Active Beauty
Guilty Pleasure: Proč nám Bridgertonovi dělají dobře

Sladké pokušení

Guilty Pleasure: Proč nám Bridgertonovi dělají dobře

Guilty Pleasure je činnost nebo zvyk, který člověka baví, i když ví, že by ho mít rád neměl. Seriál Bridgertonovi za jednu noc? Pokud se při té představě cítíte špatně, pravděpodobně jste objevili své Guilty Pleasure. Je to však zavrženíhodné? Přicházíme tomuto fenoménu na kloub.

Flirt show místo autorského filmu

Když se v roce 1860 v New York Times poprvé objevil termín „Guilty Pleasure“, označoval návštěvu nevěstince. V roce 2023 už Guilty Pleasures opustily čtvrť červených luceren a týkají se především fyzických požitků, které lze zařadit mezi „kulinářské hříchy“, a také popkulturních fenoménů, jako jsou knihy, filmy nebo seriály –⁠ jejich potenciál špatného svědomí však zůstává nezmenšený. Proč tomu tak je? Proč se stydíme, když sledujeme seznamovací pořady na Netflixu místo artových filmů v nezávislém kině? A proč je pro nás názor ostatních tak důležitý? Filozofové Kris Goffin a Florian Cova došli ve své studii z roku 2018 k následujícímu závěru: Guilty Pleasure je primárně spojené se dvěma věcmi –⁠ osobními normami a společenskými očekáváními. Vezměme si například téma čtení. Kdo by je neviděl, dokonale naaranžované police s knihami jako pozadí pro videokonference z domácí kanceláře. Ke spojení velkých jmen a literární klasiky zde dochází samozřejmě jen zcela „náhodou“. Aneb: Jakou četbu si berete na cestu vlakem a s jistotou v ní listujete? Spíše s těžkopádným formátem kvalitních novin –⁠ nebo s pestrobarevným ilustrovaným časopisem? Aby si člověk uchránil vlastní „dobrý“ vkus před kritickým sebezkoumáním a vnějším vnímáním, je schopný provést určité korekce vlastního výkonu.

Omluva za Emily & spol.

Ale co když je to jen velké nedorozumění? Pokud například široká divácká obec „zhltla“ Emily v Paříži za víkend a shledala ji dobrou, ale recenze tvrdí opak a seriál zatracují? Pak si své potěšení raději dopřejte v utajení, přece jen máte reputaci, kterou můžete ztratit. Kdybyste se pak vyžvanili svým přátelům, kteří milují fejetony, a, ouha, byli odhalení jako fanoušci Emily v Paříži, pořád je tu ještě označení „Guilty Pleasure“. Tento termín nejenže označuje to, co jako společnost nebo jednotlivec máte považovat za dobré, ale je také osvědčenou výmluvou pro vaše vlastní preference.

Bavte se

Takové „promiňte“ není potřeba. Ať už se jedná o dobře natočený romcom (romantic comedy) seriál nebo stejně dobře uvařený čokoládový pudink, jsme pro kolektivní odpuštění hříchů. Od nynějška se prostě budeme řídit svými zájmy a místo provinění budeme upřednostňovat potěšení. Je sice vzácnější, aby se složité společensko-politické otázky řešily v epizodě Jane the Virgin než v artovém dokumentu. Ale pokud máte náladu na zábavu, je to naprosto v pořádku –⁠ i za jasného slunečního svitu.

Bridgerton nás provede jarem

P.S.: Netrpělivě očekáváme pokračování historického šmrncovního seriálu Bridgertonovi na Netflixu. Věděli jste, že nyní vzniká i prequel k tomuto seriálovému hitu? Královna Šarlota: Příběh Bridgertonových je na streamovací platformě k dispozici od 4. května a věnuje se milostnému příběhu královny Šarloty a jejího manžela Jiřího.
Vhodné občerstvení pro večerní sledování seriálu:

Krekry zvířátka se solí

křupavé krekry ve tvaru zvířátek“ od dmBio

Koupit nyní na dm online shopu

Sušenky špaldové mini

„s mléčnou čokoládou“ od dmBio

Koupit nyní na dm online shopu