Active Beauty
Křestní jména: Na co by si měli dát rodiče při výběru pozor

Baby time

Křestní jména: Na co by si měli dát rodiče při výběru pozor

Dávate prednosť modernému, alebo tradičnému? Neobvyklému, alebo obyčajnému? Pri takom množstve men, z ktorých si môžete vyberať, nie je ľahké sa rozhodnúť, aké kresťanské meno zvoliť. Na jeho rozdiel od minulosti závisí od celej rodiny, je dnes voľbou predovšetkým vkusu rodičov. A zároveň úkol, meno má totiž na náš život väčší vliv, než by sa mohlo zdať.

Výber křestního jména dítěte: Co říká výzkum

1. Jména sú spojená s asociáciami

Všichni to známe, když slyšíme nějaké jméno, nevyhnutelně si okamžitě vytvoříme představu o dané osobě. Co je toho příčinou? Možná už máme s lidmi, kteří toto jméno nesou, určité pozitivní či negativní zkušenosti. Existují však také kulturní a společenské vlivy, které způsobují, že si jména spojujeme s určitými vlastnostmi. Rodiče mohou tohoto efektu využít při výběru křestního jména dítěte. Podle nedávné studie naznačují moderní křestní jména mladší věk. A čím mladší, tím podle předpokladu respondentů atraktivnější a inteligentnější. Přesto doporučení psychologů zní: Nadčasová křestní jména jsou nejlepší volbou. Protože to, která jména jsou považovaná za moderní, silně závisí na duchu doby.

Z křestního jména lze také vyvodit závěry o úrovni vzdělání v rodině původu. Rodiče ze vzdělaných vrstev mají tendenci dávat svým dětem jiná křestní jména než rodiče z méně vzdělaných vrstev. To bylo zkoumáno v dlouhodobé nizozemské studii: Rodiče s nižšími příjmy a vzděláním měli tendenci volit jména anglická, italská, španělská a mezinárodní. Rodiče s vyššími příjmy a vzděláním dávali přednost tradičním nizozemským, fríským, severským a hebrejským jménům. Ti, kteří chtějí dát najevo, jak jsou vzdělaní nebo bohatí (nebo by chtěli být), tedy častěji vybírají dítěti jméno, které je spojeno s vysokým socioekonomickým statusem.

2.Běžná křestní jména dětí jsou oblíbenější

Každoročně jsou znovu zveřejňované a mnoho budoucích rodičů na ně netrpělivě čeká: Žebříčky s nejoblíbenějšími křestními jmény dětí. Způsob, jakým rodiče hledají jména, se však liší. Některým žebříčky jmen pomáhají a rádi se jimi inspirují. Jiní naopak záměrně vybírají křestní jméno dítěte, které je až na konci seznamu, aby své dítě ušetřili příliš mnoha jmenovců ve školce a ve škole.

Který přístup je tedy rozumnější? Výzkum jmen přináší následující poznatky: Podle studie z Oldenburgu mohou mít příliš neobvyklá jména negativní vliv na oblíbenost dítěte a následně na jeho úspěch ve škole. Vzácná jména se také musí častěji vyslovovat.

Pokud chcete dát svému dítěti neobvyklé jméno, můžete se obrátit přímo na příslušný matriční úřad. Ne všechna křestní jména jsou totiž zákonem povolená. Jména, která se běžně jako jména nepoužívají nebo která by mohla způsobit újmu na blaho dítěte, nesmějí být udělena.

3. Jméno ovlivňuje životní rozhodnutí

Výzkum jmen zkoumal také další zajímavý efekt, který ukazuje, že většina lidí má k sobě pozitivní vztah a ten přenáší i na věci a lidi, o kterých mají pocit, že k nim patří. Z tohoto důvodu nám jsou jmenovci obvykle obzvláště sympatičtí.

Americký sociální psycholog Brett Pelham prošel nespočet jmenovek, rejstříků povolání a matrik a dospěl k závěru, že jméno často určuje směr důležitých životních rozhodnutí. Například Georges nebo Geoffreys se s větší pravděpodobností stanou geology. Podobně je tomu s výběrem manžela nebo místa bydliště.

Křestní jména dětí: Zákonné požadavky

Kdo může určit křestní jméno?

Na křestním jménu dítěte se rodiče musejí dohodnout, řečí zákona: Souhlasně prohlásit, jak se dítě bude jmenovat. Do matriční knihy je možné dítěti zapsat jakékoliv existující jméno, ve správné pravopisné podobě. Do matriční knihy není možné zapsat jména různým způsobem zkomolená, zdrobnělá či domácká. Rovněž není možné zapsat chlapci jméno dívčí a opačně. Matrika dále nemá oprávnění zapsat jméno, pokud je jí známo, že toto jméno užívá žijící sourozenec, pouze za splnění podmínky, že sourozenci mají společné rodiče.

Do kdy nejpozději musí být určeno křestní jméno?

Najbežnejšie sa vyplní formulár – vyhlásenie o novom dieťati predkladá nástup do pôrodnice. Niektoré maminky ale nemajú jasno a rozhodne sa až, keď sa dieťa narodilo. Na konečné rozhodnutie máte ale 30 dní od narodenia dieťaťa, do tej doby môže byť bezejmenné. Pak už se problém řeší soudní cestou – soud dítě sám udělí jméno.