Active Beauty
Přírodní kosmetika: Šest důvodů, proč ji milujeme
Text: Astrid Doppler

Síla péče

Přírodní kosmetika: Šest důvodů, proč ji milujeme

Stále více lidí se rozhoduje pro přírodní kosmetiku. Rostoucí povědomí o životním prostředí a trend péče o sebe sama se postaraly o to, že se na poličkách s kosmetickými produkty stále častěji objevují eticky vyrobené produkty, které nepoškozují organismus ani životní prostředí.

Co tvoří moderní přírodní kosmetiku

Díky novým technologickým postupům jsou produky v posledních letech stále luxusnější. Dnešní přírodní kosmetika už skutečně nemá nic společného s voňavými, podomácku namíchanými recepturami. Složení lze jemně doladit. Krémy a pleťové vody se lépe vstřebávají. Navíc jsou textury stabilnější a kompatibilnější než kdykoli předtím.

Pozor na greenwashing

Pojem přírodní kosmetika není chráněný. Certifikace poskytují spotřebitelům vodítko. Například „Natrue“ zaručuje složky přírodního původu. Pečeť „Cosmos Organic“ rovněž zaručuje, že se jedná o certifikované ekologické pěstování. Značka „V“ a „Veganblume“ zaručují kosmetiku zcela bez živočišných surovin.

Šest největších výhod přírodní kosmetiky

1. Přírodní kosmetika nepředstavuje žádné zdravotní riziko

Znáte složení výrobků, které denně používáte? A víte, jak fungují? Některé látky, jejichž používání v běžné kosmetice není výjimkou, totiž mohou mít negativní účinky na zdraví.
Vezměme si například parabeny, ty slouží jako konzervační látky a jsou často spojované s hormonální nerovnováhou. Parafíny a silikony navíc ucpávají póry, a narušují tak přirozenou obnovu pokožky. Odpadní produkty minerálního průmyslu, tj. minerální oleje a tuky, narušují rovnováhu kožní bariéry a oslabují celý imunitní systém. Mnohé z těchto látek jsou také opakovaně podezřelé z karcinogenity. Dostatečný důvod k tomu, abychom se v budoucnu raději spolehli na přírodní kosmetiku.

2. Chraňte životní prostředí přírodní kosmetikou

Pokud se při produkci surovin používá ekologické pěstování, je půda chráněná a životní prostředí není znečišťované škodlivými pesticidy. Další výhodou přírodní kosmetiky je to, že podzemní vody jsou ušetřené látek, které nejsou biologicky odbouratelné, jako jsou například tolik diskutované mikroplasty.

3. Přírodní složky jsou obzvláště dobře snášené

Umělé konzervační a vonné látky představují obzvláště vysoké riziko nesnášenlivosti. Minerální oleje oslabují kožní bariéru a činí pokožku náchylnější k alergiím. Přírodní kosmetika neobsahuje žádné z těchto látek, ale nabízí přírodní složky, které jsou vhodné pro citlivou pokožku.

Samozřejmě, stejně jako u všech kosmetických přípravků, se i zde může vyskytnout nesnášenlivost. Proto nové výrobky nanášejte nejprve na hřbet ruky nebo do záhybu paže a počkejte den nebo alespoň přes noc. Pokud nezaznamenáte žádnou nežádoucí reakci, můžete je bez obav používat na obličej.

4. Přírodní kosmetika je šetrná k pokožce a vlasům

Je pravda, že když se ve sprše zabalíte do pěny, je to skvělý pocit. A bohužel také takový, který nám přírodní kosmetika obvykle nemůže nabídnout. Na druhou stranu je k pokožce mnohem šetrnější než její intenzivně pěnicí kolegové. Přírodní kosmetika totiž vyžaduje spoustu chemických přísad, které jsou často poměrně agresivní vůči přirozené lipidové vrstvě pokožky a mohou ji tak vysušovat.

5. Po staletí vyzkoušené ingredience

Přírodní složky jsou základem veškeré kosmetiky. Mnohé z nich se používají již od starověku, ale obstojí i v moderních měřítkách. Patří mezi ně například levandulový olej, který má antiseptické a protizánětlivé účinky, zklidňuje pokožku, a dokonce podporuje růst buněk. Heřmánek je také jednou z hvězd, má uklidňující a hojivé účinky pro namáhanou pokožku. Ten má i výtažek z macešky, který navíc dokáže vytvořit hydratační vrstvu.

6. Přírodní kosmetika má nejvíce prostoru k inovování

Díky silnému nárůstu poptávky se v oblasti přírodní kosmetiky objevují stále nové, inovativní produkty. Ideální pro milovníky kosmetiky a nadšence do nakupování.

Tyto výrobky v sobě spojují pohodlí a udržitelnost

Dodává pokožce jemný pocit hebkosti

„s bio makadamovým olejem a bio bambuckým máslem“ od alverde

Koupit nyní na dm online shopu

Péče o dehydratovanou pokožku

„esence s kyselinou hyaluronovou“ od alverde

Koupit nyní na dm online shopu

Čištění pleti do hloubky

„s komplexem ovocných kyselin AHA a jojobou“ od alverde

Koupit nyní na dm online shopu