Active Beauty
Recept na domácí frozen jogurt
Text: Astrid Doppler

Ice Ice Baby

Recept na domácí frozen jogurt

„FroJo“ se v současné době těší velké oblibě – také proto, že obvykle obsahuje méně cukru a tuku než běžná zmrzlina. Na toto sladké osvěžení však nemusíte nutně stát dlouhé fronty – protože vyrobit si mražený jogurt doma není vlastně vůbec složité.

Základní recept na mražený jogurt

Složení pro čtyři porce:
  • 800 g bílého jogurtu, řeckého jogurtu nebo Skyru
  • 100 g moučkového cukru (nebo srovnatelné množství alternativního cukru)
  • 150 ml mléka nebo smetany
  • 1 lžička vanilkového extraktu
  • Posyp dle libosti (ovoce, sušenky, sladkosti, sirupy, ořechy...)

Jak na to:

Jogurt vyšlehejte do pěny a postupně přidávejte cukr a vanilku. Pokud zvolíte variantu se smetanou, je třeba ji vyšlehat zvlášť a poté smíchat se zbytkem směsi. Nejjednodušší způsob výroby mraženého jogurtu je samozřejmě pomocí zmrzlinovače (stačí v něm asi 5–10 minut), ale lze ho vyrobit i bez něj. Stačí dát směs na několik hodin do mrazáku a pravidelně (každých 20–30 minut) míchat vidličkou nebo mixérem, aby se netvořily ledové krystalky a zmrzlina zůstala pěkně krémová. Zmrzlý jogurt ozdobte polevou a ihned si ho vychutnejte, protože rychle taje a není vhodný k delšímu zmrazení.

Nejlepší varianty FroJo

Je pro vás obyčejný mražený jogurt příliš nudný? Zde najdete inspiraci pro neobvyklé variace:

1. Borůvkovo-kokosový mražený jogurt

Do jogurtové směsi jsou ideální mražené borůvky. Pokud máte rádi intenzivní kokosovou chuť, vmíchejte kokosové vločky přímo do jogurtu. Větší kokosové lupínky jsou ideální jako poleva – stejně jako čerstvé borůvky.

Tip: Aby byl mražený jogurt osvěžující, přidejte do něj trochu limetkové šťávy.

2. Ovocný mražený jogurt s lesními plody a medem

Tato varianta s lesním ovocem je velmi jednoduchá – a přesto chutná výborně. Mražené ovoce se jednoduše rozmixuje na pyré se základními surovinami. Tento FroJo chutná výborně, pokud ho osladíte medem. Pokud nemáte rádi příliš sladké, cukr jednoduše vynechejte.

3. Mražený jogurt s jablkem a skořicí

Pro tento mražený jogurt nejprve nakrájejte jablka na kousky a spařte je ve vodě nebo jablečném džusu se skořicí na sporáku a poté je nechte zcela vychladnout. Studenou jablečnou směs s jogurtem rozmixujte na pyré a zmrazte jako obvykle.

4. Svěží meduňkový mražený jogurt

Tento typ FroJo je v horkých letních dnech opravdovou lahůdkou. Čerstvé lístky meduňky nahrubo nasekejte, velmi jemně je rozmixujte s trochou sirupu (např. agávového) a citronové kůry. Pak meduňkový sirup smíchejte s jogurtem dohladka – a máte hotovo.