Active Beauty
Impostor syndrom: Cítíte se jako podvodník?
Text: Caroline Pacholet

Domnělé selhání

Impostor syndrom: Cítíte se jako podvodník?

Především ženy rády podceňují své schopnosti a trpí takzvaným syndromem podvodníka, v psychologii známým také jako impostor syndrom. Pomáhá mluvit a uznat vlastní úspěchy.
„To byla náhoda!“, „Měla jsem jednoduše štěstí“ nebo „To není přeci nic výjimečného!“: Tyto a jim podobné fráze říkají převážně ženy velmi rády, poté co jsou pochváleny za nějaký úspěch. Je to jen skromnost nebo už relativně nový fenomén, který psychologie nazývá impostor syndrom neboli syndrom podvodníka? Zeptali jsme se psycholožky, jak ho rozpoznat a co proti němu můžeme dělat.

Co je přesně impostor syndrom?

Lidé, kteří trpí impostor syndromem, pochybují o svém vlastním úspěchu a nejsou schopni ho uznat. Psycholožka Dr. Mirjam Zanchetta říká: „Protože úspěchy a výkony nejsou připisovány stabilním schopnostem, mají se postižení za nekompetentní osoby a zcela neprávem se považují za podvodníky. Mají neustále strach, že se odhalí jejich domnělé podvodné jednání či neschopnost.“


Jak rozpoznat syndrom podvodníka?

Zatímco ostatní jedí už zákusek, jsou domnělí podvodníci ještě u polévky. Tak nějak si můžeme osoby trpící tímto syndromem představit. Neustále se srovnávají s ostatními, což jen podporuje jejich pochybnosti o sobě samém.

Psycholožka Dr. Mirjam Zanchetta přibližuje, jak poznat tyto osoby: „Ke zjištění rozsahu lze použít dotazník. Hodnotí se výroky jako "Mohu působit dojmem, že jsem kompetentnější, než doopravdy jsem" nebo "Bojím se, že lidé, kteří jsou pro mne důležití, poznají, že nejsem tak schopný, jak si mysleli". Po sečtění bodů získáte celkové skóre. Čím je vyšší, tím více je osoba pod vlivem tohoto syndromu.“


Jak přestat pochybovat sám o sobě?

Jak už to tak bývá, vše začíná sebepoznáním. „Uvědomění si, že člověk trpí syndromem podvodníka, je prvním krokem ke zlepšení. Kromě toho jsou prospěšné všechny činnosti, které zvyšují sebevědomí a zmíněné úspěchy. Tip: Denně si zapisujte, čeho jste díky svým vlastním schopnostem za určité období dosáhli.“ Osobám, kteří jsou silně ovlivněné tímto syndromem, doporučuje psycholožka Zanchetta osobní koučink. Protože všichni odborníci se shodují v jednom: Mluvení pomáhá!


Další tipy proti impostor syndromu:

1. Přijměte pochvalu
Zejména ženy mají tendenci brát chválu a komplimenty s nadhledem. Pochvala je však uznáním skutečného úspěchu. Přijměte ji tedy stejně!
2. Akceptujte chyby
Stanovte si realistické požadavky a zlepšete svůj postoj k chybám.
3. Pocity a fakta
Každý má čas od času pocit, že jsou zadané úkoly a požadavky na něj příliš. To nemusí být pravda. Rozlišujte mezi pocity a skutečností.