Zranitelnost: Vyhrávají jen ti, kteří se otevřou

Zranitelnost? To je něco negativního. Kdo chce být „slabý“ a zranitelný? Dnes jsme všichni silní, nezávislí a v pohodě. Dovolit slabost? Nikdy. Ale můžete skutečně naplnit svůj život opravdovými okamžiky štěstí, když budete vždy předstírat, že jste dokonalí a bezchybní?
Americká socioložka Brené Brown se již více než dvacet let zabývá tématy studu, odvahy a empatie a ví, že: „Nemůžeme zažít lásku ani radost, pokud nedovolíme, aby nás druzí viděli.“ Zranitelnost skutečně úzce souvisí se studem a nejistotou. Zároveň je ale základem pro spoustu úžasných věcí, jako je radost, láska, sounáležitost, empatie, důvěra, tvořivost, začlenění a spravedlnost.

Zranitelnost je pro naplněný život nezbytná a důležitá, je přesvědčená Brown. „Zranitelnost není o vítězství nebo prohře, ale o odvaze projevit se, aniž byste mohli ovlivnit následky,“ říká. Takže žádné riziko, žádná zábava? Přesně tak. Protože jaká je alternativa? Trávit život v dobře vypolstrované komfortní zóně a nikdy si nepokládat a nepřipouštět nepříjemné otázky? Cesta k autentickému já není vždy čistě vydlážděná, ale může vás překvapit i jedním či dvěma výmoly. Ale nebojte se, tyto překážky a negativní pocity jsou součástí cesty. Růstu jsou schopní pouze ti, kteří se projeví jako zranitelní.