Active Beauty

Peeling: Je lepší si ho koupit, nebo vyrobit?

Vsadíte se, že po přečtení tohoto článku budete používat peeling znatelně častěji než doposud? Peelingy totiž patří možná k nejdůležitějším opatřením, pokud jde o krásu. Alespoň pro každého, kdo touží po zdravé a zářivé pleti.

Používání super séra, speciální masky nebo kvalitního oleje ztrácí smysl, pokud pleti pravidelně nedopřáváte peeling. Možná to zní radikálně, ale je to tak. Neboť peeling tvoří základ zdravé a krásné pokožky. A nezáleží na tom, zda si ho vyrobíte sami, nebo si ho koupíte například v dm.

1. Proč vlastně peeling pravidelně používat?

I při čtení těchto řádků ztrácí vaše pokožka nespočet buněk. V mikroskopicky malých dávkách tělo vylučuje odumřelé šupinky a nahrazuje je mladými buňkami. Pleť se tímto způsobem regeneruje, vypadá svěže a je vitální. Je tu jen jeden problém: Čím jsme starší, tím je tento proces pomalejší. Jakmile se vytvoří zrohovatělá vrstva, působí pokožka matně a unaveně.

Dříve či později se tato bariéra rozloží jako film po pokožce a zabraňuje vstřebávání živin. Krémy, séra a další v takové chvíli již nejsou efektivní. Jediná věc, která pomáhá, je pravidelné používání peelingu, který zabrání vytvoření této vrstvy. Peeling bojuje proti nečistotám a zbytkům kožního mazu. Proto by měly být peelingy nutností pro zralou i mladou pleť.

2. Jak často peeling používat?

Frekvence používání peelingu záleží na typu pleti. Normální pleť si vystačí s jedním peelingem týdně. Suchá a mastná naopak ocení dva až tři týdně. Cílem je udržet vlastní aktivitu pokožky tak, aby zabránila usazeninám. Avšak pozor, s peelingem se to zároveň nesmí ani přehánět. To, že ho používáte příliš často, poznáte tak, že pleť začne po peelingu svědit a je napnutá. V takovém případě jí dopřejte od peelingu pauzu a hýčkejte ji výživnými maskami.

3. Jak si vyrobit vlastní peeling?

Na peelinzích je skvělé to, že se dají jednoduše vyrobit i doma. Zejména citlivá pleť ty domácí ocení, jelikož do nich si většinou přidáváme jen ty nejčistější přírodní látky.

Pokud si také chcete vyrobit svůj vlastní jemný peeling, smíchejte tři lžíce hrubé mořské soli se dvěma lžícemi olivového oleje. Směs vmasírujte do navlhčené pokožky, nechte chvíli působit a důkladně opláchněte. Krystalky soli neslouží pouze jako brusné částečky, ale také dezinfikují. Také smícháním cukru s medem (poměr 2:1) vykouzlíte během chviličky peeling.

Použít můžete také kávu: Po vypití dalšího šálku kávy si odeberte 10 lžic kávové sedliny a tu smíchejte se 4 lžícemi medu. Směs naplňte do uzavírací nádoby a máte hotovo. Poté ji krouživými pohyby vmasírujte do pokožky a následně důkladně opláchněte.

4. Který peeling mi bude vyhovovat?

Mechanické peelingy poznáte podle hrubých zrníček. Obsahují abrazivní granuláty, které podobně jako brusný papír odstraňují zbytky kůže. Pracují důkladně, avšak citlivou nebo suchou pokožku mohou podráždit. I zde tedy platí pravidlo, že pokud pokožka po použití peelingu nepříjemně pne, zvolte raději jemnější přípravek.

Enzymatické a chemické peelingy obsahují substance (např. ovocné enzymy z papáji nebo ananasu, kyselinu glykolovou), které vyvolávají mírnou exfoliaci. Avšak ne každá pleť se s tímto procesem dokáže vyrovnat. Chemické a enzymatické peelingy proto vždy zkuste nejprve na malé ploše pleti.

5. Jak ošetřit pokožku po peelingu?

Po použití peelingu jsou kanálky pokožky otevřené a mikrocirkulace aktivní. V tuto chvíli je pleť velmi přístupná pro další pečující látky a nastává ideální čas na výživné masky a séra. Je však třeba vyhnout se jiným čisticím rituálům (např. parním lázním nebo čisticím maskám), protože pokožka je obvykle velmi citlivá.

Také je důležité si uvědomit, že zrohovatělá vrstva, která byla nyní odstraněna, chránila pokožku (jen do určité míry) před UV zářením. Po peelingu je proto ještě citlivější na světlo a potřebuje dostatečnou ochranu krémem s ochranným filtrem.