Active Beauty
Sestavte si v pěti krocích vlastní box na nářadí
doba čtení: min

DIY-Toolbox

Sestavte si v pěti krocích vlastní box na nářadí

Určitě vám to zní povědomě. Pro přesazení venkovních záhonů potřebujete ten či onen nástroj, který by vám měl usnadnit práci. Místo toho se však venkovní činnost mění v nekoordinovaný maraton hledání, protože nikdy nemáte po ruce to, co skutečně potřebujete. Proto se zde dozvíte, jak si sami během chvilky sestavit box na nářadí, do kterého můžete ukládat i to zahradní.

Dobrá příprava je polovina úspěchu

Především potřebujete správné příslušenství, abyste mohli sestavit užitečného pracovního pomocníka bez velkých tahanic sem a tam. Uspořádejte si tedy následující náčiní:

  • Tužka, úhloměr a svinovací metr: K vytyčení a správnému vyměření krabice.
  • Dřevěná lišta: Může být vyrobená ze starého nebo nového dřeva. Důležité je pouze to, aby použité dřevo nebylo porézní. Tloušťka lišty by neměla být tenčí než 2 cm.
  • Násada: Buď si pořiďte kulatou tyč v obchodě pro kutily, nebo použijte násadu již nepotřebného zahradního nářadí, jako jsou hrábě nebo lopata. Někteří lidé také tyto věci čas od času rozdávají na internetových burzách. Vyplatí se i rychlé hledání ve vašem okolí.
  • Šrouby, ploché a úhlové spojky: Ano, existují speciální šrouby do dřeva – tzv. univerzální šrouby se zápustnou hlavou. Obvykle jsou již k dispozici v domácím nářadí. Ploché a úhlové spojky jsou k dostání ve více baleních v obchodě pro kutily. Ujistěte se, že požadovanou tloušťku šroubů již máte ve vlastních zásobách.
  • Ruční pila: Pro menší řezání, jako je toto, je vhodnou volbou kompaktní ruční pila.
  • Smirkový papír: Po řezání jsou hrany hrubé a obvykle roztřepené, nebo dokonce vytrhané. Zde přichází na řadu smirkový papír. Tip: Použijte brusný blok.
  • Akumulátorový šroubovák nebo šroubovák.
  • Mořidlo: Pokud chcete na závěr opatřit skříňku na nářadí novým nátěrem, můžete dřevo ošetřit mořidlem. Tu si můžete vyrobit i sami. V hrnci přiveďte k varu skořápky vlašských ořechů a vodu, vařte 20 minut. Poté můžete dřevo natřít scezenou tekutinou.
  • V případě nouze někdo, kdo má trochu více znalostí než vy. Pokud jste v práci se dřevem zatím nezkušení nebo možná ne tak úplně zruční, určitě se vám v tu či onu chvíli bude hodit někdo, kdo se v tom skutečně vyzná.
Nyní vám přejeme hodně zábavy s vaším DIY projektem.

Sestavte si vlastní sadu nářadí – průvodce krok za krokem

Než se pustíte do práce, bude se vám hodit jedna obecná a velmi užitečná rada. Při práci se dřevem je vždy výhodné předvrtat všechny otvory (nejlépe pomocí vrtacího nástavce do dřeva). Nejenže to výrazně usnadní šroubování. Díky těmto přípravným pracím je také menší riziko, že dřevo praskne a v nejhorším případě se stane nepoužitelným. Nyní se tedy můžete skutečně pustit do práce.
1. Určení správných rozměrů
Nejjednodušší trik, jak zjistit správnou velikost, je vzít všechny věci, které mají být do krabice později umístěny, jako minimální velikost. V tomto případě je ruční lopata největší položkou, kterou je bezpodmínečně nutné umístit. Ta tedy zároveň slouží jako základ.
Pro model, který jsme vyrobili, plánujeme jako základnu použít dva kusy dřeva stejné velikosti (téměř 2 metry dlouhé). Po celém obvodu pak bude připevněný rám, k němuž bude na konci připevněná násada. Boční díly změříme tak, aby byly o něco větší než základní desky.
2. Řezání a broušení
Dalším krokem je řezání jednotlivých dílů pilou. Doporučujeme vám, abyste to vždy dělali na čerstvém vzduchu, na balkoně nebo na zahradě, protože při řezání padá mnoho drobných třísek, které pak létají vzduchem a nemusí být příjemné pro vnitřní klima pokoje.

Poté vezměte brusný blok a takzvaně ho zabalte do brusného papíru – možná bude nutné ho zastřihnout, aby odpovídal velikosti bloku. Nyní zbruste všechny hrany a mírně je zaoblete.
3. Nyní je čas na šroubování
V prvním kroku sešroubujte obě základní desky pomocí plochých spojů. K tomu stačí dobré oko. Optimální stability dosáhnete nejen připevněním jednoho kusu na každé straně (asi půl centimetru od okraje), ale také jednoho uprostřed.

U rámu se úhlové spojky nejprve připevní ke krátkým stranám a poté se připevní k dříve zkonstruovanému základnímu dílu. Poté následují dvě dlouhé latě, které jsou rovněž připevněné vždy dvěma úhelníky.
4. Vše pod kontrolou
Nyní přichází asi nejsložitější část. Ale nepropadejte panice – s těmito pokyny to zvládnete bez větších komplikací.
Pro správnou délku rukojeti nejprve změřte vzdálenost od vnějšího okraje k vnějšímu okraji (na užší straně krabice), poté na tuto míru uřízněte kulatou tyč a upilovanou hranu zbruste.

Poté ze zbývající dřevěné lišty vyřízněte dva úzké kusy (hotová šířka cca 4 cm), které slouží jako držák pro kulatou tyč – výška podle potřeby. Nyní si tužkou vyznačte střed úzké strany krabice i lišty držadla – tyto díly pak sešroubujte.
Důležité je také vyznačit průměr kulaté tyče na horních hranách obou pomocných dílů a zjistit její střed a předvrtat jej. Totéž platí pro kulatinu, která se také uprostřed provrtá.

Po připevnění obou pomocných dílů zbývá pouze upnout mezi ně madlo a přišroubovat je zvenčí.
5. Konečně něco pro stabilitu
Vzhledem k tomu, že šrouby a spojovací části, které jste připevnili na začátku, se nacházejí na spodní straně skříňky s nářadím, se může skříňka po položení ještě trochu kývat. Aby se tomu zabránilo, jsou na spodní stranu připevněny malé nožičky, které lze vyrobit ze zbytků kulaté tyče (výška cca 1 cm). Pro snadnou montáž je opět předvrtejte. Otvory musí být zapuštěné. Nejjednodušší je to provést pomocí vrtáku se zápustnou hlavou. Pokud ho nemáte, můžete otvory opatrně vyvrtat také o něco širším vrtákem, abyste vytvořili malou drážku, do které později zapustíte hlavu šroubu.

Nový nástroj je již připravený a lze jej použít pro ruční práce i zahradničení. A neustálé hledání toho správného nářadí je u konce.