Active Beauty
Zázvor: Pomocník při ženských problémech

Zázvor: Pomocník při ženských problémech

Trápí vás nepravidelná menstruace, nevolnost v těhotenství nebo lehké nachlazení? Kdo pravidelně konzumuje zázvor, ať už ve formě čaje, nebo jako koření, může všechny tyto obtíže zmírnit. Lahodný zázvorový nápoj si navíc jednoduše připravíte doma.

Zázračný kořen

O tom, odkud zázvor původně pochází, se vedou spory. Někteří vsázejí na Čínu, jiní věří, že zázvor pochází z Indonésie. Každopádně v dnešní době se zázvor pěstuje v mnoha zemích v tropickém a subtropickém pásmu, odkud se k nám dováží.

Zázvor je bohatý na železo, draslík a vápník a také obsahuje hodně vitamínu C. Díky obsaženým kořenitým látkám působí hlíza antibakteriálně, čímž podporuje náš imunitní systém. Také nám prý dokáže pomoci při žaludečních potížích. Zajímavostí je, že zázvor obsahuje antioxidanty, které neutralizují volné radikály v těle, čímž mírní procesy stárnutí.

 

Zázvor by měl pomoci také při ženských potížích

Pokud vás trápí jen mírné obtíže s menstruací a nechcete brát konvenční léky, můžete vyzkoušet prášek ze zázvoru. Ten se dá velice snadno sehnat a je protizánětlivý a redukuje produkci tkáňových hormonů, takže vylučování děložní sliznice může být méně bolestivé. Doporučená dávka se pohybuje kolem dvou gramů zázvorového prášku denně. V ideálním případě by ho žena měla začít užívat 1-2 dny před menstruací a brát ho až do jejího skončení.

Zázvor může také velmi pomoci při lehkých nevolnostech během těhotenství, jako prášek i ve formě čaje z čerstvého kořene. Protože éterické oleje obsažené v zázvoru zklidňují žaludek. Pro jistotu se však o jeho užívání poraďte se svým lékařem.

Mimochodem, zázvoru se připisuje ještě jedna vlastnost: V čínské medicíně se zázvor považuje za zázračný lék na problémy s plodností. Stimuluje totiž prokrvování dělohy, takže vajíčka by měla být schopna lépe zahnízdit.

 

Příprava zázvorového nápoje:

Zázvorový nápoj představuje skvělou podporu imunity, osvěží, výborně chutná, a dokonce může občas zahnat i chuť na kávu. Vyzkoušejte tento zaručený recept, se kterým nemůžete šlápnout vedle.

Suroviny:

  • 1 zázvorový kořen
  • 1 pomeranč
  • 1 citron
  • špetka skořice
  • špetka pepře
  • špetka kurkumy
  • agávový sirup na doslazení podle chuti
  • cca 200 ml vody

Příprava:

Zázvor oloupejte, nakrájejte na malé kousky a vložte do mixéru. Z pomeranče a citronu vymačkejte šťávu, kterou přilijte k zázvoru v mixéru. Dejte si pozor, aby vám do šťávy nespadly pecky z citrusů. Přidejte skořici, pepř, kurkumu, agávový sirup a vodu a vše důkladně rozmixujte. Hotovou šťávu přelijte do džbánku a nechte vychladit v lednici. Celkové množství vystačí zhruba na sedm porcí, takže vám vydrží na týden.

 

Opravdu zázvor pomáhá při hubnutí?

Zázvorový nápoj obsahuje velké množství vitamínů a minerálů, je velmi zdravý a podporuje imunitní systém. Kromě toho podporuje prokrvování a podněcuje trávení. Studie tvrdí, že zázvor nám může pomoci i při hubnutí. Například při jednom výzkumu na univerzitě v New Yorku pili účastníci vodu se zázvorem. Byli rychleji sytí, takže toho celkově snědli méně než účastníci, kteří zázvor nekonzumovali.