Active Beauty
Kosmetické štětce: Jaké existují a který určitě potřebujete

Kosmetické štětce: Jaké existují a který určitě potřebujete

Díky kosmetickému štětci můžeme precizně nanést na pleť make-up, podkladovou bázi, bronzer a další podobné přípravky. Ale jaký štětec je ten správný a kolik jich potřebujeme na to, abychom vytvořili dokonalé líčení?

Bez použití štětce dokonalé líčení snad ani neexistuje. Co zní jednoduše, se v praxi ukazuje jako výzva: V dm si můžete vybrat z široké škály štětců – který si tedy vybrat? Sestavili jsme pro vás příručku kosmetických štětců a představíme vám základní pravidla jejich výběru i použití.

 

Všechno, co musíte vědět o kosmetických štětcích

Přírodní, nebo syntetické štětiny?

U kosmetických štětců v zásadě rozlišujeme mezi těmi s umělými a se syntetickými štětinami. Co se týče schopnosti aplikace produktu na pleť, jsou velmi kvalitní oba typy.

 • Štětec s přírodními štětinami by se měl používat jen na aplikaci pudrových produktů (oční stíny, bronzer apod.), protože jinak se materiál nalepí na štětiny a se štětcem už se pak nedá pracovat.
 • Štětec se syntetickými štětinami lze používat jak na pudrové, tak na krémové konzistence (make-up nebo korektor). Mnohé inovativní a udržitelné kosmetické značky nabízejí z čistě etických důvodů pouze štětce s umělými štětinami. Výhoda: Štětec je hygieničtější a vhodný i pro alergiky. Kromě toho jsou vysoce kvalitní a veganské štětiny také dokonale heboučké. Syntetická vlákna udrží déle svůj původní tvar, mají hladký povrch a nepohlcují přebytečný make-up.

Kolik štětců ve skutečnosti potřebujete na dokonalé líčení?

Samozřejmě že to, kolik štětců použijete, je víceméně otázkou vkusu. A těžko lze určit nějaký konkrétní počet. Na druhou stranu určitě nelze vytvořit perfektní líčení pouze pomocí jednoho štětce.

Náš tip: Pevně svázané štětce umožňují dokonale přesné tahy a ty volnější zase vytvoří jemné přechody. Zvolte si tedy štětec podle požadovaného efektu. A nezapomeňte, že svoji roli hraje také velikost štětce, protože na celou tvář potřebujete větší štětec než například jen na oční stíny.

Tyto štětce potřebujete

 1. Na tvář:
 • Štětec na podkladovou bázi a make-up: Postará se o krásně sjednocenou pleť. Jde především o to, aby byl štětec pevně svázaný, protože ten aplikuje bázi nebo make-up jen na pleť, kdežto ten měkký část produktu pohltí do sebe.
 • Štětec na korektor: S trochu menším štětcem na nanášení korekturu můžete ideálně nanést oční stíny i cíleně zakrýt začervenání a nedokonalosti pleti. Štětiny jsou svázané kompaktně, takže dokáží pracovat přesně.
 • Štětec na pudr: Jemné pudrové pigmenty nejlépe nanese velice měkký kosmetický štětec, který nesetře z tváře make-up.
 • Štětec na konturování: Ideální štětec na konturování je ten, který má středně pevně svázané štětiny, takže se s ním dá dobře konturovat, aniž by zároveň vytvořil ostré přechody. Dobře s ním zvýrazníte lícní kosti a jiné partie jako například čelo nebo nos s ním zase můžete zmenšit.
 1. Na líce:
 • Štětec na tvářenku: Pro přirozené zakončení líčení použijte na aplikaci tvářenky nebo bronzeru měkký štětec. Čím pevněji je svázaný, tím intenzivněji barva na lících vynikne. Záleží jen na vás, zda si vyberete kulatý, nebo spíše jemně zkosený štětec. Ten zkosený se hodí k jemnějšímu konturování.
 • Štětec na rozjasňovač: Jelikož rozjasňovač by měl zůstat nanesený pouze na těch správných partiích, neměl by být štětec příliš velký a velmi zkosený, to vám usnadní cílené nanášení rozjasňovače. Na jemnější zvýraznění se hodí ten vějířovitý.
 1. Na oční partie:
 • Štětec na oční stíny: Štětec na stínování je při nanášení očních stínů absolutní nutností, protože jen jeho pomocí lze docílit plynulých přechodů barev. V tomto případě platí jednoznačně pravidlo, že čím víc stínujete, tím je výsledek hezčí.
 • Štětec na oční linky: Čím menší a užší je hrot štětce, tím lépe se vám podaří s ním dostat až ke kořínkům řas a vytvořit dokonalou oční linku.
 • Štětec na obočí: Pokud pracujete s pudrem na obočí, potřebujete k němu také vhodný štěteček. Díky svému plochému, zkosenému tvaru dokáže obočí krásně zhustit. Hrot se zase postará o precizní práci.
 1. Na rty:
 • Štětec na rty: Pomocí štětce na rty můžete precizně nanést na rty rtěnku, ta déle vydrží, protože barevné pigmenty se díky štětci dostanou do hlubších vrásek rtů. Pokud chcete nalíčit rty dokonale, rozhodně potřebujete pevný štětec.

Štětce je potřeba také správně čistit

Stejně jako čistíme jiné zkrášlující pomůcky, potřebují také štětce pravidelnou péči. V zásadě platí, že pokud používáte štětec denně, měli byste ho zhruba jednou týdně vymýt a mezi jednotlivými použitími ho utřít dezinfekčním ubrouskem.

Existují speciální čisticí prostředky, ale sáhnout můžete jednoduše i po dětském šamponu. Rozhodně se však vyvarujte použití prostředku na mytí nádobí, jelikož ten by příliš vysušil přírodní i umělé štětiny. Při čištění štětec příliš nedrhněte a poté ho vždy nechte důkladně vyschnout, ideálně zavěšený hlavou dolů. Jinak vám štětec při každém čištění navlhne, čímž se poškodí lepidlo, které drží štětiny pohromadě.