Active Beauty
ACTIVE BEAUTY měsíce: Zuzana Zvěřová

ACTIVE BEAUTY měsíce: Zuzana Zvěřová

Se svým kamarádem jste vymyslela jedlý kelímek na nápoje a jídlo. Co Vás k tomuto nápadu přivedlo?
O přestávkách mezi přednáškami jsme s kamarády chodili často na kávu, kterou jsme si vždy přinesli v papírovém či plastovém kelímku. Po celém dni jsme pak viděli, kolik odpadu po nás zbylo. Tak jsme přemýšleli, jak se ho zbavit a přimět i další lidi k ekologičtějšímu chování. A  to je pak lepší motivace než jídlo? Proto jsme přišli s metodou Vypij a sněz.

Z čeho se kelímek skládá a na co všechno se dá použít?
Jedlý kelímek je vyroben primárně z otrub a pšeničné mouky. Je mírně nasládlý a neobsahuje žádné živočišné složky, je tudíž veganský. Kelímek slouží nejen na kávu, horkou čokoládu a čaj, ale využít se dá také na mini dezerty, zmrzlinu či slané kanapky.

Mají gastro  podniky o používání Vašeho kelímku zájem?
Reakce gastro podniků jsou velmi kladné. Máme přes třicet kaváren a pražíren po celé ČR, kam jedlé kelímky dodáváme. Oslovily nás ale i  firmy, které se pohybují mimo gastro: banka, kominictví, mobilní operátor a další podniky, které při schůzkách podávají svým klientům kávu.

Podnikáte v oblasti trvalé udržitelnosti nějaké další kroky?
Rádi bychom se do budoucna zbavili i plastových víček na kelímky a jednorázových lžiček. Chceme proniknout i na festivaly, kde je odbyt  plastu obrovský. Doma samozřejmě třídíme odpad, šetříme vodou, nákupní tašky recyklujeme a staré oblečení posíláme dál.

Co pro Vás znamená příroda a jak v ní nejraději trávíte volný čas?
Příroda je dar, bez kterého bychom nemohli existovat. Proto je třeba ji a celkově planetu Zemi chránit, abychom je zachovali i pro další  generace. Člověk by měl opouštět svět ve stejném nebo lepším stavu, než do jakého přišel. Ráda cestuji a poznávám skryté krásy přírody. Ať  už jsou to hory, moře nebo naše krásné české lesy.