Active Beauty
ACTIVE BEAUTY měsíce: Karolína Presová
Sdílet s přáteli: min.

ACTIVE BEAUTY měsíce: Karolína Presová

Kdy Vás poprvé napadlo, že byste se ráda věnovala osvětě ohledně zacházení s digitálními technologiemi?
Žila jsem a pracovala téměř dva roky v Jakartě v době technologického boomu. Pro většinu lidí se stal internet v mobilu dostupným a společnost rychle přijala za své trávení veškerého volného času na sociálních sítích nebo hraním her. Pokud žijete v zemi, kde není možnost chodit do divadla, na jógu nebo za kulturou, je telefon to jediné, co vám pro zábavu zbývá. Děti vychovával tablet, rodiče se častěji dívali na své telefony než na děti, lidé se hůře soustředili a začali dávat větší důraz na svou online identitu než na tu skutečnou.

Když jsem viděla negativní dopady nadužívání digitálních technologií, nejen na jednotlivce, ale i na rodinné vztahy a celkovou společnost, založila jsem projekt Replug me, jehož cílem je pomáhat lidem udržet si od online světa zdravý odstup. Pořádala jsem workshopy a setkávání po celé Jávě. Po návratu do Česka jsem v projektu pokračovala. Nechtěla jsem, aby se to, co jsem viděla v Asii, dělo i u nás. Věděla jsem, že je jen otázka času, kdy problém přijde i k nám.

Jakým způsobem se snažíte vychovat digitální generaci a jak Váš projekt Replug me funguje?
Replug me tvoří psychologové, sociologové a odborníci na média. Pracujeme hlavně s dětmi na základních a středních školách, s jejich pedagogy a rodiči. Aby si digitální generace vzala od online světa odstup, je potřeba s ní pracovat komplexně a do hloubky. Nestačí si jen zablokovat určité aplikace, je nutné se nad nimi naučit přemýšlet.
Co mi dává Instagram? Za co vyměňuji hodinu skrolování? Je tam pro mě hodnota? Jak se u sítí nebo her cítím? Vyčerpaně, inspirovaně nebo méněcenně, naštvaně? Toto je základ, od kterého se můžeme odpíchnout v budování zdravých návyků a postojů k digitálnímu světu.

Proč si při dlouhém surfování po internetu vlastně neodpočineme?
Pro naši mysl je to další přijímání informací, stejně jako třeba skrolování na sociálních sítích. Tam se jedná jen o prosté odevzdávání energie a pozornosti, a proto nás to vyčerpává, i když si k Instagramu nebo Facebooku paradoxně sedáme, abychom se uklidnili a oddechli si. Naopak pokud sledujeme nějaký seriál nebo film pořád dokola a už přesně víme, co se stane a co daná postava řekne, může to mít pozitivní efekty. Sledování stejného obsahu nám dává pocit jistoty, kontroly. Dokážeme předvídat emoce a vyvolává to v nás štastné vzpomínky.

Proč je dobré někdy prostě jen tak vůbec nic nedělat?
Od doby, kdy se vzbudíme, po dobu, kdy jdeme spát v podstatě většina lidí jen přepíná z jedné aplikace na druhou. U klientů vidím, že často po zaklapnutí budíku kontrolují emaily nebo sítě, při čištění zubů navštěvují chaty, při cestě do práce Instagram nebo poslouchají nějaký podcast. Celý den je protkaný informacemi, které konzumujeme. Setkávám se i s tím, že lidé při čekání v krátké frontě nebo na zastávce už nečekají ani minutu nebo dvě a nekoukají jen tak okolo sebe, ale hned vytahují telefon. Lelkování z našeho života mizí, přitom je důležité pro mentální regeneraci a vnitřní dialog. Neumíme už trávit čas s vlastními myšlenkami, náš mozek volí vždy ten nejjednodušší únik, což je telefon v kapse.

Proto by moje dobrá rada zněla: dopřejte si dneska trochu lelkování. S kávou v ruce koukejte kolem sebe nebo z okna. Třeba jen 20 minut. A buďte sami se sebou. A pokud máte pocit, že je to ztráta času, věřte, že to děláte pro svou větší produktivitu a spokojenost.


Karolína Presová (29)
Karolína vystudovala sociologii a média. Je odbornicí na vliv digitálních médií na společnost a v roce 2016 založila projekt Replug me, v rámci nějž pomáhá dětem, rodičům i veřejnosti si najít k technologiím zdravý vztah. S týmem psychologů také rozvíjí nový koncept Digitální výchovy na školách. Volný čas nejraději tráví v lese a lelkováním.
Zkuste to s jinými hledanými výrazy. sdílet na Pinterest