Active Beauty
Co dokáže přírodní kosmetika?

Co dokáže přírodní kosmetika?

Nabídka přírodní péče vyráběné udržitelným způsobem se neustále rozšiřuje. Snadno se tak může stát, že se člověk v záplavě všech produktů ztratí. Co opravdu je přírodní kosmetika, co umí a na co si při výběru dávat pozor?

Co je přírodní kosmetika?

Tento pojem není zákonem nijak definovaný, pravou přírodní kosmetiku tak poznáme především podle nejrůznějších certifikací a pečetí. Produkty přírodní kosmetiky nesmí obsahovat žádné čistě syntetické vonné látky a barviva, stejně jako konzervační přípravky, silikony, parafíny nebo jiné ropné produkty. Pečujícího účinku dosahuje přírodní kosmetika díky látkám na přírodní bázi, které jsou šetrné k pokožce i životnímu prostředí.

Co umí přírodní kosmetika?

Především šetří životní prostředí a také zvířata. Důležitou roli u ní hrají původ a výběr použitých látek, stejně jako šetrné zpracování. Většina produktů přírodní kosmetiky bývá vegan. Přírodní kosmetika navíc podněcuje a podporuje přirozenou funkci pokožky.

 

Trápí vás citlivá pleť? Přírodní kosmetika alverde Sensitive se postará i o vaši krásu.

 

Čím se přírodní kosmetika vyznačuje?

Základním rozlišovacím znakem přírodní kosmetiky od konvenční je použití vysoce kvalitních rostlinných složek, nejlépe z certifikovaného ekologického zemědělství nebo z biologické divoké sklizně. Jako základní látky se používají například voda (pro hydrataci) nebo vosky (kvůli konzistenci). K účinným látkám používaným u přírodní kosmetiky patří přírodní oleje jako mandlový nebo olivový olej (zejména kvůli vitamínům a promazání) nebo extrakty z rostlin, například z růže nebo heřmánku, které jsou extrahovány co možná nejšetrnějším způsobem za použití přírodních rozpouštědel z vysoce kvalitních surovin.

Právě kvalita použitých přísad má u přírodní kosmetiky nejvyšší prioritu, přičemž se nepoužívají klasické konzervační látky ani rozpouštědla. Mnoho výrobců konvenční kosmetiky přidává do svých výrobků minerální oleje, které jsou jednak cenově výhodné a také se snadněji zpracovávají, avšak na pokožce zanechávají ve vodě nerozpustný film. Kvůli němu se nám sice zdá pokožka hladká, ale je zcela zakrytá a nemůže dostatečně dýchat.

 

Jak dlouho přírodní kosmetika vydrží?

Přírodní kosmetika nevyužívá žádné syntetické konzervační látky, proto se z hlediska výdrže přirozeně nemůže srovnávat s konvenční kosmetikou. Konzervace se dosahuje pomocí souhry zkušeností výrobců, obalů a multifunkčnosti obsažených látek. Pokud chcete prodloužit výdrž svého výrobku, vždy jej otevřete až těsně před použitím, poté jej opět řádně uzavřete a uchovávejte ideálně v chladu, suchu a mimo dosah světla. Stejně jako u všech kosmetických produktů platí i u přírodní kosmetiky, že byste ji neměli používat, pokud změnila svou barvu, vůni nebo vzhled.

V důsledku kolísání teploty může u přírodní kosmetiky dojít k oddělení jednotlivých částí. U krémů se například může vytvořit olejová vrstva na povrchu. Pokud ještě neuplynulo datum spotřeby a výrobek vypadá a voní stejně, jak jste zvyklí, můžete jej bez obav promíchat nebo protřepat, aby se jednotlivé komponenty opět spojily. Ve složení konvenční kosmetiky často najdete chemicko-syntetické látky, které zabraňují růstu mikroorganizmů. Avšak látky toxické pro tyto organizmy mohou dráždit také pokožku, ničit její přirozenou kožní flóru, která plní důležitou ochrannou funkci, a v důsledku toho někdy spouští alergické reakce. Jestliže jste se již v minulosti s alergiemi setkali, bude pro vás přírodní kosmetika tím pravým přítelem.

Jaké jsou druhy přírodní kosmetiky?

Obecně rozlišujeme mezi certifikovanou a necertifikovanou přírodní kosmetikou. Certifikovaná přírodní kosmetika zahrnuje produkty, které splňují nejrůznější kritéria a normy různých asociací, které certifikáty následně udělují. Mezi necertifikované přírodní kosmetiky spadají značky, které provádějí vlastní testování a používají přírodní látky, takže také mohou nosit různé pečetě kvality a kontrolní značky, ale nejsou certifikované podle uznaného standardu. Setkat se můžete také s produkty, které se přírodní kosmetice blíží, jelikož jsou bez syntetických látek, avšak přesto z nějakého důvodu kritéria přírodní kosmetiky nesplňují. Ačkoliv taková kosmetika používá například organické nebo fair trade suroviny, může zároveň také obsahovat parabeny nebo látky, které se vyrábí synteticky.