Active Beauty
Herečka a milovnice rostlin: Kateřina Winterová

Herečka a milovnice rostlin: Kateřina Winterová

Co nesmí ve Vaší spíži chybět?
Pro mě je klasikou domácí passata, kterou si v létě vyrábíme s rodinou do zásoby. A nesmím zapomenout na kyselé okurky! Pak taky mouka, protože se u nás hodně peče. Koření, luštěniny, kroupy, rýže, těstoviny, vločky jsou u nás ve spíži taky jako doma. Pro domácí nákupy preferuji bio kvalitu, proto jsou pro mě nákupy v „déemku“ samozřejmostí už víc jak patnáct let.

Co pro Vás znamená zdravá strava?
Pro mě je zdravá strava hlavně o kvalitních, přirozených surovinách bez přidané chemie. O mase a mléce získaném etickým způsobem, bez zbytečného týrání zvířat. Líbí se mi myšlenky ekologického hospodaření, takže také kupuji výrobky přímo od farmářů. Zdravá strava je i o šetrnosti k našemu tělu a o střídmosti. Jím hodně zeleniny, mám ráda obiloviny, rýži a luštěniny.

Dřív jste byla vegetariánka. Je teď něco, čemu se snažíte v jídle vyvarovat?
Mám ráda sladké, takže se vyhýbám sladkým tečkám, ale je to těžký boj. Nemám ráda náhradní sladidla, levné tuky a umělé složky. Vynechat dlouhodobě maso z mého jídelníčku mi po zdravotní stránce nevyhovovalo. Ale i dnes jím maso střídmě, jednou až dvakrát týdně. Z mléka mě baví hlavně sýry. Ale u živočišných produktů opravdu dbám na to, odkud pochází.

V pořadu Herbář se věnujete bylinkám a léčivým rostlinám. Které patří mezi Vaše oblíbené?
Miluji bez, květy i plody. Hluchavkový květ, šalvěj, lípu a mátu. Tyhle bylinky mám doma po ruce nasušené při nachlazení. V kuchyni mě moc baví bazalka, která je mimochodem výborná i do nápojů, podobně jako meduňka. Pak rozmarýn, libeček, co provoní celou kuchyni, dobromysl a jarní medvědí česnek. Aroma růží, to je skvělé v marmeládě nebo sirupu. Štiplavá lichořeřišnice, brutnák, co chutná po okurkách, mladá pampeliška a lebeda. Oranžový měsíček a fialový sléz. Moje milované kopřivy a bršlice. Je jich ještě mnohem víc, byliny jsou úžasné.

Pěstujete ráda staré odrůdy. Co si pod tím představit a proč Vás to baví?
Staré odrůdy neprošly umělým zásahem genetiků. Je to takové dobrodružství na cestě historií jednotlivých druhů a odrůd zeleniny, a hlavně je to příležitost pro mlsné zahradníky. Jsou totiž barevně i chuťově velmi rozmanité. Poznáte to na ředkvičkách, dýních, hrášku i okurkách. Ale u rajčat je to asi nejmarkantnější. Patří také k nejoblíbenější zelenině, kterou si pěstujeme doma. Rajčata miluju a zpracovávám je na zimu. Některé odrůdy jsou pro to vhodnější, více masitá rajčata, sladkokyselá až sladká. Některé odrůdy zase lákají barvou do salátů. Mix žlutých, žíhaných, růžových, černých, zelených a oranžových rajčat je luxusní kulinářský zážitek, který vám nenabídne ani ta nejlepší restaurace.

Máte mnoho aktivit. U čeho si nejvíc odpočinete?
Mám ráda práci na zahradě. A když je to dohromady s rodinou, jsem šťastná. Hrabat se v hlíně, kdy se mi zachce, starat se o rostliny a být přitom s dětmi, rodiči a dalšími příbuznými, to je mou radostí a klidem. Mám pocit bezpečí a toho, že je svět v pořádku. Pozoruju včely a čmeláky, zdravím se s žížalami a čichám vůni bylin a zeleniny. A třeba pletí záhonů je vlastně taková forma meditace.

Jak budete trávit léto, bude to také na zahradě?
Moje léto je zahrada, statek, rodina, natáčení Herbáře, focení a příprava nové knihy. To je vlastně můj druh dovolené, ale letos plánujeme vyrazit karavanem snad někam na sever Evropy, když to situace dovolí. Chybí mi čas strávený na neznámých místech světa. S karavanem už jsme jednu cestu podnikli a byl to celkem zážitek se všemi plusy i mínusy. Ale je to určitě perfektní dovolená pro celou rodinu.


Kateřina Winterová (45)

Kateřina je česká herečka, autorka knih o jídle a Zábavného kalendáře. Patří mezi stálé členy činohry Národního divadla v Praze. V České televizi moderuje pořad Herbář. Na jejím webu Culinabotanica.cz teď ve spolupráci s dm běží projekt Herbářová spíž o surovinách, které by nám doma neměly chybět.

Zaujala vás Kateřina a její záliby?

Pak si pusťte další díl #dmpodcastu, kde se dozvíte podrobněji o jejích pestrých aktivitách i o tom, jak se pěstují staré odrůdy.