Den Země 2024 motivuje k šetření plasty

Světový Den Země probíhá od roku 1970 každý rok 22. dubna, aby upozornil na otázky spojené s ochranou životního prostředí. Téma Dne Země 2024 je „Planeta vs. plasty“: Každý rok se na světě vyrobí přibližně 380 milionů tun plastů. Pokud se plast nerecykluje, často končí v krajině a v moři. S postupem času se rozpadá na mikroplasty, které jsou škodlivé pro lidi i životní prostředí. Iniciátoři Dne Země 2024 vyzývají ekonomiku, aby do roku 2024 snížila výrobu plastů o 60 procent. I spotřebitelé mohou udělat mnoho pro to, aby šetřili plastem. Následujících deset konkrétních tipů může posloužit jako inspirace.

1. Přemýšlejte o svém způsobu nakupování

Chcete v budoucnu šetřit více plastem? Graulujeme. Jako první krok doporučujeme si při každém nákupu položit otázku: „Opravdu to potřebuji?“ S každým produktem, který nekoupíte, snížíte množství plastového odpadu ve vaší domácnosti.

2. Využívejte alternativy, abyste šetřili plastem

Samozřejmě ne všem plastovým produktům a obalům se lze vyhnout, na některé jsme v každodenním životě odkázáni. Dobrou zprávou je, že pro mnoho věcí, které denně používáme, existují alternativy, které neobsahují plast. Zde je několik příkladů:

  • Pijte ze své oblíbené opakovaně použitelné lahve.
  • Nepoužívejte brčka, nebo využijte ta znovu použitelná.
  • Místo alobalu nebo potravinové fólie používejte v kuchyni trvanlivé voskované ubrousky z včelího vosku.
  • Nahraďte produkty ve své koupelně za ty, které neobsahují plast.
  • Nekupujte oblečení obsahující mikrovlákna, jako je nylon nebo polyester.

3. Při nákupu vědomě šetřete plastem

Právě při nakupování můžete udělat mnoho, abyste šetřili plastem. Vaše nakupovací návyky jsou klíčovým prvkem pro snížení plastu. Nakupujte výrobky nejlépe na otevřených tržnicích nebo ve specializovnaých bezobalových obchodech. Nezapomeňte si s sebou vzít vlastní látkové tašky a kovové nebo skleněné nádoby na naplnění.

4. Vyhledávejte alternativy k mikroplastům

Mnoho plastových výrobků může uvolňovat malé molekuly plastu, takzvané mikroplasty. I větší kusy plastů se časem rozpadnou na mikroplasty. Jelikož mikroplasty moho ubýt škodlivé jak pro životní prostředí, tak pro lidské buňky, měli bychom se jim vyhýbat. Co pro to můžete udělat? Například pomocí aplikace App CodeCheck zjistěte, zda vaše produkty obsahují mikroplasty a pokud ano, vyhledejte možné alternativy. Například šetrně vyráběné přírodní kosmetické produkty a tuhé šampony mikroplasty neobsahují.

5. Recyklujte – ale pokud možno správně

Určité plastové produkty, jako například plastové lahve, lze velmi dobře recyklovat. Díky tomu není třeba vyrábět tolik nových plastů. Při recyklaci je však důležité dodržovat lokální nařízení. V České republice platí, že většinu plastů lze vhazovat do žlutého kontejneru. Více o třídění se dočtete zde: jaktridit.cz.

6. Buďte kreativní a šetřete plastem

Vyhýbání se plastům může být dokonce zábavné. Zamyslete se například sami nebo s přáteli, jak byste mohli snížit svou spotřebu plastu. Máme pro vás pár kreativních nápadů: Zkuste si udělat domácí peeling z kávové sedliny. Nebo si z použitých čajových sáčků vykouzlete hnojivo bohaté na živiny pro vaše rostliny.

7. Redukujte plast pomocí Downcycling

Down… co? „Downcycling“ je opakem „Upcycling“. Tedy namísto vylepšování předmětů, je naopak degradujete. Může to znít neobvykle, ale je to docela jednoduché: Nevyhazujte použité věci, ale využijte je jinde. Například flekaté ručníky nebo staré kuchyňské utěrky můžete využít jako hadry na čištění. Nebo použijte starý zubní kartáček na čištění spár ve sprše.

8. Společně šetříme plasty

Lidé se často dokáží lépe namotivovat, když jsou ve skupině. Tento psychologický efekt můžete využít i při snižování plastů: Spojte se s přáteli, zapojte se do lokálních úklidových aktivit nebo navažte kontakty s ostatními. Hnutí zero waste působí v mnoha evropských zemích.

9. Spočítejte si ke Dni Země 2024, kolik plastového odpadu vytváříte

Předem upozorňujeme, že to není v žádném případě určeno k vyvolání pocitu viny. Spíše naopak. Znáte-li konkrétní množství plastu, které spotřebujete, je snazší ho eliminovat. Pro tyto výpočty existují různé kalkulátory, které jsou většinou v anglickém jazyce, jako například ten od Earthday.org.

10. Podepište petici za snížení spotřeby plastů

Plast představuje celosvětový problém, který je třeba řešit globálně. Mezinárodní společnost Earthday.org zahájila petici, jejímž cílem je dosáhnout regulace plastů na globální úrovni. Obsahuje řadu požadavků, například zákaz spalování plastového odpadu nebo jeho vývozu do jiných zemí.