Active Beauty
3 důležité kroky pro zakrytí pórů líčením

3 důležité kroky pro zakrytí pórů líčením

Nalíčit pleť s rozšířenými póry může být velký oříšek. Make-up se v nich buď usazuje, nebo ještě více zvýrazní strukturu pleti. Pomocí následujících triků však zvětšené póry skryjete.

Póry pokožky jsou malé, jen pár milimetrů velké kanálky. Odvádí pot a maz z pokožky ven a umožňují jí dýchat. A bez ohledu na teplotu zůstávají vždy ve stejné velikosti. Co se s pomocí tepla a páry ale rozpíná, jsou krevní cévy, což usnadňuje odstraňování černých teček.

Při líčení pleti s rozšířenými póry dochází buď k usazování kosmetiky v pórech, nebo k ještě většímu zvýraznění struktury. Navíc můžeme použít špatný odstín, nevhodnou konzistenci nebo při líčení jednoduše špatně postupovat. Výsledkem je, že už tak zvětšené póry jsou ještě výraznější.

 

Jak velké jsou vlastně póry?

Póry se sice nedají zmenšit, ale správná péče pleť zjemní alespoň vizuálně. Je otázkou predispozice, zda pleť tíhne k pórům. A pokud není řádně vyčištěná, mohou se póry ucpat a zanítit, ale přesto se při tom nezvětší.

Místo toho existují dle studie z roku 2016 pro zvětšené póry tři důvody:

  • Nadměrná tvorba mazu: V tomto případě produkují mazové žlázy příliš oleje, který rozšiřuje póry a vede k mastné pokožce. Proto jsou větší póry často spojovány s mastnou a smíšenou pletí.
  • Snížená pružnost pokožky kolem pórů: V průběhu let tkáň ochabuje, což znamená, že stěny pórů ztrácejí svou pevnost a mohou být více vidět.
  • Zvětšení objemu vlasového folikulu: V tomto případě se póry na konci vlasového folikulu ucpávají pod kůží a rozšiřují se.

Kromě správně zvoleného make-upu tak pomáhají při líčení také následující triky profesionálů:

Rovnoměrný make-up ve 3 krocích

  1. Podkladová báze

Podkladové báze vyrovnávají nerovnosti pleti a opticky její vzhled zjemňují. Většinou gelové a průhledné textury póry vyplňují, aniž by je ucpaly. Následně aplikovaný make-up se tak v pórech již usadit nemůže. Pleť díky tomu automaticky působí hladším dojmem a póry nejsou tak nápadné.

Postup: Bázi nanášejte velmi střídmě a pomocí prstů ji vklepejte do pleti (nekrémujte).

  1. Jak správně nanášet make-up

Který make-up se pro pleť s rozšířenými póry hodí, závisí především na typu pleti. U nápadných pórů je důležité, aby nebyl příliš tmavý nebo světlý, celkový výsledek by měl být rozhodně matný. Pokud máte mastnou pleť, volte raději kompaktní make-up nebo minerální pudrový, abyste zabránili efektu masky. Tekuté make-upy bez oleje se hodí pro normální pleť.

Postup: Make-up nenanášejte pomocí prstů. Místo nich sáhněte po štětci se silnými, zkosenými štětinami. Make-up nanášejte od středu obličeje malými krouživými pohyby směrem ven.

  1. Pudr opticky zjemní

Pro konečnou fixaci použijte minerální pudr, který do pleti jemně vklepejte pomocí labutěnky. Jemný třpytivý prášek pleť opět opticky zjemní a póry tak působí menším dojmem. Díky své krycí schopnosti navíc pudr skryje nedokonalosti a začervenání.