Active Beauty
Zero waste květináče: 3 nápady pro kutily

Upcycling

Zero waste květináče: 3 nápady pro kutily

Pokud se chcete poprvé pustit do pěstování vlastní zeleniny na okenním parapetu, nepotřebujete žádnou nákladnou výbavu. I ze starého odpadu lze během chvilky vyrobit truhlíky na sazeničky. Vy tak ušetříte své peníze a zero waste květináče zase životní prostředí.

Mini skleník z plastových obalů

Staré plastové krabičky od hroznového vína, cherry rajčátek a dalších plodů citlivých na rozmačkání se dají skvěle zrecyklovat na výrobu mini skleníku.

Jak na to:
 1. Obal vypláchněte a nechte ho vyschnout
 2. Vyložte ho novinami a půdou.
 3. Zasejte vybraná semínka. Návod najdete vždy na příslušném sáčku.
 4. Poté půdu a semínka navlhčete vodou z rozprašovače. Krabičku zavřete a mini skleník na okenní parapet je připravený.
Tip: Vyplatí se investovat do speciální půdy pro pěstování, aby semínka dostatečně zakořenila. Pěstební půdu si ale můžete také vyrobit, a to smícháním jedné třetiny kompostu, jedné třetiny zahradní zeminy a jedné třetiny písku. Směs prosejte.

Květináč z kartonu od vajec

Zejména v týdnech před Velikonocemi se nám doma často nahromadí kartony od vajec. Proč je vyhazovat, když se z nich dá vyrobit nádobka na semínka?

Jak na to:
 1. Odřízněte víčko z krabice od vajec a použijte ho jako druhé dno ke zpevnění spodního patra.
 2. Všechny jamky naplňte půdou. Semínka zahrabejte do ní, nebo jen nasypejte nahoru (podle pokynů v návodu). Potom opět zvlhčete vodou z rozprašovače.
 3. Pokud do jednoho kartonu zasejete různé druhy, označte si semínka v jednotlivých jamkách malou visačkou zapíchnutou do půdy.
 4. Nakonec přikryjte karton od vajec potravinovou folií. Ujistěte se, že vzduch může stále cirkulovat, aby se nezačaly tvořit plísně. Do folie tak můžete klidně udělat několik malých otvorů.

Tip: Malé rostlinky můžete po odeznění posledních nočních mrazů přesadit do záhonu i s kartonem od vajec. Aby se kořeny prodraly ven, udělejte do dna několik otvorů dřevěnou špejlí. Kartony od vajec se časem samy rozloží.


Květináče z novin a ruliček

Zero waste květináče si můžete snadno vyrobit také z novin a ruliček od toaletního papíru.

Jak na to:
 1. Ruličku rozstřihněte napůl tak, aby vám vznikly dva menší válečky.
 2. Vrstvu novinového papíru složte tak, aby se dala srolovat do papírových trubiček. Přesahující část přeložte přes spodní okraj, abyste vytvořili dno.
 3. Aby měly květináče z ruliček lepší stabilitu, rozmístěte jich do větší krabice vedle sebe hned několik.
 4. Roličky naplňte zeminou a opět zasejte semínka podle návodu.
 5. Krabici s ruličkami přikryjte potravinářskou folií a podle potřeby do ní udělejte opět několik otvorů, aby vzduch mohl cirkulovat.
 6. Rostlinky nezalévejte, ale pouze zvlhčujte rozprašovačem, aby se na novinách netvořila plíseň.

Tip: Některé rostliny (například rajčata) potřebují hodně světla. Za vlastnoručně vyrobené květináče proto umístěte hliníkovou folii, aby sazenice nerostly proti slunci, ale zůstaly pěkně rovné.