Active Beauty
Vyrobte si vlastní adventní věnec
Text: Anna Theresa Lohninger

Svátky světla

Vyrobte si vlastní adventní věnec

Podle pranostiky zavře svatá Kateřina housle do komína a sundá kolovrat z půdy. Nadcházející advent je obdobím, kdy si užíváme teplo domova. Kolovrat už doma jistě nemáte, ale ručním pracím se vyhýbat nemusíte. Advent bez adventního věnce je jako Vánoce bez vánočního stromku. Ať už „klasický a tradiční“ nebo „skleněný a originální“: Zde jsou jednoduché kroky, jak si takový věnec sami vyrobit. Vánoční hudba a cukroví nesmějí chybět.

Proč by neměl chybět adventní věnec

Tradici adventního věnce založil v roce 1833 Johann Hinrich Wichern v evangelickém sirotčinci v Hamburku. Původně to byl věnec pro chudé děti s mnoha svíčkami, které měly osvětlit očekávání svátku přinášejícího světlo. O nedělích se stejně jako dnes používaly čtyři velké svíce. Kromě toho zdobila věnec pro každý den v týdnu menší svíčka. Další výhoda pro děti? Přesně věděly, kolik svíček je ještě dělí od Vánoc, a naučily se tímto hravým způsobem počítat.

A tak si postupně i u nás našel své místo radostný nositel světla. Čtyři nedělní svíce zůstaly, stejně jako radost – a krásný záměr, který se za ní skrývá. Proto ani u nás doma nesmí chybět adventní věnec, abychom zachovali pravý smysl Vánoc. Ať už patříme ke křesťanské víře nebo ne, adventní věnec rozhodně zaručuje očekávání a rozjímání.

Nápady na udržitelné adventní věnce

Od klasického věnce až po neobvyklý umělecký projekt: Pro každého se najde vhodný adventní věnec, který by neměl chybět na žádném vánočním checklistu. Jaká radost, když to jde i udržitelně.

Patříte k lidem, kteří se v prosinci vydávají na procházku a chtějí nasbírat co nejvíce příjemných momentů v přírodě? Pak je toto váš adventní věnec.

Adventní věnec DIY: Klasický a tradiční

Potřebujete:

 • 4 svíčky v barvě podle vašeho výběru
 • 4 svícny
 • lýko
 • jutový provázek
 • zelený drátek
 • dekorace z kuchyně: 2 tyčinky skořice, badyán, hřebíček, 1 pomeranč
 • přírodniny z lesa, jako jsou jedlové větve, trochu mechu nebo lišejníku, několik šípků či modřínových šišek
 • na základ věnce přírodní slámu, nebo věnec z malých větviček
 • univerzální a zahradnické nůžky

Postup:

Během sušení nalezených přírodních materiálů si můžete adventní atmosféru umocnit teplým čajem, cukrovím a vánoční hudbou.

1. Pomeranč nakrájejte na plátky, rozkrojte na poloviny, položte na mřížku s pečicím papírem a nechte na teplém místě vyschnout.
2. Základ věnce vyrobte ze slámy nebo malých větviček: Svažte materiál do tvaru věnce a omotejte jej jutovým provázkem.
3. Uštípněte jedlové větvičky velikosti ruky a postupně je drátem připevněte k věnci v jednom směru. Tip: Čím pevněji drátek utáhnete, tím pevnější a úhlednější adventní věnec bude. Pro přirozený vzhled jich tedy tolik nepotřebujete.
4. Jakmile je věnec stabilní a sláma ze základu již neprosvítá, připevněte na jedlové větve v pravidelných rozestupech svícínky a umístěte na ně svíčky.
5. Z přírodního lýka vytvořte čtyři očka a připevněte je před každou svíčku. Tip: Pro připevnění pomocí drátku uchopte připevňovaný materiál v jednom bodě a odštípněte drátek tak, aby na spodní straně zůstaly dva středně dlouhé kousky drátku. Oba díly stočte k sobě a připněte dekoraci na věnec podle potřeby.
6. Ozdobte věnec. Pokud se dekorace příliš odchlipují, můžete je připevnit pomocí tavné pistole.
7. Váš domácí přírodní adventní věnec je hotový.

Jste spíše milovníky originální upcyklace a už ukládáte nápady na Pinterestu pro svůj neobvyklý adventní věnec? Zde je originální varianta z recyklovaného skla:

Adventní věnec DIY: Skleněný a originální

Potřebujete:

 • 4 staré sklenice různých velikostí
 • jutový provázek
 • 4 čajové svíčky
 • ekologická akrylová barva na bázi smaltu
 • štětec pro aplikaci
 • nůžky
 • Z přírody: jedlové větve, sušené šípkové či jeřabinové větvičky

Postup:

Adventní věnec ze starých sklenic si můžete vyrobit velmi snadno. V závislosti na zvolené barvě se bude perfektně hodit do vašeho domova.

1. Čisté sklenice obraťte vzhůru nohama a nabarvěte je na starých novinách v požadované akrylové barvě, přičemž vynechte okraj uzávěru.
2. Natřené sklenice nechte uschnout a mezitím nařezejte jedlové a šípkové / jeřabinové větvičky.
3. Poté několikrát omotejte jutový provázek kolem šroubovacího okraje sklenic a přivažte větvičky.
4. Větvičky zajistěte jutovým provázkem a zakončete uvázáním očka.
5. Do sklenic vložte čajové svíčky a váš originální adventní věnec je hotový.

Náš tip

Jedlové větve řežte za svitu měsíce – čím blíže k úplňku, tím lépe. Větve tak budou méně opadávat. Kromě toho můžete věnec nebo jen jeho větve opakovaně přestříkat vodou. Vlhké jehličí je tak méně hořlavé. Pro zapalování svíček používejte středně dlouhé nebo dlouhé bezpečnostní zápalky. Adventní věnec se zapálenými svíčkami nikdy nenechávejte bez dozoru!

Rádi byste nasáli více inspirace na adventní upcyklaci? Zde je další videonávod.