Active Beauty
Tělová másla

Tělová másla

Aby se naše pokožka cítila i během zimní sezóny jako v bavlnce, je třeba jí dopřát odpovídající péči, ochranu a živiny. Zkrátka ji dobře promazávat. S pomocí tělového másla to půjde doslova jako po másle.

V zimě by naše pokožka často nejraději vyletěla z kůže. Nevyhnutelné výkyvy teplot, kdy se venkovní mrazy střídají se suchým vzduchem v přetopených místnostech, jí totiž dávají pořádně zabrat. Rychleji se tak vysušuje, stává se zranitelnější, reaguje podrážděním, začervenáním a nepříjemnými pocity napětí. Aby tedy zbytečně nestrádala a my s ní, neměli bychom zapomínat věnovat jí speciální péči. A dodávat jí potřebnou hydrataci i výživu. Zkuste proto letos vsadit na máslo a jeho blahodárné účinky!

Aby nedošlo k mýlce – myšleno je máslo tělové (body butter), které samozřejmě není určené k namazání na chleba, ale na naši kůži. Jeho hutná krémová konzistence optimálně promašťuje, zvláčňuje a hydratuje vysušenou a popraskanou pokožku a zanechává ji jemnou, hebkou a zklidněnou. Představuje tak ideální pečující přípravek zejména pro suchou a citlivou pleť, ale hodí se i k příležitostnému ošetření normální pokožky.

Výživné složení

Tělové máslo obsahuje čisté tuky, oleje a vosky, které bývají obohaceny o rostlinné výtažky se speciálními pečujícími a vonnými účinky. K nejčastějším složkám patří bambucké a kakaové máslo, včelí vosk a jojobový, olivový nebo makadamiový olej. Z aromatických esencí se široké oblibě těší kokos, vanilka a čokoláda.

Ve své původní, klasické podobě má tělové máslo pevnou konzistenci, která až v kontaktu s pokožkou a působením tělesného tepla měkne a rozpouští se, takže se dá dobře rozetřít. Protože neobsahuje žádnou vodu, nemusí se při jeho výrobě používat umělé konzervační látky.

Existují ale také varianty, které vodu obsahují, čímž přirozeně získají krémovější texturu. Ta se snáze a pohodlně roztírá, musí se však zároveň odpovídajícím způsobem zakonzervovat. Pokud máte velmi citlivou pokožku se sklonem k alergiím, je proto lepší vybírat produkty bez obsahu vody a konzervantů.

Kouzelná surovina

S bambuckým máslem se v kosmetické branži setkáváme velmi často. Jak se ale vlastně získává? Jde o rostlinný tuk extrahovaný z plodů, respektive ořechů máslovníku afrického, který bývá nazýván také strom karité nebo shea. Odtud tedy i pojmenování karité máslo nebo shea butter. Představuje velmi oblíbenou surovinu v oblasti přírodní kosmetiky, mnohdy s certifikátem fair trade, neboť jeho zpracování probíhá zpravidla ruční prací v komunitách drobných afrických farmářů. Po sklizni se ořechy zbavují slupky, jejich jádra se drtí, melou, praží a hnětou. Přitom se z nich odděluje tuk, který se sbírá podobně jako při výrobě klasického másla.

Bambucké máslo vyniká jemnou ořechovou vůní. Mnohem významnější je však jeho složení plné blahodárných pečujících látek. Obsahuje vysoký podíl nenasycených mastných kyselin, vitamín A, E a allantoin, který má výrazné hydratační, regenerační a protizánětlivé účinky. V Africe se bambucké máslo mnohdy nanáší i přímo na rány, protože urychluje hojení a pomáhá vyhlazovat jizvy i strie. Představuje tedy multifunkční mast s širokým využitím, která se těší výborné snášenlivosti.

Tip: Tělové máslo raději nenabírejte prsty, ale čistou lžičkou! Vyhnete se tak případnému zanesení nečistot, které by mohly zbytečně zkrátit jeho trvanlivost.

Způsob nanášení

Tělové máslo s krémovou konzistencí se dá snadno aplikovat přímo na pokožku a jemně vmasírovat. Pokud má tužší texturu, je vhodné ho nabrat kosmetickou stěrkou nebo čistou lžičkou a nejprve ho lehce rozetřít v dlaních, dokud nezměkne, a poté ho krouživými pohyby rozetřít do pokožky. Když máte ráno naspěch, můžete tělové máslo na chvíli postavit na topení. Zatímco se stihnete osprchovat, přípravek povolí a lehce se rozteče, takže je ho pak možné ihned aplikovat. Nejúčinnější hydratace docílíte, pokud ho nanesete na ještě vlhkou pokožku. Tělové máslo většinou zanechá trochu mastný film, který se ale po chvilce vstřebá a pleť zůstává krásně vláčná.

Sametové rty

I jemná pokožka rtů, která má zejména v zimním období sklony k vysušování a popraskání, uvítá krémovou konzistenci másla na rty nebo balzámů s bambuckým máslem, které na rtech vytvoří dlouhotrvající ochrannou vrstvu, poskytnou jim potřebnou péči a výživu a zanechají je sametově hebké.

Další blahodárné účinky tělového másla

Také pro namáhanou, suchou pokožku rukou, která potřebuje zejména v zimě dobře promastit, představuje tělové máslo hotový poklad. Pro intenzivnější účinek můžete před spaním nanést na ruce silnější vrstvu tělového másla, navléct si tenké bavlněné rukavice a nechat máslo přes noc působit jako regenerační masku.

Tělové máslo navíc poskytuje přirozenou ochranu před chladem, větrem, slunečním zářením i slanou a chlorovanou vodou. Působí tedy jako filtr před nepříznivými vlivy vnějšího prostředí.

Ideálním pomocníkem v péči o suché a poškozené vlasy s roztřepenými konečky jsou speciální regenerační másla na vlasy. Je možné je vmasírovat do vlhkých vlasů jako masku nebo jako bezoplachovou péči pouze do suchých konečků. Přes noc je můžete nechat působit jako intenzivní kúru, kterou je však třeba následující ráno smýt.

V neposlední řadě pak tělová másla nabízí příjemnou alternativu ke klasickým masážním olejům.

Domácí tělové máslo

Budete potřebovat:

  • 2 lžíce bambuckého másla
  • 50 g kakaového másla
  • 1 lžíci kokosového oleje
  • 4 kapky esenciálního levandulového oleje
  • misku
  • vidličku na promíchání
  • menší, uzavíratelné skleněné nádoby (např. skleničky od marmelády)

Jak na to:

Bambucké máslo, kakaové máslo a kokosový olej vložte do ohnivzdorné misky a rozehřejte ve vodní lázni. Dobře promíchejte a nechte vychladnout. Přidejte levandulový olej nebo váš jiný oblíbený esenciální vonný olej. Vzniklou směs jemně prošlehejte vidličkou a naplňte do připravených skleniček, které je vhodné předem sterilizovat, a dobře uzavřete. Uchovávejte v ledničce, kde směs získá tuhou konzistenci. Domácí tělové máslo by mělo i bez konzervačních látek vydržet při skladování v ledničce až čtyři týdny.