Active Beauty
Canyoning

Canyoning

Jedinečný zážitek z přírody, sportovní dobrodružství a nezapomenutelná sdílená radost. To vše se snoubí v canyoningu.

Obvykle zdolávají horolezci hory odspodu nahoru a odměna za výstup na ně čeká na vrcholu. Při canyoningu je to přesně naopak. Adrenalin se vám při něm vlije do žil, v nichž přetrvává po celou dobu sestupu.

Canyoning kombinuje turistiku, slaňování, horolezectví, skákání a plavání, jimiž sportovci překonávají skalní soutěsky a vodopády odshora dolů. Podél skal a skrz divokou vodu pomohou skalní výstupky jako odrazové můstky, kluzké povrchy poslouží jako skluzavky a tůňky jako whirpool lákající k odpočinku na půli cesty.

Canyoning poskytne vašemu tělu úžasné vybití energie, ale přitom jej napumpuje adrenalinem, a odnesete si z něj nekonečné množství zážitků a nových zkušeností. Představuje dokonalou aktivitu ke stmelení s dalšími odvážlivci prahnoucími po dobrodružství. Tento vcelku náročný sport trénuje výdrž, posiluje oběhový systém a vyžaduje koordinaci těla.

Při překonávání přírodních sil musí člověk vždy vystoupit z vlastní komfortní zóny a překročit hranice strachu. To jej při pozdějším ohlédnutí se zpět posouvá kupředu a dodává mu neocenitelné zkušenosti do běžného života. Díky canyoningu se můžete podívat i na špatně přístupná místa, kam byste se běžně nedostali, odkud můžete pozorovat impozantní podívanou v hlavní roli s vodopády a divokou přírodou.

To, co dělá canyoning výjimečným sportem, jsou nejen tyto jedinečné zážitky, ale také pocit sounáležitosti ve skupině. Všichni si musí vzájemně důvěřovat a mohou společně otestovat své hranice. I přes všechny tyto zábavné aspekty si však musíte uvědomit, že canyoning je tak náročný sport, že bez předchozí přípravy a zkušeností byste se do něj neměli sami pouštět. Na vlastní pěst ani s partou zkušených přátel. V tomto případě se totiž riskování opravdu nevyplácí a každá chyba si může vyžádat velké následky.

»Při canyoningu se pohybujete v úplně jiném prostředí, které většinou znáte pouze z ptačí perspektivy z pohodlí letadla.«

Se strachem z výšek zde nepochodíte

Důležitým předpokladem je vysoká úroveň alpské kvalifikace a také zkušenosti s vodním záchranářstvím. Proto by začátečníci měli vyrážet vždy v doprovodu kvalifikovaného průvodce. Protože canyoning vyžaduje opravdu mnohem více, než by se na první pohled mohlo zdát. Ve skupině vedené zkušeným trenérem se v zásadě můžete vydat téměř na jakoukoliv canyoningovou výpravu. Vstupním předpokladem je, že umíte dobře plavat, máte dostatečnou fyzičku a rozhodně se nebojíte výšek.

Na canyoningu je skvělé, že i bez horolezeckých zkušeností nebo aniž byste byli extrémní sportovci, se můžete podívat na skvělá místa, kde nehrozí, že potkáte někoho dalšího. Pokud se vydáte na túru s organizovanou specializovanou agenturou, nejenže budete mít v zádech jistotu zkušeného průvodce, ale zároveň dostanete k dispozici všechno potřebné vybavení. Ke canyoningu totiž neodmyslitelně patří neopren, boty do vody, ponožky, postroj a helma. Po příjezdu, nastrojení se do všeho vybavení a bezpečností instruktáži už není kroku zpět. Po čtyřech hodinách budete stát na úplně jiném místě, plní nových dojmů a zkušeností.

Kdo se poté rozhodne v tomto sportu pokračovat nezávisle na agentuře, měl by absolvovat příslušné vzdělávací kurzy. Pokud někoho nadchne překonávání vlastních a přírodních sil natolik, že se chce stát průvodcem, musí počítat s velmi obsáhlým vzděláním. Musí se naučit vázat různé uzly a slaňovat, trénuje techniky lezení, odhaduje rizika skrytá pod vodní hladinou, získává geologické znalosti, musí znát základy meteorologie, vedení skupiny a také konkrétní techniky první pomoci.

Ego stranou, na hrdinství není prostor

Canyoning vyžaduje mnoho tréninku, který zase potřebuje čas. Zkušenosti nejlépe nasbíráte, když budete překonávat stále nové kaňony v různých zemích. Jeden z nejdůležitějších aspektů bezpečného canyoningu tvoří parťák, o němž jste přesvědčeni, že se na něj můžete stoprocentně spolehnout.

A to úplně nejdůležitější? Zapálení. Canyoning není vždy o tom, dokázat si, že jste nejlepší. Mnohem přitažlivější cíl je užít si skvělou zábavu a posílit soudržnost v partě přátel, se kterou jste se na tento divoký sport vydali.

Canyoning v Evropě:

Auer, Tyrolsko

Soutěska Auer se hodí pro úplné začátečníky i zkušené profíky. Jako výzva se tu před vás postaví 15 metrů dlouhé skluzy, 50 metrů dlouhá místa na slaňování a skoky až 14 metrů. Nezkušení mohou využívat různě kombinovaných částí soutěsek.

Kobelache, Vorarlbersko
Mezi průvodci je rokle u Bodamského jezera považována za jednu z nejlepších v německy mluvících oblastech. Obzvláště zajímavou ji dělá poslední skluz, kde na ty, kteří se dostanou až sem, čeká pět metrů dlouhý let poslední proláklinou.

Sierra de Guara, Španělsko
Právě zde se zrodil canyoning. Od sedmdesátých let 20. století´přitahuje dobrodruhy více než 70 soutěsek v národním parku „Parque Natural de la Sierra y Canones de Guara“.

Massa, Švýcarsko
Soutěska Massa bývá také označována jako hlavní kaňon Švýcarska. Je vhodná pro canyoningové nadšence s dobrou kondicí. Led a tající voda z ledovce Aletschgletscher vytvořily během tisíců let místo jako stvořené pro adrenalinové sporty.

Udolí Soča, Slovinsko
Řeka Soča patří díky své zelenomodré barvě k nejkouzelnějším řekám Evropy. Vodopády, úzké kaňony a přírodní vodní koryta nabízejí optimální podmínky pro canyoning.

Jezero Garda, Itálie
Italské největší jezero nabízí nejen impozantní scenérii Dolomitů, ale také mnoho malých a úzkých roklí, lákajících ke canyoningu.