Active Beauty
Pohybem ke zdraví

Pohybem ke zdraví

Zdravý životní styl začíná v hlavě. Jde o náš postoj a vůli ke změně.

Zdravý, vyvážený životní styl je nejlepším receptem na dlouhý, naplněný život bez větších obtíží. Již před více než sto lety německý léčitel Sebastian Kneipp pravil: „Kdo neudělá každý den něco pro své zdraví, bude muset jednou obětovat velmi mnoho času kvůli nemoci.“ Slovo prevence může znít poněkud přísně. Představíme si sport, který nás nebaví, jídlo, které nám nechutná, návštěvy u lékaře a celou řadu dalších zákazů. Pojďme se na to však podívat z jiného pohledu.

Každodenní rovnováha

Zdraví nepředstavuje neměnný stav. Jde o rovnováhu, na které je třeba po celý život a dennodenně pracovat. A to v několika rovinách. Nejde však jen o pohyb a výživu. Psychosociální aspekty bývají často zanedbávány. Odpočinek, kvalitní spánek a zábava s přáteli jsou velmi důležité k vykompenzování každodenního stresu a pracovní zátěže. Udělejte si každý den pár minut času jen sami pro sebe, aniž by Vás cokoli rušilo, ať už vyzvánějící telefon nebo vlastní partner. Základem zdravého a vyváženého životního stylu je především správný a uvážený postoj. Nic se nemá přehánět. Berte věci s nadhledem a radujte se ze života.

Pohyb nad zlato

Pravidelný sport je doporučován nejen kvůli úpravě nebo udržení hmotnosti, ale také jako prostředek ke zvýšení kondice. Michal Vítů, trenér z PIM Běžeckého klubu, Running Mall Praha doplňuje: „Nejdůležitější je zařadit pohyb do svého životního stylu a utvořit z něj návyk. Ne každý má však čas na dlouhodobé přejíždění do posilovny nebo fitness centra. Běh nebo rychlá chůze jsou zaručenou „dietou“ téměř pro každého, příjemné je, že je lze provozovat téměř kdykoli a kdekoli.“

Proč právě běh?

Není možné si nevšimnout, že se český národ krásně rozbíhá. Potkáváme je všude. Ve městě, v polích, v lese i na horách. Běží a i přes náročnou fyzickou aktivitu se usmívají. Běh totiž způsobuje radost, vyplavují se při něm hormony štěstí, endorfiny. A navíc má pozitivní efekt i na naše zdraví – kila při pravidelném běhání ubývají sama od sebe a tuky se spalují jedna radost.

Vědecké studie, jakkoli si občas rozporují, se shodují v jednom – pro přirozenou a udržitelnou úpravu hmotnosti a tělesných proporcí se nejlépe hodí běh či rychlá chůze. „Obě tyto sportovní činnosti patří k pilířům aerobního pohybu, kdy tělo začne po přivyknutí na tuto aktivitu spalovat tuky a krásně tvarovat postavu. Důvodem je fakt, že metabolismus, který dosud trávil většinu času na válendě či pohovce, se zapálí pro pohyb v tom nejlepším slova smyslu,“ vysvětluje Michal Vítů. Navíc běh a chůze jsou tím nejpřirozenějším pohybem, který člověk může vykonávat.

Pohyb = zdraví = radost. Naše tělo je stvořeno k pohybu. Pravidelnou chůzí, během či cvičením můžete předejít celé řadě onemocnění.

Důležité je, aby šlo o pohyb dlouhodobý. Jak tedy začít a rychle neskončit? Pokud jste nikdy nesportovali, začněte nejdřív chodit pěšky. Do práce i z práce, vyvenčit psa, na procházku, výlet – každý den si dopřejte alespoň půl hodiny souvislé chůze. Uvidíte, že se po pár týdnech příjemně rozchodíte a přechod k běhu Vás nepoloží na lopatky, ani Vám nepodlomí kolena. Jakmile začnete běhat, nestresujte se, nechtějte útočit na rekordní časy – taková chyba odradila již spoustu lidí. Běhejte pomalu, v klidu.

Udělejte si z běhání návyk, zkuste vyběhnout alespoň třikrát týdně. Rychle zjistíte, že do chůze přecházíte čím dál méně, až najednou uběhnete kilometr v kuse. A v tu chvíli můžete sami sebe pochválit. Stal se z Vás běžec. Pak už si snáze oblíbíte pravidlo alespoň třiceti minut v poklusu, opět alespoň každý druhý den. Zároveň se můžete spolehnout na to, že tělo i mysl si postupně řeknou i o pár minut navíc.

Frau beim Laufen von oben

V pohybu. Ať už uděláte deset kroků nebo tisíc, hlavní je, že vykročíte správným směrem.

Správná výživa

Dieta jménem běh znamená, že pokud jeho prostřednictvím dlouhodobě převýšíte výdej energie nad jejím příjmem – což se určitě podaří – spolehlivě to ucítíte nejen, když se postavíte na váhu. Navíc se uchráníte před nebezpečným hladověním, které dlouhodobě škodí našemu tělu a může přerůst až v závažné poruchy příjmu potravy. Jak na správné složení jídelníčku radí Michal Vítů: „Běžci prostě jedí, protože mohou. Oprava: protože chtějí a musí. K životu potřebujeme vhodné sacharidy (cereálie, rýže, těstoviny, ovoce), zejména pak v první polovině dne. Dále také správné tuky (nemusí všechny nutně pocházet z říše zvířat) a po každém sportu porci bílkovin (maso, luštěniny, mléčné výrobky). Přiměřeně. Důležité je vnímat své tělo a naslouchat mu. Velice snadno si pak zvyknete na kopec zeleniny, už kvůli vitamínům a očistné vláknině, což spoustě lidí významně chybí. Také se naučíte své tělo pravidelně a řádně zalévat životodárnou tekutinou, a to vodou.“

Motivace k běhu

Mít před sebou nějaký cíl pomáhá k pravidelnému běhání. Nemusíte se hned hlásit na maratony a dávat si nereálná předsevzetí. Lépe je stanovit si pro začátek metu, na kterou dokážete s trochou úsilí dosáhnout. Pokud nejste polykači kilometrů nebo zarytí závodníci, můžete využít např. možnost přihlásit se na jeden z pěti dm rodinných běhů, které se každoročně konají jako součást běžeckého seriálu RunCzech v Praze, Karlových Varech, Českých Budějovicích, Olomouci a Ústí nad Labem. Přijďte si vychutnat atmosféru velkého závodu, nechat se jí pohltit na startu a v cíli získat medaili. Členové dm active beauty světa výhod mohou navíc získat za 50 bodů startovné na dm rodinný běh zdarma.

Tři kilometry běhu zvládne v pohodovém tempu každý. Můžete ho absolvovat i s kočárkem. V limitu 60 minut odpovídá tato vzdálenost rychlé chůzi. V tomto závodě není poražených, vítězem je každý, kdo se zúčastní. Maminka, dcera, babička, kamarádi. Ten pocit, kdy dorazíte do cíle, se nedá jednoduše popsat. Ten se musí zažít. Zkuste to s námi.