóny se zase získávají například z oxidů železa. Třpytky dokáží dnes odborníci na slovo vzatí vyrobit například z rostlinné celulózy, která je biologicky odbouratelná. A i k tradičně chemickým výrobkům, jako jsou laky na nehty, existují přírodní alternativy. Namísto chemických konzervantů se pracuje například s éterickými oleji, které také disponují konzervačním účinkem. Dokáží prodloužit výdrž laku až na dva roky.

Když zelená je opravdu zelená

Označení přírodní kosmetika předpokládá, že veškeré použité suroviny pocházejí čistě z přírody. Avšak ani při samotném zpracování se nesmí využívat chemických procesů. U bioproduktů zase platí, že 95 procent použitých surovin, ať už rostlinných, nebo živočišných, musí pocházet z biologického zemědělství, a také je pevně dáno, kolik jiných surovin může produkt obsahovat.

Velmi užitečným pomocníkem se staly certifikace přírodní kosmetiky, jako jsou NaTrue, BDIH nebo Cosmos, které zákazníkům garantují dodržování různých pravidel. V celé Evropě jsou také plošně zakázané testy výrobků i surovin na zvířatech.

Obecně se nároky na kosmetiku zvyšují. „Zákaznice se dnes mnohem více zajímají o složení výrobků, vyměňují si mezi sebou zkušenosti a chtějí přesně vědět, co na svou pokožku nanáší,“ potvrzuje Daniela. Tento trend zasahuje nejen dekorativní kosmetiku, ale i například výrobky určené pro péči o domácnost. V jednom průzkumu společnosti dm se ukázalo, že 89 procent uživatelů nechce používat produkty, v nichž jsou obsažené účinné chemikálie. A 84 procent dotazovaných odmítá syntetické látky jako silikony, parabeny nebo parafíny.

Vedle zdravotních aspektů hrají pro zákazníky při rozhodování stále důležitější roli také ochrana životního prostředí, trvalá udržitelnost a férové podmínky během výroby. Sledují proto, odkud daný produkt pochází a jak dlouhou cestu musel urazit, aby se k nim dostal, nebo v jakém materiálu je zabalený.

A co přinese budoucnost?

 

Podle expertů by se měl celosvětový trh přírodní kosmetiky do roku 2025 oproti roku 2017 zdvojnásobit. A právě v oblasti dekorativní kosmetiky se dá tento rozvoj očekávat ještě větší. K nejdůležitějším tématům patří inovativní přísady a neustálá optimalizace jednotlivých produktů. Stále totiž není jednoduché vyrobit stejně kvalitní a účinné přírodní alternativy úplně ke všemu zboží.

Na důležitosti budou nabývat také produkty s UV ochrannou a takové, které nás ochrání před modrým světlem z obrazovek, stejně jako trvale udržitelné produkty. Plastové mikročástice a palmový
olej se již dnes stále více nahrazují čistšími alternativami. Tyto tendence se však projevují i v oboru konvenční kosmetiky.