Active Beauty
Doba (bez)plastová: Každá lahev se počítá

Doba (bez)plastová: Každá lahev se počítá

Žijeme v době plastové. Oceány, pitná voda i vzduch jsou kontaminovány mikročásticemi plastu. Tohoto materiálu produkujeme více, než zvládneme recyklovat. Snažíme se omezovat jeho spotřebu, ale stačí to?

Společnost dm přišla ve spolupráci s Tierra Verde s neotřelým řešením, jak minimalizovat plasty i v oblasti drogerie. Plnicí stanice nabízejí zcela ekologické (tedy v přírodě přirozeně odbouratelné) prostředky na mytí nádobí, úklid i praní. Najdete je již v 16 prodejnách dm, převážně v krajských městech.

V plnicích stanicích s ekodrogerií Tierra Verde si můžete natočit prací gel s přírodní levandulovou silicí a máchadlo, které zabraňuje usazování zbytků pracího prostředku v textilních vláknech, jimž navrací jejich přirozené vlastnosti (jasnost barev a savost), a zabraňuje šednutí prádla. Zároveň je máchadlo vhodné také pro ekzematiky a lidi s citlivou pokožkou. To samé platí pro gel na nádobí s vůní citronové silice. Všechny tyto produkty získaly uznávaný mezinárodní certifikát Eco Garantie. Máte-li rádi vůni pomerančů, doporučujeme vyzkoušet úklid s univerzálním čističem.

Cesta za mýdlovými ořechy

Když Nataša Foltánová, vizionářka a zakladatelka společnosti Tierra Verde, hledala pro svou domácnost alternativu k běžné drogerii, zásadním kritériem pro ni byl minimální dopad čisticích prostředků na životní prostředí. Hledání ji zavedlo až do Indie k mýdlovým ořechům, tradičním plodům s přírodní mýdlovou složkou.

Mýdlové ořechy a extrakty z nich jsou ideální pro šetrnější praní ve vztahu k samotnému prádlu, životnímu prostředí i našemu zdraví. Pro československou značku Tierra Verde tedy začala cesta k ekologické drogerii před dvanácti lety.

Plnicí stanice v dm šetří přírodu i peníze

Ze statistik vyplývá, že recyklace plastových obalů není dostačující a je potřeba zajít ještě o kousek dál. Jednou ze stále populárnějších alternativ je bezobalový prodej. Nejenže lahev můžete plnit opakovaně a prodloužit její životnost, ale při opakovaném plnění platíte pouze za produkt, nikoliv za obal.

Revoluční je však také životní cyklus vaků, kterými jsou zásobovány samotné plnicí stanice. Prázdné vaky se zasílají zpět výrobci, vymyjí se a znovu naplní k dalšímu použití. Odpad tedy nevytváříte vy, prodejce ani výrobce. Může to být váš první krok k bezobalovému nakupování, které v Česku zažívá v posledních letech obrovský rozkvět.

Připojte se i vy k rodině bezobalového prodeje a vykročte směrem k ekologičtější domácnosti. Velké změny se dějí postupnými krůčky. Pojďme společně přispět k ochraně životního prostředí tím, že budeme minimalizovat odpad. Vydejme se cestou přírodních vůní, léty ověřených postupů a udržitelnosti. V prodejnách s plnicími stanicemi nyní navíc můžete sbírat vícenásobné body.

Jak postupovat při ekopraní?

1. Třídíme

Většina prádla je po běžném nošení znečištěna pouze potem a prachem. K jeho vyprání postačí jen jednoduché a šetrné přípravky. Prádlo proto vytřídíme nejen podle materiálů a barev, ale také podle stupně znečištění. Více zašpiněným kouskům budeme věnovat více péče.

2. Namáčíme

Celkově více znečištěné prádlo před praním namočíme do vody a přidáme odstraňovač skvrn Puer. Výrazně tím usnadníme samotný proces praní, protože nečistoty v prádle předem rozpustíme. K samotnému praní pak můžeme zvolit mnohem šetrnější přípravky

3. Cílíme na skvrny

Jednotlivé skvrny na jinak běžně znečištěném textilu ošetříme žlučovým mýdlem.

4. Pereme

Běžně znečištěné prádlo nebo prádlo po namáčení či ošetření žlučovým mýdlem nyní stačí vyprat v šetrném pracím prostředku. Takto praný textil nejenže nebude dráždit pokožku a odpadní voda nebude zbytečně zatěžovat planetu, ale oblečení nám také mnohem déle vydrží. Pokud to materiál umožňuje, pereme alespoň na 40 °C, účinné praní ve studené vodě vyžaduje mnohem více chemických látek. Pokud máte tvrdou vodu, přidejte k pracímu prostředku změkčovač vody.

5. Aby bílá byla skutečně bílá

Na světlé bavlněné prádlo doporučujeme prací prášek na bílé prádlo a látkové pleny nebo k pracímu gelu přidáme bělicí prášek Puer na bázi kyslíku. Prádlo pak bude skutečně bílé, ne pouze opticky zjasněné.

6. Veledůležité máchání

Do závěrečné máchací lázně použijeme máchadlo prádla, které z textilu vypláchne zbytky pracího prostředku a neutralizuje pH prádla. Doporučujeme ho zejména pro lidi trpící alergiemi a atopickým ekzémem, děti a osoby s citlivou pokožkou. K prádlu z přírodních materiálů není nutné přidávat aviváž – jejím hlavním úkolem je odstranit statickou elektřinu z umělých vláken.

7. Pereme – a kdo pere pračku?

Pračku pravidelně čistíme od vodního kamene, nečistot a mastných usazenin směsí odstraňovače vodního kamene a odstraňovače skvrn Puer. Čistá pračka zajistí lepší výsledky při praní a údržba pomůže prodloužit životnost přístroje.

Navoněné neznamená čisté: Řada parfémů provoní textil na delší dobu, ale takové parfémy jsou syntetického původu a obsahují alergeny. Ve výrobcích Tierra Verde se záměrně používají pouze přírodní silice, které jsou těkavé a v prádle se dlouho neudrží. Přírodní silice nepřebijí skutečnou vůni čistě vypraného prádla a neotupují čich, který je pak schopný vnímat i mnohem jemnější vůně.