Active Beauty
Text: Annalina Jegg

Potraviny pro posílení imunity

Léto nám nabízí ideální čas k tomu, abychom vyzbrojili svou obranyschopnost na podzim a zimu. Lidé se silným imunitním systémem dokáží patogen většinou snadno odrazit nebo je minimálně tolik nezasáhne. Zánětlivé procesy totiž probíhají u lidí s dobrou obranyschopností pomaleji.

To je dostatečný důvod k tomu, abychom si osvojili životní styl přátelský k imunitě. Ten stojí na několika pilířích: pravidelný pohyb v přírodě, zdravá strava, málo stresu, žádné kouření a alkohol, dostatek spánku a odpočinku a také péče o duševní zdraví. Především bychom se měli hodně smát a nedělat si stále obavy o své zdraví. Protože kdo důsledně dodržuje doporučená hygienická opatření, nemusí se bát. Smysluplnější je soustředit svou pozornost k pozitivním stránkám života.

Zázvor & další: Tyhle potraviny posilují obranyschopnost

Existuje skutečně mnoho potravin, které posilují imunitu. A to nejlepší: Některé z nich máme skoro vždycky doma.

1. Med

Med je skvělým pomocníkem pro posílení imunity. Jedna rakouská studie ukázala, že při pravidelné konzumaci medu klesá v těle hladina volných radikálů a dochází ke zlepšení stavu obranyschopnosti. A stačí už dvě lžíce medu denně. Mimochodem, obzvláště účinný je manukový med.

2. Česnek, zázvor a křen

Rostliny se štiplavými látkami, jaké má například křen, jsou pro imunitní systém velmi cenné. Jedná se totiž o sloučeniny síry, které čistí krev a působí protizánětlivě. Česnek také prospívá cévám, jež chrání. Tyto látky obsahuje také zázvor. Ten kromě jiného ještě prohřívá organizmus, čímž podporuje látkovou výměnu.

3. Citron a kiwi

Kiwi představuje skutečnou vitamínovou bombu. Lidé, kteří sní dvě kiwi denně, téměř pokryjí denní dávku vitamínu C. Toho obsahují hodně také citrony. Sklenice vody s citronovou šťávou po ránu podporuje imunitní systém a napomáhá dobrému startu do nového dne.

Vitamín C působí antioxidačně a váže volné radikály, což prospívá imunitě. Tento vitamín však dokáže pomoci i ve chvíli, kdy jsme již nachlazení, protože má antibakteriální účinky.

4. Byliny

Rostou na každé louce a mnoha zahrádkách, přesto, nebo právě proto, nám málokdy přijdou na mysl, když přemýšlíme o posílení imunity. Přitom právě různé byliny mají pro imunitu podpůrné účinky. Například taková pampeliška: Všechny její části – květy, stonky, listy i kořeny – jsou plné zdravých přísad, jako jsou vitamíny, hořké látky a minerály.

A věděli jste, že sedmikrásky jsou plné karotenu a nepopulární kopřiva obsahuje ještě více hodnotných účinných látek než špenát? Z kopřivy, která detoxikuje a čistí, můžete čerpat železo a hořčík.

5. Kysané zelí

Kdo chce pro své tělo to nejlepší, jí kysané zelí každý den. Protože to obsahuje téměř vše, co zdravé tělo potřebuje: vitamíny (A, B, B12, C a K), minerály (sodík, draslík, hořčík a vápník), aminokyseliny a také trochu vlákniny. Kysané zelí také patří k nejznámějším fermentovaným potravinám, nachází se v něm bakterie kyseliny mléčné.

Němečtí vědci nedávno zjistili, že produkty z kyseliny mléčné komunikují s imunitním systémem – vysílají mu nejrůznější signály jako: „Pozor, bakterie! Připravte se na útok!“ Nebo vysílají poselství typu: „Tyto bakterie jsou neškodné.“ Takže jsou mimořádně důležité a určitým způsobem řídí naši obranyschopnost.

Jak zařadit tyto potraviny do jídelníčku?

Ideálně v malých dávkách v každém jídle. Ráno i ke každému jídlu vypijte sklenici vody s citronovou šťávou. Divoké byliny přidejte například do zeleninového salátu nebo vyzkoušejte některý z našich receptů:

  • Citronovo-česneková šťáva: 30 stroužků česneku rozmixujte s 5 citrony včetně kůry a s 1 l vody na hladké pyré. Přiveďte krátce k varu, poté přelijte směs do lahve, uložte na chladné místo a užívejte 1 malého panáka šťávy denně. Šťáva vydrží několik měsíců a podporuje nejen imunitu, ale také prospívá cévám. Má čisticí účinek, snižuje hladinu krevních tuků, je protizánětlivá a zlepšuje metabolizmus.
  • Bylinkový punč: Velký džbán naplňte jablečnou šťávou, minerální vodou a trochou citronu. Přidejte různé bylinky podle chuti, například řebříček, mátu, bezový květ nebo jitrocel.