Active Beauty
Dětská oslava narozenin: Zvládněte ji bez stresu

Dětská oslava narozenin: Zvládněte ji bez stresu

Čeká vás narozeninová oslava vašeho potomka? Zůstaňte v klidu! S těmito 7 tipy se rodiče ani děti nedostanou do stresu a párty se stane nezapomenutelným zážitkem. Oslava totiž nemusí probíhat na úkor energie rodičů, a to ani při jejím uspořádání doma. Jen si musíme uvědomit, že méně bývá více. S omezeným programem a smysluplnými dárky místo nesmyslně honosné párty tak zůstanou všichni uvolnění před oslavou i během ní.

7 tipů pro dětskou narozeninovou oslavu bez stresu

  1. Změňte své vnitřní nastavení

Máte pocit, že při oslavě svých dětí musíte soutěžit s ostatními rodiči o nejhonosnější a nejpropracovanější večírek? V takovém případě pomáhá jediná věc: odstoupit. Místo toho, abyste na sebe kladli příliš vysoké nároky, raději naslouchejte své intuici. Mělo by vám to zaručit pár nenucených hodin strávených v klidu místo stresující pětihvězdičkové párty.

  1. Oslavu připravte společně

Požádejte své dítko, aby vám pomohlo rozhodnout, koho pozvete, jaký bude program a jaký by si přálo dort, pokud s tím bude souhlasit. Enormně to zvýší jeho těšení. Vyvarujte se tomu, že některé hosty pozvete pouze ze slušnosti. Věk dítěte je dobrým indikátorem pro maximální počet hostů. Nutností není ani nějaké téma nebo motto, v jehož duchu by se oslava nesla. Ale je hezké, když program bude odpovídat zájmům vašeho dítka, ať už půjde o hledání pokladu nebo výzdobu připomínající vesmír. Baví vaše dítě vyrábět pozvánky? Bezva! Pokud ne, stačí rozeslat zprávu například prostřednictvím WhatsApp.

  1. Omezte dárky

Experti doporučují, abyste rodičům malých hostů sdělili maximální částku za dárek – nebo je požádejte, ať společně s oslavencem podniknou něco, co nemusí nic stát. Zhruba kolem oslavy 6. narozenin mohou děti pochopit myšlenku společného daru. Sladkosti, které jako dárek ráda volí většina hostů, poněkud postrádají smysl oslavy. Protože i dárek by měl být zaměřen výhradně na oslavence. Výjimku tvoří například dekorace na párty, které ponesou jméno oslavence.

  1. Začleňte pohyb

Vždy je dobré pořádně se vydovádět, zejména na začátku oslavy. V létě stačí vodní bitva na zahradě nebo věku odpovídající hřiště. Jinak se hodí také kryté dětské hřiště nebo trampolína. Pokud budou i v dalším průběhu oslavy děti příliš divočit, vyrazte společně ven. Například do blízkého parku, na hřiště nebo do lesa.

  1. Omezte příjem cukrů

Oslava narozenin = cukrové orgie? Raději ne. Protože pak se vám může klidná slavnost vymknout a změnit v divokou párty. Dort (ne příliš sladký), samozřejmě nesmí chybět, ale další sladkosti můžete vyměnit za zeleninové tyčinky, preclíky nebo chlebové jednohubky s pomazánkou. K pití stačí džbánek zředěného džusu a džbán vody. Pokud by někdo protestoval a dožadoval se sladkého pití či jídla, jednoduše odpovězte: „U nás prostě pijeme tohle a nic jiného nemáme.“

  1. Nepřehánějte to s programem

Mnohým dětem stačí volné hraní, obzvláště když si můžou hrát venku. Můžete mít ale v zásobě i pár jednoduchých her. Zkuste například naplnit mísu vodou, vložte do ní jablko, dětem svažte ruce za zády a nechte je soutěžit, komu se jako prvnímu podaří ze svého jablka ukousnout.

  1. Konflikty vyřešte v klidu

A co když některý z hostů bude oslavu kritizovat? Hlavně zůstaňte v klidu. Kouzelné slůvko zní: „Škoda! (že se ti tu nelíbí). Až budeme pořádat další oslavu, snad se budeš bavit.“

Konflikty mezi mladšími hosty pomáhejte řešit až v krajní nouzi, zasahujte pouze v případě bezprostředního nebezpečí. Volání rodičů na pomoc by mělo zůstat nouzovým řešením.