Odstraňují odumřelé kožní buňky, poskytují obličeji základní vyčištění, stimulují krevní oběh a regeneraci buněk: Peelingy. Doposud byly k dostání hlavně ve formě gelů s kuličkami nebo zrnky. Zejména pro citlivou pokožku je však takové drhnutí spíše škodlivé. I když to může znít poněkud překvapivě, kyseliny na pleť v podobě kyselinových peelingů jsou někdy šetrnější alternativou.

Jak používat kyselinové peelingy?


Mnoho kyselinových peelingů je nabízeno ve formě séra. Aplikuje se večer po vyčištění obličeje a po uplynutí příslušné doby působení se smyje. Pokud je dávka kyseliny v séru velmi nízká, mohou některé přípravky zůstat na obličeji i přes noc. Zde je opravdu velmi důležité věnovat pozornost návodu k použití. V závislosti na intenzitě přípravku a citlivosti vaší pleti byste měli některé peelingy používat pouze jednou týdně, jiné naopak denně. Důležité však je seznamovat pokožku s novými produkty pomalu. Po kyselinovém peelingu – ostatně stejně jako po každém peelingu – dopřejte vaší pleti dostatek péče. Používejte například hydratační séra a krémy. Zvláště po použití silných kyselinových přípravků platí, nikdy nezapomeňte na ochranu před sluncem.

Kyseliny na pleť: Jak fungují

Kyselina hyaluronová pro hydrataci pleti

Hyaluron je důležitou součástí naší pojivové tkáně a tělo si jej samo produkuje. Tvorba hyaluronu však s věkem klesá. Po aplikaci proniká kyselina hyaluronová hluboko do pokožky a stimuluje produkci dalšího hyaluronu. Díky tomu poskytuje větší objem a pružnost. Pleť je výrazně hydratovanější, vypnutější a svěží. Hyaluron se proto často používá v přípravcích proti stárnutí. Tento přípravek však prospívá i suché pleti nebo pleti se sklonem k akné, která potřebuje péči bez obsahu oleje.

Retinol pro pevnou pleť

Retinol podporuje tvorbu kolagenu v pokožce a zároveň potlačuje enzymy, které tuto novou tvorbu snižují. Pleť je tak pevnější a vrásky se redukují. Není divu, že je retinol také známý jako složka proti stárnutí. Mimochodem: Zásadní je včasná ochrana proti stárnutí, a to již po dvacítce. Pokud přípravek obsahuje vysoké množství kyseliny retinové, měl by se používat pouze dvakrát týdně. V opačném případě se kůže může začít loupat. Stejně jako většina kyselin, i retinol se používá večer. To napomáhá regeneraci pokožky během spánku a vyhnete se tím nežádoucí reakci se slunečními paprsky.

Kyselina salicylová (BHA) pro čistou pleť

Kyselina salicylová patří do skupiny beta-hydroxykyselin a bojuje proti pupínkům a skvrnám pleti. Zbavuje póry přebytečného mazu a díky antibakteriálním účinným látkám umožňuje rychlejší hojení zánětů. Zrohovatělá pokožka je při pravidelném používání jemnější a rovnoměrnější. Protože kyselina může rychle vysušit pokožku, měla by se aplikovat přímo na postižená místa. Kyselina salicylová je vhodná zejména pro mastnou a smíšenou pleť.

Vitamín C pro rovnoměrnou pleť

Vitamín C – nebo-li kyselina askorbová - je skutečně všestranný. Stejně jako ostatní vitamíny je pro tělo prospěšný nejen vnitřně. Neutralizuje volné radikály a chrání tak buňky před stárnutím. Díky jemnému peelingovému účinku dokáže vitamín C pleť úplně rozzářit. A co je nejdůležitější, pomáhá vyrovnat nejednotný tón pleti a urychlit sjednocení skvrn. Díky procesu tlumení melaninu se pupínky a pigmentové skvrny výrazně zmenšují a zesvětlují. Vitamin C je vhodný pro všechny typy pleti.

Ovocné kyseliny (AHA) pro glow

AHA je zkratka pro alfa-hydroxykarboxylové kyseliny. AHA kyseliny dokáží zázraky, zejména v případě povadlé pleti. Zajišťují, aby se v pokožce ukládalo více vlhkosti. Pleť pak vypadá hladší a svěžejší. Nejznámější ovocnou kyselinou je kyselina glykolová. Ta rozpouští staré kožní šupinky a aktivuje obnovu buněk. Peelingy s obsahem ovocných kyselin obvykle nejsou vhodné pro citlivou pokožku. Proto je nejlepší nechat si peeling udělat přímo u profesionála.