Active Beauty
Tereza Kovandová: Inspirací je pro mě domov

Mural art

Tereza Kovandová: Inspirací je pro mě domov

V rámci kampaně Zažij sílu inspirace se představila také ilustrátorka Tereza Kovandová. Její malbu můžete najít v dm prodejně v Brně na náměstí Svobody. Co stálo na počátku tvorby malby a je pro Terezu jako umělkyni v její tvorbě něco absolutním tabu? 

Co vás přivedlo k ilustraci? Jaké byly vaše začátky?

Sama si to moc nepamatuju, protože tužky mě lákaly ještě před tím, než mi paměť začala fungovat. Ale mám na staré VHS kazetě nahrané video, kde s plnou pusou chleba s marmeládou zaujatě kreslím něco, co pak nazvu jako „BYBY“. Musím uznat, že kreslit ryby mě hodně baví doteď. Co se ale týká „opravdové ilustrace“, k tomu jsem se dostala až po střední škole, kdy jsem ilustrovala svůj první článek v časopise ZEN. Teď tvořím (mimo jiné) často víc než 10 ilustrací měsíčně pro několik různých titulů.
 

Kde berete inspiraci pro svou tvorbu? Která místa vnímáte jako nejvíce inspirativní?

Jelikož jsem tvor domácí, snažím se, aby pro mě inspirací byl domov. Chci ho mít hezký, stěny si třeba zaplňuji obrazy. Ráda čerpám z hudby a různých knih, sbírek ilustrací a maleb či z fotek přírody z dovolených. Další inspirací, nebo možná spíš terapií, když inspirace nechce přijít, je můj kocour Kočík. A když už nic nefunguje, tak je tu vždycky ještě Pinterest. Geniální vynález.
 

Co je pro vás na vaší práci nejtěžší?

Právě ta inspirace. Někdy je to opravdu vrtkavá záležitost a trávím trýznivé hodiny jakýmsi zdánlivým „nicneděláním“, zatímco uvnitř jsem úplně vyčerpaná a sebevědomí klesá na bod mrazu. A přitom si jen „kreslím obrázky, když mě to baví, a ještě mi za to někdo má platit“, že jo. A to je ta druhá věc, která je na tomhle povolání složitá. Kromě neustálého vzdělávání musím být i svou šéfkou, markeťačkou, produkční, účetní a zvládat do toho diplomaticky jednat s klienty o cenách, což často není z mnoha důvodů vůbec jednoduché.
 


Je pro vás jako umělce něco ve vaší tvorbě absolutním tabu? 

Cokoliv, co by podporovalo jakýkoliv diktátorsky založený režim. Celkově politická témata mi nejsou blízká. Jinak se řídím klasickými morálními zásadami, takže co je pro mě velké NE, je například to, že bych vydávala něco zcela zjevně okopírovaného za své dílo. I když se nějakým uměním inspiruji, protože na světě už toho bylo opravdu tolik, že se nelze moc neinspirovat, vždy se snažím do toho dát dostatek sebe. A dále, ačkoliv mám ráda černý humor (obzvlášť ve svých animovaných filmech), vždy se snažím nepřekračovat tu tenkou hranici, kdy už je to příliš.
 

Kdo je vaším vzorem, ať už v klasickém, nebo současném výtvarném umění?

Je jich hodně, ale napadá mě ze současných třeba Jamie Hewlett, Loish, Adolfo Serra, Conrad Roset a z klasiky Pieter Bruegel, Oscar Droege a obligátní Alfons Mucha.
 

To, co je na člověku nejkrásnější, se dá vždy spojit s přírodou.

Tereza Kovandová, ilustrátorka a animátorka


Jak vznikal motiv? Co stálo na jeho počátku?

Nejdříve jsem si určila barevnou paletu, což dělám na začátku tvoření často. Pomáhá to s počátečním usměrněním a nahazováním nápadů. V další fázi většinou paletu obohatím o pár dalších odstínů nebo trochu celkově upravím – pracuji v této fázi digitálně, což umožňuje větší volnost. U palety jsem zvolila kontrast oranžové a tyrkysové. To jsou za mě nejhezčí odstíny, evokují mi západy slunce a průzračnou vodu. Hlavním motivem je splynutí člověka s přírodou.
 

Pokud by vaše dílo doprovázela hudba, jakou byste zvolila?

Asi Stay Gold od First Aid Kit.


Co chcete sdělit veřejnosti prostřednictvím díla pro dm?

Myslím, že to, co je na člověku nejkrásnější, se dá vždy spojit s přírodou. A být člověkem bez přírody nebude asi nic moc.
 

Jak byste své dílo popsala třemi slovy?

Radost, příroda, přítomnost.