Active Beauty
Jarní únava

Jarní únava

S příchodem jarních měsíců se často cítíme oslabení, malátní a bez energie. Jak překonat jarní únavu a znovu dobít baterky?

Co vlastně způsobuje jarní únavu?

Příčina jarní únavy dosud nebyla zcela objasněna. Jistou roli přitom ale dozajisté hrají naše hormony. V průběhu zimních měsíců reaguje náš mozek na nedostatek světla zvýšenou produkcí spánkového hormonu melatoninu přispívajícího k celkovému zklidnění. S příchodem delších dnů a hřejivých slunečních paprsků se pak začne zvyšovat hladina serotoninu a dopaminu, které mají naopak stimulační účinky. I tyto změny tělo vyčerpávají a než se hladina hormonů vrátí zpět do rovnováhy, můžeme se cítit skleslí a unavení.

Jaký vliv na nás má počasí a změna času?

Se změnami počasí se musí vyrovnat především náš cévní systém. Se stoupající venkovní teplotou se rozšiřují cévy a kvůli klesajícímu krevnímu tlaku často pociťujeme únavu. Střídání chladných a teplejších dnů navíc zatěžuje krevní oběh. Není tedy divu, že aprílové počasí nebývá zrovna zdrojem dobré nálady. A aby toho nebylo málo, připraví nás ještě přechod na letní čas o hodinu drahocenného spánku. Dokud se naše vnitřní hodiny znovu neustálí, můžeme se cítit poněkud rozhození. Organismu to může trvat až dva týdny, než si na tuto změnu zvykne. Je mu přitom třeba dopřát dostatek spánku.

Jak můžeme načerpat potřebnou energii?

I když byste nejraději zůstali natažení na pohovce, překonejte se a vyrazte ven. Čerstvý vzduch a pohyb totiž patří k nejlepším bojovníkům proti jarní únavě. Optimální jsou vytrvalostní sporty jako běh, nordic walking, jízda na kole nebo inline bruslích, které pomohou rozproudit krevní oběh a stimulují vyplavování hormonu štěstí serotoninu. Ale i pouhá procházka jarní přírodou vám zaručeně zlepší náladu. Zároveň byste měli odlehčit jídelníček a zařadit do něj co nejvíce čerstvé sezónní zeleniny a ovoce, které tělu dodají vitamíny i další vitální látky a posílí oslabený imunitní systém.

5 tipů proti jarní únavě

1. Strava bohatá na vitamíny: Po zimním hodování je třeba odlehčit jídelníček a zařadit do něj co nejvíce sezónní zeleniny a ovoce. Důležité jsou i celozrnné produkty s obsahem vitamínu B, které podporují produkci hormonu štěstí serotoninu.

2. Voda jako elixír života: Nedostatek tekutin snižuje krevní tlak, což vede ke zvýšené únavě. Pokud jejich zásoby doplníme, tlak se opět ustálí. Doporučuje se vypít denně 30 ml teplé vody na 1 kg tělesné hmotnosti. Pokud tedy vážíte 60 kg, měl by váš pitný režim zahrnovat 1,8 l vody za den.

3. Detox z přírody: Rakytníková šťáva nebo kopřivový čaj patří k osvědčeným podpůrným prostředkům pro jarní očistu. Další možnost představují speciální bylinné detoxikační kúry.

4. Střídavé koupele: Pokud míváte problémy s probouzením a vstáváním, může Vás po ránu nakopnout osvěžující sprcha. Zkuste se přitom sprchovat 30 vteřin teplou a poté 3 vteřiny studenou vodou. Tento postup zopakujet třikrát a zakončete ledovou sprškou.

5. Dechová cvičení: Při mělkém, povrchovém dýchání se využívá jen část z celkové kapacity plic, takže nedochází k dostatečnému okysličování krve a rychle se unavíme. Nadechněte se proto několikrát zhluboka do břicha a pomalu vydechujte. S vědomým, prohloubeným dechem načerpáte i novou energii.