Active Beauty
Michal Dvořák: Mindfulness mi pomáhá zvládat stres
Text: active beauty tým

Lektor mindfulness

Michal Dvořák: Mindfulness mi pomáhá zvládat stres

Dodává mu klid, pomáhá mu zvládat stres a utřídit si myšlenky. Směr mindfulness Michalovi Dvořákovi (27) změnil život k lepšímu a on jeho principy teď předává dál jako lektor. Proč je podle něj důležité žít v přítomnosti a proč nám škodí, když se moc kritizujeme?

Jak byste popsal směr mindfulness?

Jde o mentální trénink, který nás učí větší všímavosti k našemu tělu a pomáhá nám zvládat různé situace v životě. Třeba stres, úzkosti, opakující se myšlenky, které nás brzdí, nebo našeho vnitřního kritika. Pomáhá nám víc si užít to, co se kolem nás děje. Přispívá k tomu, aby naše mysl nebloudila v minulosti či v budoucnosti a abychom víc žili přítomností.

Co přesně to v praxi znamená žít v přítomnosti a jak toho docílit?

Není to jen o tom, že bychom neměli odbíhat myšlenkami, jak si často lidé myslí. To ani není možné. Klasické zadání z jógy například říká, abychom vyprázdnili svou mysl a byli jen tady a teď. Pak je člověk sám na sebe naštvaný, že mu to nejde. Mindfulness nás však učí přijmout přítomnost takovou, jaká je. A to může být někdy příjemné a někdy nepříjemné. Musíme si uvědomit a přijmout fakt, že naše mysl odbíhá a je to normální. Tento přístup rozvíjí větší laskavost vůči nám samotným a větší přijetí toho, co se děje. A to je důležité, protože hodně problémů vzniká tak, že věci nepřijímáme a vyčítáme si je.

Proč je důležité žít v přítomnosti pro naši psychiku?

Protože nic jiného nemáme. Čím víc jsme schopní být tady a teď, tím jsme šťastnější a spokojenější. A je to i jeden z důvodů, proč se lidé hlásí ke mně na kurzy. Často říkají, že mají dojem, že jim život protéká mezi prsty. Buď jsou třeba moc na telefonu, nebo neustále něco plánují. Nebo se bojí toho, co bude dál.

Na jakém principu mindfulness funguje?

Pojí se se změnou toho, jak funguje mozek. Lidé dostávají cvičení, která musí sami dělat, a postupně se tak mění jejich reakce na různé situace, například na stres. Existují i výzkumy, které dokazují, že po nějaké době praktikování mindfulness je náš mozek víc odolný vůči stresu. Účastníci mých kurzů se shodují, že ve stejné situaci, kde by běžně reagovali víc podrážděně, se chovají najednou jinak. Lidé, kteří byli nesoustředění a měli problém přečíst si v klidu dvě stránky v knížce, začnou být klidnější.

Kdo vaše služby nejvíce vyhledává?

Jednak jsou to lidé, kteří hledají nějaké řešení situace. Mají za sebou třeba dlouhodobý stres, zažili vyhoření či úzkosti a nechtějí do toho znovu spadnout. Pak jsou tací, kteří to berou jako prevenci a chtějí na sobě pracovat.

Jaké věci nás v životě podle vaší zkušenosti nejvíce brzdí?

Obecně na sebe vytváříme příliš tlaku. Odrážíme tím to, kde žijeme. Máme náročnou práci, navíc velmi často sedíme a čelíme velkému přílivu informací. Snažíme se toho zvládat příliš. To vše na nás vytváří tlak. Moc se kritizujeme. Takže základní věc, na které pracuji, je snížení tlaku na sebe a snížení kritiky nás samotných. Náš mozek je nastavený tak, aby si víc všímal chyb a problémů. A společnost to podporuje už například od školy. Žijeme pak v domnění, že čím víc jsme kritičtí, tím jsme výkonnější. Ve skutečnosti to tak není.

Jaké rituály může praktikovat každý z nás?

Například se můžeme všichni pravidelně každý den zastavit a nedělat nic, stačí jen pozorovat svůj dech. Nebo si můžeme ráno sednout na postel a jen nechat plynout své myšlenky. Jde o jednoduchý způsob meditace. Také můžeme zkusit trávit pravidelněji nějaký čas offline bez mobilu. Například jít na procházku a ani si ho s sebou nebrat. Někdo se může soustředit na jídlo a vychutnat si ho, zastavit se u něj a víc si ho užít.

Mindfulness nás učí přijmout přítomnost takovou, jaká je.

Michal Dvořák, lektor mindulness

Když jsme u jídla, učíte i takzvané „mindfuleating“, co to znamená?

Obecně jde o přenesení větší všímavosti k procesu jezení. Může to začít tak, že si víc všímáme toho, jak jídlo vypadá. A když ho jíme, vychutnáváme si ho. Jde o to přenést všechny myšlenky na jídlo a zastavit se u toho. Je to jednoduchá, ale účinná technika. Jejím prostřednictvím je možné například i odbourat závislostní vzorce na jídle, jako je přejídání.

Tvrdíte, že učíte to, co žijete. Jak se mindfulness promítá do vašeho života?

Každý den si nacházím čas na pravidelnou praxi mindfulness. Víc si všímám kritických momentů ve svém životě a učím se na ně reagovat. Také se pravidelně odpojuji od mobilu a cíleně se snažím trávit čas i tím, že prostě nic nedělám, jen pozoruji okolní svět. To je pro mozek důležité.

Jaké máte plány do budoucna?

Mým plánem je budovat větší povědomí ve společnosti o mindfulness. Pořád si myslím, že se o tomto směru ví málo. Mým cílem je, aby ho lidé brali jako součást péče o mysl, tak jako je běžné se starat o tělo. Chystám se proto vytvořit kromě kurzů, které nabízím, také online program tak, aby moje podpora lidem byla dlouhodobá.



Michal Dvořák (27 let)

Michal je certifikovaný lektor mindfulness. Vystudoval vzdělávání dospělých na Univerzitě Palackého v Olomouci a později absolvoval psychoterapeutický výcvik. Vzdělával se i v americkém Bostonu (2017 – 2021), kde dokončil program pro učitele mindfulness na University of Massachusetts. Na Brownově univerzitě v americkém Rhode Island získal jako jediný Čech nejvyšší možnou kvalifikaci v tomto oboru, a to „Certified MBSR Teacher“.


Přinášíme vám #dmpodcast

Osobnosti z našich rozhovorů se vám pravidelně představí ve video i audio variantě také online. Nový #dmpodcast bude po vydání tištěného magazínu dostupný také v aplikacích YouTube, Spotify či Apple Podcast.