Active Beauty
3 účinné metody pro odstranění pigmentových skvrn

3 účinné metody pro odstranění pigmentových skvrn

Pigmentové skvrny přichází zejména s přibývajícím věkem. Dají se odstranit? To záleží na několika faktorech. Vysvětlíme vám, co proti hyperpigmentaci skutečně pomáhá.

U většiny z nás se pigmentové skvrny objeví teprve v průběhu let, ale i tak bychom se jim raději vyhnuli, zejména pak na obličeji. Nepravidelné tmavší nebo světlejší partie pleti bohužel nesvědčí, ta kvůli nim působí nerovnoměrně. Jak ale můžeme pigmentové skvrny účinně odstranit?

Nejprve musíme znát příčinu: Pokud je narušena tvorba melaninu, který zodpovídá za barevné pigmenty v kůži, dochází k barevným změnám. To může vést ke vzniku světlých fleků. Častým důvodem je u žen také hormonální nerovnováha. Pokud je pokožka vystavena UV záření bez opalovacího krému, kontrast se nadále zvyšuje. Zatímco u tmavých skvrn dochází k hyperpigmentaci, rozpad pigmentových buněk způsobuje bílé fleky.

Proto bychom měli svou pokožku chránit opalovacím krémem po celý rok. Faktem totiž je, že pokud se pigmentové skvrny objeví až ve stáří, jedná se ve skutečnosti o známku stárnutí. My tak můžeme předcházet těm, které vznikají v důsledku UV záření.

Jaké jsou další možnosti a na co dalšího bychom si měli dát při cestě za dokonalou pletí pozor?

3 věci, které pomáhají odstranit a předcházet pigmentovým skvrnám

  1. Předcházení a odstranění pomocí krému

Jak již bylo zmíněno, nejúčinnějším opatřením, které můžeme proti pigmentovým skvrnám udělat, je ochrana pokožky před sluncem. A to každý den, bez ohledu na roční období. Tím zabráníme vzniku skvrn způsobených UV zářením a skvrny vzniklé v důsledku hormonů se nebudou nadále zvýrazňovat.

Každý, koho pigmentové skvrny již trápí, může navštívit dermatologa. Předepsané krémy obsahují zesvětlující látky, ve složení obvykle najdeme kyselinu azelaovou a hydrochinon.

  1. Kosmetické ošetření

Pomoci může také odborník v kosmetickém studiu. U hormonálně podmíněných skvrn se jako účinná ošetřující metoda jeví takzvaný microneedling. Při něm se do pokožky vpichují jehličky, což podporuje regeneraci.

V případě skvrn způsobených stárnutím může odborník provést mikrodermabrazi, kdy se obrousí horní vrstva pokožky.

  1. Zesvětlující ošetření laserem

Pokud nic nepomůže, přichází v úvahu ještě další účinná metoda. Stařecké skvrny se dají odstranit pomocí speciálního laseru. Často stačí jedna aplikace. Jediné, na co je potřeba dát pozor, je, že po ošetření by neměla pokožka přijít až čtyři týdny do kontaktu se sluncem a je potřeba používat sluneční ochranu s vysokým faktorem. V ideálním případě se proto zákroky s laserem provádí v zimních měsících. Speciální laser se dá použít i na pigmentové fleky způsobené hormony, takzvanou melasmu.