Active Beauty
Psycholožka a koučka Linda Švejkar
Text: Veronika Jonášová

Rozhovor

Psycholožka a koučka Linda Švejkar

Vystudovaná psycholožka se věnuje koučinku a s klienty probírá nejčastěji vztahy. Zabývá se také mindfulness a tento směr nám podle ní může pomoci i v budování zdravých vztahů. Jak se vyhnout zklamání při hledání partnera a jak moc naše vztahy ovlivňuje dnešní zrychlená doba?
Co nejčastěji s lidmi na sezeních probíráte?
Většinu témat tvoří vztahy, a to jak partnerské vztahy, tak i vztahy s rodinou a blízkými, ale i vztah, jaký máme sami k sobě. To je samo o sobě hluboké a komplexní téma, které ovlivňuje i další oblasti v našem životě. Dalším častým tématem je práce s energií a prioritizace v dnešní zrychlené době.

Je proto podle vás těžší si v dnešní době najít třeba partnerský vztah?
Nevím, jestli je to těžší než dřív. Mění se však způsoby, jak si hledáme partnery. Dnes je běžné seznámit se online přes sociální sítě. Jenže online seznamky s sebou nesou občas zklamání z toho, že nenaplňují naše očekávání: Rychle najít lásku svého života. Některé uživatele to pak třeba demotivuje a rezignují na další seznamování.

Co doporučujete v takovém případě?
Myslím si, že důležité je změnit svá očekávání, abychom nebyli zklamaní. Je dobé říct si, že prostě poznáme někoho nového, kdo nás něčím zaujal, a nemusí to být zrovna náš budoucí životní partner. Stejně tak mi přijde zajímavá myšlenka, že se člověk skrze vztahy učí. To, že nějaký z našich vztahů skončí, neznamená, že to nemělo smysl. Třeba nám ta zkušenost něco přinesla, něco nás naučila a posunuli jsme se.

Když jsme u změn očekávání, co vztahy a kompromisy, máme je dělat?
Tohle téma spadá spíše do oblasti vyjednávání. A samozřejmě ve vztazích pořád vyjednáváme. Třeba o tom, jak budeme trávit volný čas, nebo o tom, kam pojedeme na dovolenou a podobně. Podle mě je ideální hledat win-win, což je alternativa ke kompromisu. Základem je vzájemná efektivní komunikace. Kompromis znamená, že slevujeme ze svých očekávání a dohoda vzniká na základě ústupků obou stran. Win-win je řešení situace, které je oboustranně prospěšné. Je důležité otevřeně pojmenovat své potřeby, naslouchat si a snažit se najít jejich společné naplnění. Dám příklad ze svého života: Ráda chodím na procházky, což je pro mne kvalitně strávený čas s mým mužem. Manžel má dlouhé procházky v parku rád o trochu míň. Kompromisem by bylo jít na kratší procházku, ale win-win je najít aktivitu, která baví nás oba a která splňuje kritéria kvalitně stráveného společného času. Třeba zajít na společnou večeři, kdy odložíme telefony a věnujeme se jen sami sobě.

Hodně operujete s pojmem wabi sabi: Hledání krásy v nedokonalosti. Platí to i pro partnerské vztahy?
Určitě. Stav zamilovanosti nám trochu nasadí růžové brýle, je tam okouzlení a velkou roli hraje chemie. Časem tohle opojení vyprchává a je normální, že ve vztahu občas nemáme pocit úplného souladu. Konflikty a krize jsou v určité míře přirozenou součástí všech kvalitních vztahů.

Jak nám ve vztazích může pomoci mindfulness?
Mindfulness je stručně o trénování všímavosti a života v přítomnosti. Je prokázané i výzkumy, že trénink mindfulness skrze standardizované programy zvyšuje náš pocit spokojenosti. Osobně mi mindfulness pomáhá v naslouchání, což je významná součást nejen mé práce, ale obecně i komunikace v rámci vztahů. Umění naslouchat tomu druhému vyžaduje velkou míru koncentrace a všímavosti. Být „mindful“ znamená i to, že jsme v kontaktu sami se sebou, svým tělem a se svými potřebami. Mindfulness můžeme trénovat i tak, že začneme všímavě jíst. Zkusme při jídle zpomalit a vychutnávat si ho všemi smysly. Jídlo si můžeme hezky nachystat, všímat si barev na talíři, přivonět si k němu. Už jen tohle nám umožní jíst vědomě a trénovat všímavost. Má to pak mnoho dalších efektů i těch praktických. Když jsme všímaví, tak třeba lépe odhadneme, jaký dárek partnerovi udělá radost.
Dárky si lidé dávají i k Valentýnu, co si myslíte o tomto svátku zamilovaných?

Jsme zase u toho, jaká mají lidé očekávání. V psychologii tohle vyjasnění očekávání nebo nastavení „pravidel“ na začátku komunikace nazýváme kontraktem. I ve vztahu můžeme mít kontrakt na „slavení Valentýna“. Někdo tento svátek neprožívá a neslaví ho. Pro dalšího je to naopak hezká příležitost, jak si vzájemně vyjádřit lásku, ať už je ten způsob jakýkoliv. Jde tedy o to, jak se partneři sladí. Pro mne je Valentýn každoročně speciální, protože v ten den slavíme narozeniny mého muže a těším se na něj.

Na co se ještě těšíte v tomto roce?
Především na novou roli maminky, která mě čeká. Těším se, že budeme s manželem víc v přírodě a venku. Jinak ve svém naladění dám na cyklus ročních období. Nový začátek pro mě tedy není ani tak v lednu, jak to máme v kalendáři, ale spíše na jaře, kdy se probouzí příroda. Až do 20. března je na severní polokouli zima, z psychologického hlediska chladné období vedoucí ke zpomalení a k obrácení pozornosti do nitra. Příroda je „mrtvá“ a pustila vše, co jí neslouží. Zimu na horách miluji stejně jako léto u oceánu. Každé jaro se ale těším na první rozkvetlé sakury a vzduch po dešti, kdy vše kolem začne pomalu ožívat.

Linda Švejkar (29) vystudovala psychologii na Karlově univerzitě a absolvovala semestr na Middlesex University London. Pracuje jako vyhledávaná koučka ve firmě QED GROUP, kde se věnuje také krizové intervenci a péči o klienty. Nejraději školí a přednáší na témata jako je komunikace, sebepoznání, prezentační dovednosti či emoční inteligence. Věnuje se také mindfulness, kterou jako Oxford Mindfulness Centre certifikovaná lektorka učí. Ráda cvičí jógu, je vdaná a na jaře se jí narodí první dítě.

Přinášíme vám #dmpodcast

Osobnosti z našich rozhovorů se vám pravidelně představí ve video i audio variantě také online. Nový #dmpodcast bude po vydání tištěného magazínu dostupný také v aplikacích YouTube, Spotify či Apple Podcast.