Active Beauty
Zářivý úsměv? Stačí těchto 5 triků
Text: Margit Hiebl, Carolina Forstner

Ústní hygiena

Zářivý úsměv? Stačí těchto 5 triků

Také toužíte po „Million Dollar Smile“? Správná péče a praktické pomůcky jsou alfou a omegou. Těchto pět triků vám pomůže k zářivému úsměvu.

Všechno bílé: Úsměv prosím

Stará zubařská moudrost radí: Čistěte si jen ty zuby, které si chcete ponechat. My se k ní přidáváme a dáme vám pět tipů pro ještě lepší ústní hygienu.


Vyhněte se dráždivým látkám

I když pomineme genetiku a predispozice, jedno je jisté: Barva zubů s věkem tmavne. Ve sklovině vznikají mikrotrhlinky, takže se zdrsňuje povrch a zuby absorbují více barevných pigmentů. Chrup napadají také kyseliny obsažené v Cole a ovocných šťávách. Výrazně barvící potraviny, jako je káva, čaj, červené víno, kari nebo červená řepa, se pak na zubech usadí velmi snadno.
Takže pokud si chcete bezstarostný úsměv na rtech udržet každý den, doporučujeme dávat si tyto potraviny jen při hlavních jídlech a poté ústa vypláchnout vodou nebo ústní vodou s obsahem fluoridu. Také nezapomínejte, že zuby se mají čistit nejprve 30 minut po jídle. Do rukou odborníka se svěřujte pravidelně, profesionální čištění by se mělo provádět jednou až čtyřikrát ročně, podle individuálních potřeb.


Mezizubní péče

Každodenní používání zubní nitě nebo mezizubního kartáčku spousta lidí stále podceňuje. Jenže samotný kartáček dosáhne pouze na 70 % celkové plochy zubů. Obzvláště účinná je pak kombinace nitě s mezizubním kartáčkem, jelikož se tak dostanete i do nejvzdálenějších prostor mezi stoličkami. Při prvotním použití se může objevit krvácení dásní, ale to po pár dnech zmizí.


Snižte tlak

Dásně se dají doslova odřít, proto na ně při čištění kartáčkem netlačte. Elektrické kartáčky mají tu výhodu, že při přílišném tlaku uživatele upozorní pomocí světelné kontrolky. Ale co s běžným kartáčkem? Držte ho jako tužku, abyste na zuby tlačili co nejméně.


Pryč se stresem

Ne zubní kaz, ale bolest hlavy, obličeje nebo čelisti jsou dnes nejčastějším důvodem návštěvy zubní ordinace. Na vině je každodenní stres, který se v noci projevuje skřípáním zubů. Často není v pořádku ani skus, protože jsou zuby křivé nebo výplně příliš vysoké. To vede k přenosu napětí až do oblasti ramene a k poškození struktury zubů. Klasická stomatologie pak spoléhá na chrániče proti skřípání zubů, které zuby zakryjí, ale nakonec se prokousnou a příčinu neřeší. Alternativou jsou takzvané skusové dlahy, které zajišťují, že zuby na sobě lépe leží, jsou chráněny před otěrem a čelistní kloub se dostane do správné polohy. Jedná se o terapeutický přístup.

Rovnátek se nebojte

Už nejste ve věku, kdy lidé běžně nosí rovnátka? Stále více dospělých chce mít dokonalý chrup jako v reklamě. S průhlednými rovnátky toho lze dosáhnout i v dospělosti. Příliš drobné zuby, zuby nepěkných tvarů nebo mezery v předních zubech si můžete nechat zakrýt i tenkými nalepovacími keramickými fazetami. Nezapomeňte však, že drobné nerovnosti jsou okouzlující, a ne vše se musí narovnávat.


Úklidová četa pro chrup

Zářivě bílé

Dontodent zubní pasta Shiny Gold

Koupit na dm online shopu

Výkonný pomocník

Dontodent elektrický zubní kartáček Sonic Power

Koupit na dm online shopu