Active Beauty
Zázrak jménem echinacea: Posila pro naši obranyschopnost!
Text: Lisa Joham

Podpora imunity od matky přírody

Zázrak jménem echinacea: Posila pro naši obranyschopnost!

Echinacea je považována za dokonalého obránce našeho zdraví: vše co potřebujete vědět o použití a účincích této léčivé rostliny, která si podmaní naše zahrady, srdce i lékárničky.
Kašel, rýma, chrapot? Pak pomůže echinacea nazývána také jako třapatka nachová. A dělá to tak už dlouho, velmi dlouho. Již domorodí obyvatelé Severní Ameriky používali rostlinu k hojení ran, popálenin, bolestí v krku, hlavy a zubů, a dokonce i jako protijed proti hadímu uštknutí.

Z medicínského hlediska jsou dnes významné tři druhy z celkových devíti: třapatka nachová (Echinacea purpurea), třapatka úzkolistá (Echinacea angustifolia) a třapatka bledá (Echinacea pallida). Jejich síla by měla pomáhat při nachlazení, chřipce a zároveň posilovat imunitní systém.


Echinacea pomáhá: Vše, co byste měli vědět o tomto zázraku pocházejícím z přírody

Třapatka s nápadným květenstvím ve tvaru kužele vnese dobrou náladu do každého květinového záhonu. Tato léčivá rostlina však není důležitá jen jako atrakce v zahradě. Odkud tato trvalka pochází? Čím je tak výjimečná a proč ji milují nejen včely a motýli? Sestavili jsme krátký profil tohoto všeuměla:

Odkud echinacea pochází?

Tato trvalka patří do rodu složnokvětých a pochází z prérií Severní Ameriky, kde se nejprve uchytila na slunných a kamenitých místech v blízkosti vodních toků. V České republice neroste tato bylina divoce, ale dnes zdobí mnoho zahrad, protože její nádherně zbarvené druhy se kultivovaly i u nás.


Jaké složky obsahuje třapatka?

Třapatka nachová, bledá i úzkolistá obsahuje složky jako je vitamín C, flavonoidy, polysacharidy a éterické oleje. Třapatka sbíraná v době květu se používá především jako léčivá bylina, například se z ní lisuje šťáva. Z fialových květů a kořene se také připravuje čaj.


Jaké léčivé účinky má echinacea?

Síla této léčivé rostliny se využívá především při onemocnění dýchacích cest, nachlazení, kašli, chřipkových infekcích, zánětech a infekcích močových cest a také při kožních onemocněních nebo k léčbě povrchových ran. Preparát by se měl používat již jako preventivní opatření proti nachlazení. Díky svému antibakteriálnímu účinku má echinacea při vnějším použití protizánětlivý a analgetický účinek.


Echinacea: Jak ji používat?

Můžeme ji užívat vnitřně ve formě šťávy, roztoku, tablet, kapslí, globulí nebo také jako čaj. Čajová kúra může pomoci posílit imunitní systém: Střídejte týdenní kúru s týdenní přestávkou po dobu šesti až osmi týdnů. Během léčebných týdnů vypijte denně tři šálky čaje z třapatky, nejlépe mezi jídly. K vnějšímu použití se silice z rostliny používají v krémech, mastech a také jako přísada do koupele.


Na co si dát pozor při užívání echinacey?

Přípravky z echinacey byste neměli používat déle než deset dní v kuse. Pokud se u vás vyskytnou nežádoucí účinky, jako je bolest žaludku nebo nevolnost, ihned přerušte užívání.

Osoby s alergií na rostliny z rodu hvězdicovitých stejně tak jako těhotné nebo kojící ženy by se měly echinacei zcela vyhnout, stejně tak lidé s chronickými progresivními onemocněními jako je roztroušená skleróza. Před užitím přípravku dětmi mladšími dvanácti let se vždy poraďte s lékařem!