Active Beauty
ACTIVE BEAUTY měsíce: Krasopiska

ACTIVE BEAUTY měsíce: Krasopiska

Co Vás přivedlo ke krasopisu?
Okouzlila mě krása písma konkrétně umělce Seba Lestera z Anglie. Jeho sociální sítě jsem sledovala delší dobu a v roce 2016 jsem se rozhodla moderní kaligrafii taky zkusit. Bylo to v době, kdy jsem měla za sebou neúspěšné podnikání a potřebovala novou činnost, která zaměstná mou mysl a uspokojí kreativní duši. A to se povedlo. Tou dobou jsem pracovala jako floristka a v květinářství se krasopsaní taky využilo, ať už na osobní vzkazy nebo na výlohu pro upoutání pozornosti.

Zvládne se naučit krasopsát úplně každý nebo k tomu musí mít ty správné vlohy? Jak to bylo ve Vašem případě?
Krasopsaní zvládne každý s troškou trpělivosti a tréninku. Dokonce i leváci nebo netrpěliví lidé jako já. Všimla jsem si však z mých kurzů, že studenti, kteří se už věnovali nějaké jemné kreativní činnosti, jako třeba akvarelu nebo vyšívání, mají už vytvořený větší cit v rukou. To je dáno určitými svaly na ruce, které se u nich již vypracovaly. Takže i bez uměleckého nadání můžete krasopsát, stačí jen posílit svalovou paměť tréninkem. V mém případě to asi byla ta první varianta, jelikož jsem studovala uměleckou školu, kde jsme nejen malovali, ale měli jsme jeden z předmětů Písmo. To byl ale úplně jiný styl, než kterému se věnuji dnes. Moje začátky v krasopsaní nevypadaly zdaleka tak, jako dnes. I já jsem se to musela naučit.

Pokud chce člověk s krasopisem začít, co k tomu bude potřebovat?
Začít můžete hned, klidně jen s měkkou tužkou nebo propiskou. Zkoušet střídat přítlak a odlehčení na širokých a tenkých tazích (tenké směrem nahoru a široké směrem dolů). Pokud chcete více investovat, doporučuji kvalitní brush pen (fix s pružným hrotem) a mou Krasopísanku pro začátečníky. Obtahováním získáte ty správné svaly a budete mít časem lepší kontrolu nad fixem. Můžete zkusit i psaní perem.
Pořádáte i kurzy krasopisu. Jak probíhají? Kolik účastníků jimi už prošlo?
Nevím to přesně, jednou jsme to počítali a bylo to myslím kolem tisícovky studentů. Kurzy jsem pořádala osobně od roku 2017, teď byla rok a půl pauza kvůli covidu, kdy jsem začala vyučovat online. Na kurzech se učíme právě s mou Krasopísankou, začínáme jako v první třídě, hezky od začátku. Základní tahy, pak písmena, a až pak celá slova. Kurz trvá tři hodiny, ale uběhne jako mávnutím kouzelného proutku. Tak to bývá, když se ponoříte do světa písmenek. Zapomenete na všechny problémy a soustředíte se jen na tahy. Jste v zenu.

Odkud čerpáte inspiraci pro své projekty?
Čerpám od různých zahraničních umělců, ať už se věnují kaligrafii nebo jinému druhu umění. Taky ze starých knih o písmu a tradiční kaligrafii. Občas mě inspirují i moji studenti. Třeba na kurzech nebo v naší facebookové skupince. Podněty hledám také v přírodě, kde najdeme jedno umělecké dílo vedle druhého. Inspirovat vás může cokoliv, když máte oči otevřené a jste zvídaví.