Active Beauty
Niacinamid: Zázrak pro naši pleť

Vitamín krásy

Niacinamid: Zázrak pro naši pleť

Vitamín niacinamid je vážně všeuměl, který působí proti vráskám, suché pokožce, a dokonce pomáhá při akné. Pro koho je jeho název moc složitý, stačí, pokud si zapamatuje vitamín B3. 

Kosmetický průmysl má své oblíbené látky jako je aloe vera, hyaluron nebo retinol. V poslední době se však tito oblíbenci v péči o pleť musí dělit o přední příčky s niacinamidem, který je obsažen v mnoha pečujících produktech od čisticích přípravků až po noční péči. Jedná se o formu vitamínu B3, která má mnoho pozitivních účinků na naši pleť.   

Molekula proniká do pokožky a stimuluje nejen energetický metabolismus buněk, ale také tvorbu kolagenu - tím zvyšuje elasticitu pokožky, která následně zabraňuje tvorbě vrásek. Působí také proti poruchám pigmentace, redukuje poškození způsobené sluncem, stařecké skvrny nebo akné.  

Niacinamid: 5 otázek na expertku 

Vídeňská dermatoložka Katrin Bartsch se specializuje na estetickou medicínu. Vysvětlí nám, proč by se měl niacinamid stát povinnou součástí naší rutinní péče o pleť.

1. Co je niacinamid? 

Niacinamid je forma vitamínu B3, který se nachází především v obilovinách, mase, rybách, vejcích a ovoci. „Protože ho v potravě nepřijímáme dostatečné množství, měli bychom ho našemu tělu dodat dodatečně, abychom vyrovnali naši potřebu vitamínu B3“, říká Katrin Bartsch. Niacinamid hraje v našem organismu významnou roli: Podporuje metabolismus a tím i metabolismus kůže.

2. Jak působí niacinamid na pleť? 

Vitamín posiluje horní vrstvy pokožky, pomáhá pleti udržovat vlhkost a reguluje mastnou pleť. „Je tedy skvělým pomocníkem při léčbě problémů jako je akné, rozšířené póry, hyperpigmentace, snížená elasticita pleti nebo její zarudnutí“, říká Bartsch. 

3. Pro jaký typ pleti je vitamín B3 vhodný? 

Niacinamid je všestranně použitelný, dobře snášený a vhodný pro všechny typy pleti. V péči o pleť působí proti ztrátě vlhkosti - pokožka znovu získá pověstný glow. Posiluje také její přirozenou obrannou funkci.

4. Jak vitamín působí proti akné? 

Vitamín B3 působí protizánětlivě stejně tak jako antibakteriálně a pomáhá tak regulovat nadměrnou produkci kožního mazu. Protože niacinamid redukuje póry a dodává pleti rovnoměrný vzhled, je tato látka prospěšná i pro mastnou a mírně mastnou pleť.

5. Jaké další pozitivní účinky má vitamín B3 v našem těle?

Vitamín B3 podporuje regeneraci organismu, svalů stejně tak i obnovuje pokožku, nervy a DNA. Funguje také jako antioxidant.