Active Beauty
Špatná karma? Pět tipů, jak nasbírat plusové body

Dobré skutky

Špatná karma? Pět tipů, jak nasbírat plusové body

Kdo věří v karmu, věří v účinek každého činu. I malé změny v každodenním životě jsou příležitostí, jak udělat něco proti špatné karmě. Dobré věci se dějí těm, kteří konají dobro.
Co je to vlastně karma? Toto slovo ze sanskrtu znamená „čin, skutek“. Jako duchovní koncept lze karmu chápat takto: Vše, co děláme – ať už si to jen myslíme, nebo to skutečně provedeme - má svůj okamžitý účinek. Máme tedy ve svých rukou možnost změnit sebe, svůj život i svět k lepšímu. 

Pro dobrou karmu je nejlepší začít malými kroky. Ty lze jednoduše začlenit do každodenního života, čímž vás povzbudí k tomu, abyste se jim skutečně věnovali. Jak přesně mohou takové malé skutky vypadat? Máme pro vás pět jednoduše proveditelných tipů:


Jak zlepšit svou karmu

1. Potraviny nevyhazujte, ale spotřebujte

V celosvětovém měřítku se každoročně vyhodí zhruba 1,3 miliardy tun vyprodukovaných potravin. Často za to mohou neplánované nákupy a nesprávné skladování potravin. Karmické body proto získáte už tím, že si budete jídla na svém talíři vážit a budete se snažit ho nevyhazovat. Jedním ze způsobů, jak plýtvání omezit, je sestavení týdenního jídelníčku, podle něhož nakoupíte přesně to, co potřebujete. Tím se vyhnete impulzivním nákupům, které by později mohly skončit v koši. Nejenže tak ušetříte své finance, ale také zvýšíte počet svých karmických bodů.

2. Využijte potenciál zahrady

Pokud vlastníte zahradu, vypěstujte si zeleninu a ovoce a kousek přírodního trávníku nechte růst bez zbytečných zásahů, abyste zabránili úhynu hmyzu. Prádlo sušte venku na sluníčku a sbírejte dešťovou vodu, kterou využijte na zalévání. A i když trávník není součástí vašeho pozemku, seberte například při procházce parkem odpadky, které potkáte.


3. Vyndávejte věci ze zásuvek

Karmu si můžete zlepšit i na svém pracovišti nebo v domácí kanceláři, pokud budete méně tisknout, vyhnete se nápojům v jednorázových lahvích nebo postavíte do místnosti květinu. V současné době je hitem zejména fíkus lyrový, který nevyžaduje složitou péči a jehož velké listy údajně čistí vzduch. Večer odpojte všechna zařízení ze zásuvky, místo toho, abyste je pouze vypnuli, nebo dokonce přepnuli do pohotovostního režimu.


4. Pomáhejte ostatním lidem

K tomu, abyste někomu zpříjemnili den, často není potřeba velkých činů. Vidíte maminku zápasící s kočárkem při nástupu do MHD? Není nic jednoduššího než jí s kočárkem pomoct. Když budete vnímat, co se kolem vás děje, jistě narazíte na příležitost, jak lidem kolem sebe zlepšit den. Buďte pozornější a prožívejte každodenní život s otevřenýma očima.


5. Používejte šetrnou kosmetiku

Udržitelná opatření se dají snadno realizovat zejména v rámci vlastního domova, zvláště pak při úklidu. Stačí nahradit chemický čistič jeho přírodní alternativou. Ekologické čističe bývají biologicky odbouratelné a také jich stačí menší množství, takže navíc ušetříte obalový materiál. Při praní a mytí nádobí v myčce používejte ekologický režim.