Active Beauty
Být mužem: Jak se projevuje mužnost?

Být mužem: Jak se projevuje mužnost?

Být správným mužem, co to dnes vlastně znamená? Jaké vlastnosti by měl mít pravý muž? Zeptali jsme se čtyř z nich, co pro ně mužnost znamená a jak se vyrovnávají se změnami.

 

4 muži o svém pohledu na mužnost

Christian, 37, fotograf: Být mužem? I ženy jím smí být

Co pro Vás znamená mužnost?
Musím to nějak blíže specifikovat? Vystačím si i bez definice. Protože přiřazování odlišných vlastností lidem na základě pohlaví nás v roce 2020 už moc daleko nedovede. Myslím, že vše ženské se může projevovat i v mužském světle, což samozřejmě funguje i naopak.

Nedávno se z Vás stal tatínek, změnilo to nějak Váš pohled na mužnost?
Narodila se nám dcera. Celý ten rozdíl jsem pochopil na porodním sále, kde všechno záleží jen na ženách. My muži si sice můžeme nechat rozmačkat ruku, ale ta nejdůležitější část stejně spočívá na nich. A ani sebevětší pocit mužnosti tu ničemu nepomůže.

Jak moc Vám záleží na Vašem vzhledu?
Někdy rád zavzpomínám na časy svého modelingového působení v Paříži. Velmi šarmantní mi připadají rozcuchané vlasy. Čas od času si je ale i vyčešu směrem dozadu, protože se tak sám sobě líbím. Vousy si rád nechávám růst i několik týdnů a poté je zase zastřihnu na 1 mm. Občas se dokonce oholím do hladka, ale vzbuzuje to u mě jakýsi pocit nahoty. Co moje pleť v každém případě vyžaduje, je pravidelná hydratace.

Jak se ve svém životě vyrovnáváte s očekáváním a změnami?
Já se změnám v prvním momentu bohužel docela často vyhýbám a nechci s nimi být hned konfrontován. Snažím se nechávat na sebe okolnosti působit postupně. Alespoň navenek to u mě vede ke stoickému klidu, což může působit dost mužně.

 

Shinya, 47, fashion director: Být mužem, ale s rozumem! 

Co pro Vás znamená mužnost?
Myslím, že je důležité být mentálně silný a přátelský. Plně jsem to pochopil, až když jsem se stal otcem dvou dětí. Zejména v časech, jako je tento, je ohromně důležité druhým pomáhat a být tu pro ně.

Čeho by měla mít mužnost více?
Méně svalů, více rozumu.

Jak se ve svém životě vyrovnáváte s očekáváním a změnami?
Já jsem velmi flexibilní muž a svůj byznys model si přenáším z jedné země do druhé. Pandemie koronaviru v uplynulých týdnech mě donutila zamyslet se nad vlastním stylem života. Stále pracuji na tom, abych ho nějak změnil. Všechny moje mezinárodní spolupráce byly pozastaveny, tak se snažím být co nejlepším tátou. Dětem jsem doma zřídil školku a starám se také o domácnost. Moje žena pracuje jako lékařka, takže je v současné době vytížená více než kdy před tím.

 

Jonas, 37, kytarista: Být mužem je pocit uvnitř těla

Co pro Vás znamená mužnost?
Vlastně ani pořádně nevím, co to je. Pokud bych si měl vybrat pohlaví, ke kterému se hlásím, jednoduše bych řekl „muž “. Jde o pocit vycházející z těla, nehledě na to, co má člověk v rozkroku. Je to sounáležitost ve všeobecném smyslu.

Připadáte si dostatečně mužný?
Ano. Ale stejně bych odpověděl, i kdybyste se mě zeptali, zda se cítím dostatečně ženský. Pokud se podíváme na kulturně definované pojmy a vlastnosti pohlaví – muži jsou takoví a ženy takové – pak si připadám i velmi ženský.

Čeho by měla mít mužnost více?
Mužnost by měla obecně připouštět více ženskosti. A přirozeně i naopak. Pokud má člověk pocit, že existují jasně dané hranice, neznamená to, že přes ně nemůže jednoduše nechat proniknout více věcí, které údajně přísluší druhému pohlaví. Já díky tomu docela dobře objevuji stále nové stránky sám sebe. Něco „typicky mužského“ a „typicky ženského“ dneska stejně už nikoho nezajímá. Každý chce být jedinečný.

Jak se ve svém životě vyrovnáváte se změnami?
Většinou změnu následuji a přizpůsobím se, trochu jako ryba vodě. Změna je jedinou konstantou. Prostě počítám s tím, že věci se mění. A to i takovým způsobem, který se mi nelíbí.

 

Florian, 34, hudebník: Být mužem znamená být člověkem

Jak byste si sám pro sebe definoval mužnost?
Osobně nevidím žádný smysl v tom, snažit se mužnost nějak definovat. Spíše lidskost.

Připadáte si dostatečně mužný?
Teď úplně nevím, díky čemu bych měl být dost mužný. Pro mě to není žádný požadavek. Spíše to mám spojené s něčím negativním. Pro mě za mě by se mohl patriarchát klidně zrušit.

Čeho by měla mít mužnost více?
Zdrženlivosti.

Ovlivnily změny kvůli koronaviru Váš život?
Celá ta situace mi jasně ukázala, jak zranitelný může celý systém být. To mě zároveň uklidňuje i zneklidňuje. Ale celkově se snažím tomu moc nepodléhat.