Active Beauty
Pro zdravý úsměv

Pro zdravý úsměv

Dříve představoval zubní kartáček jediný obranný štít proti bakteriím v ústní dutině. Ve svém boji proti zubnímu kazu však časem získal výraznou posilu: zubní nit, mezizubní kartáčky, škrabka na jazyk a ústní voda dnes patří k základní výbavě každodenní péče o dentální hygienu.

Během života musí naše zuby rozžvýkat průměrně 18 tun potravin. Takové množství by představovalo například bochníky chleba vyskládané za sebou v délce 4,5 kilometru nebo téměř 10.000 grilovaných kuřat. S ohledem na takovou zátěž je zřejmé, že kdo si chce udržet zdravé zuby až do vysokého věku, musí jim věnovat pravidelnou a především správnou péči. V této oblasti se naštěstí v posledních letech změnilo mnohé k lepšímu.

Za optimální péči o chrup se dlouho považovaly dvě věci: čistit si zuby dvakrát denně tři minuty a používat přitom správnou techniku. Dnes už však víme, že samotné čištění sice představuje dobrý základ, ke zdravému úsměvu však mnohdy nestačí. A to ať už používáte elektrický, nebo manuální zubní kartáček. Ani jeden z nich totiž nemá šanci dostat se úplně všude. „Po vyčištění zubů kartáčkem tak zůstane ještě přibližně 30 procent zubních ploch v podstatě neošetřených. Což vytváří ideální podmínky pro zubní plak a bakterie, které se právě v těchto těžko přístupných prostorách mohou nerušeně množit,“ vysvětluje zubní lékařka Annemarie Stolzová. Bakterie způsobující zubní kaz se živí cukrem z naší stravy a mění ho v kyseliny, které narušují zubní sklovinu. Abychom tedy ochránili i mezizubní prostory před zubním kazem, doporučuje se pravidelně používat zubní nit nebo mezizubní kartáček a ústní vodu.

Nepodceňujte dentální hygienu. Pravidelné profesionální čištění zubů může pomáhat předcházet zánětům v celém těle.

Vhodné pomůcky

Začátečníci mohou sáhnout po voskované zubní niti, která dobře proniká i do úzkých mezizubních prostor. Ještě snazší použití nabízí dentální nit upevněná v plastovém držáčku. Napnutá nit tzv. dentálního párátka s ergonomickým tvarem umožňuje jednoduché čištění mezizubních prostorů i v zadní části úst. Jak správně používat zubní nit Vám nejlépe vysvětlí a ukáže zubní lékař nebo dentální hygienistka. Někteří lidé mohou čištění zubní nití pociťovat jako nepříjemné nebo bolestivé. Často také zpočátku dochází ke krvácení dásní, které může být způsobeno jejich zánětem. V žádném případě to však neznamená, že bychom zubní nit neměli dále používat. Právě naopak. Při pravidelné a důkladné dentální hygieně by mělo krvácení přestat. V opačném případě je třeba vyhledat zubního lékaře.

Pokud máte citlivé dásně, můžete pro mezizubní hygienu vyzkoušet zubní pásku, která je širší než běžná zubní nit. Zároveň dávejte pozor na to, abyste při čištění zubů i mezizubních prostor nevyvíjeli příliš velký tlak. Pro větší mezizubní prostory jsou vhodné mezizubní kartáčky, jejichž použití bývá jednodušší než v případě zubní nitě. Jejich velikost je však třeba vybírat individuálně podle šířky mezizubního prostoru. Každý proto většinou potřebuje několik různých velikostí mezizubních kartáčků. I v tomto případně je ideální nechat si odborně poradit v ordinaci zubního lékaře.

Zápach z úst

Nepříjemný zápach z dutiny ústní je problém, o kterém se moc nemluví, přestože trápí řadu lidí. Pokud si budete svědomitě čistit zuby i mezizubní prostory, používat ústní vodu a pravidelně navštěvovat dentální hygienistku, děláte všechno, abyste vzniku zápachu z úst předcházeli. Někdy ale bohužel veškerá snaha nestačí k tomu, zabránit bakteriím v dutině ústní, aby způsobovaly „zkažený“ dech. Je to dáno tím, že se tyto bakterie shlukují především u kořene jazyka, kde zůstávají chráněny před ústní vodou a mohou se tak nerušeně množit. Proto je dobré odstraňovat pravidelně povlak z jazyka speciální dentální škrabkou. Pokud Vás však zápach z úst trápí vytrvale, je nejlepším řešením obrátit se na zubního lékaře.

5 nejčastějších chyb v péči o zuby

Na co si dávat při čištění zubů pozor

1. Příliš krátce: Čištění zubů často nevěnujeme dost času. Odborníci doporučují 2 x 2 minuty denně jako absolutní minimum. Podle mnohých studií si však zuby čistíme průměrně jen 46 vteřin.
2. Méně než dvakrát denně.
3. Příliš silně: Většina elektrických kartáčků je vybavena senzorem tlaku, který chrání před nadměrným tlakem na zuby a dásně během čištění.
4. Špatná technika nebo chybějící systém: Statistiky tvrdí, že 80 % lidí si zuby nečistí dost důkladně, 60 % z nás si zadní zuby nečistí vůbec nebo ne dost dlouho. Praváci si hůře čistí pravou stranu chrupu, leváci zase tu levou. Celkově je ale zásadní správná technika čištění: Nejprve se doporučují čistit kousací plošky krouživými pohyby a poté přední a zadní strany zubů směrem od dásně nahoru. Důležité je čistit zároveň i dásně.
5. Opomíjená výměna zubního kartáčku: Kartáček by se měl měnit za nový každé tři až čtyři měsíce. Klidně i častěji, pokud je dříve opotřebovaný.

Produktové tipy

Citlivá péče pro zářivý úsměv

S šikovnými pomocníky dm značky DONTODENT bude každodenní péče o ústní hygienu hračka.

1. Profesionální. Elektrický zubní kartáček DONTODENT Active s dvouminutovým časovačem se postará o efektivní a šetrné čištění zubů.
2. Osvěžující. Žvýkačka ORBIT osvěží dech a podporuje tvorbu slin.
3. Antibakteriální. Ústní voda DONTODENT s mátou příjemně osvěží dech a zároveň pečuje o ústní dutinu.
4. Univerzální. Zubní pasta DONTODENT Complete Protection chrání před tvornou zubního kazu i zubního kamene.
5. Jemný. Zubní kartáček DONTODENT se speciálně navrženými štětinami umožňuje ideální čištění.
6. Důkladné. Sada kónických mezizubních kartáčků DONTODENT s flexibilní rukojetí je vhodná pro péči o větší mezizubní prostory.
7. Šetrná. Zubní páska DONTODENT Brillant Weiss obohacená o fluorid odstraňuje zubní plak z těsných mezizubních prostor.
8. Praktická. Stěrka na jazyk DONTODENT pomáhá odstranit bakterie z povrchu jazyka způsobující nepříjemný zápach.