Active Beauty
Sportovní jogínka Zuzana Drapalíková
Text: active beauty tým, Veronika Jonášová

Lifestyle

Sportovní jogínka Zuzana Drapalíková

Původně byla úspěšnou baletkou a v tanci si plnila sny. Před třicátými
narozeninami si však místo baletu našla novou vášeň, kterou je jóga.
Dnes se věnuje sportovní józe, ve které to dotáhla mezi světovou špičku.
Co ji jóga naučila a jak jde dohromady se sportem?

Jak se závodí v józe?

Každý soutěžící musí ukázat šest pozic, které si sám vybere podle svých schopností s tím, že jedna z nich musí být na záklon páteře, další na protažení, dále je tam také jedna inverzní pozice, tedy hlavou dolů, nějaká pozice na rukou, se zaoblenou páteří a rotace. V soutěži se hodnotí provedení jednotlivých jógových pozic, které jsou předem dané v katalogu a každá z nich je jasně bodovaná. Klání ve sportovní józe se může účastnit každý jogín, většinou to však dělají lidé, kteří cvičí fyzicky náročnější styly jógy jako jsou třeba Bikram jóga, Vinyása nebo Ashtanga. Soutěže nejsou věkově omezené, soutěží se i v seniorské kategorii.

Jde vůbec jóga a sport dohromady a co vás na tom baví?

Sportovní jóga je pro mě cesta od baletního drilu ke skutečné józe. V baletu jsem totiž byla zvyklá na intenzivní pohyb a na práci se svým tělem, proto si mě sportovní jóga získala. Právě práce na těle a posouvání jeho možností v rámci jógových pozic mě baví osobně mnohem více než samotnésoutěžení. Jsem v podstatě posedlá prací na svém těle. V Praze je také kolem sportovní jógy moc milá komunita lidí. Navíc jóga je na rozdíl od baletu zdravý a udržitelný pohyb. Pozice se provádí tak, aby tělo nebolelo a z dlouhodobého pohledu bylo vyváženě posílené, protažené, ale i uvolněné.

Co pro vás jako pro baletku bylo složité se v józe naučit?

Hodně věcí jsem se musela z baletu přeučit technicky. Velkou výzvou pro mě byly například pozice stojů na rukou. Tanečnice nemají totiž moc dobře trénované svaly na rukou, tolik je nevyužívají, jsou to pro baletky spíše taková ladná křídla. V baletu se také hodně vytáčejí kyčle, postavení pánve je jiné, z toho jsou pak jinak postavená i záda. Obecně je jóga mnohem zdravější způsob pohybu. Jako baletka jsem ale u jógy měla například velkou výhodu ve flexibilitě, v tom jsem byla v baletu trénovaná od dětství.

Proč jste se vlastně rozhodla skončit s baletem na vrcholu kariéry?

Těch důvodů bylo víc. Jednak na vrcholové úrovni v baletu je už obrovská konkurence. Všichni jsou špičkoví tanečníci a už tam hrají roli i jiné věci, než jen taneční úroveň. Postupně jsem se stále víc přestávala z baletu radovat. Navíc jsem byla ve věku, kdy jsem chtěla mít rodinu. Nechtěla jsem jen čekat na další velké role bez jistoty, že se vůbec dočkám. Odešla jsem podle mého názoru včas, sice na vrcholu kariéry, ale také ve chvíli, kdy jsem viděla více mínusů než plusů. Už jako aktivní baletka jsem chodila občas cvičit jógu a nadchla mě. Když jsem s baletem skončila, začala jsem se józe věnovat naplno.

Jak vaše cvičení a úroveň ovlivnilo narození dětí?

Já sama jsem se právě nejvíce posunula, až po narození dětí. Dalo mi to větší klid. Naučila jsem se méně tlačit na pilu, víc poslouchat své tělo. I proto si myslím, že se mi daří, i když se mé tělo neustále mění. Nyní mi jdou například mnohem méně než dříve záklony, ale naproti tomu mám silnější paže a jsem si mnohem jistější v balančních pozicích a stojích na rukou. Díky tomu, že jsem skončila s baletem, se navíc mohu teď maximálně věnovat svým dětem. Chci si je užít, dokud jsou malé.

Co vám ještě jóga dala do života?

Kromě toho, že jsem se zbavila problémů se zády, tak jsem se naučila mít své tělo ráda a vůbec mít ráda samu sebe. Od malička jsem na sobě jako baletka hledala jenom nedokonalosti, abych je mohla vylepšovat a pořád jsem se s někým srovnávala. Jóga mě naučila tohle nedělat a vážit si svého těla takového, jaké je. Naučila jsem se nejít přes bolest, což v baletu často nejde, a naučila jsem se na sebe netlačit. Dnes mě jóga i živí, mám vlastní studio v Praze a vedu kurzy. Díky józe vnímám své tělo jako nástroj k tomu, aby se mi tady žilo dobře. Snažím se hýbat tak, aby to bylo dlouhodobě udržitelné.

Nejvíce jsem se posunula po narození dětí, naučila jsem se méně tlačit na pilu a poslouchat víc své tělo.

Zuzana Drapalíková

Co je pro vás udržitelnost v pohybu a jak toho dosáhnout?

Určitě pravidelnost, naše tělo totiž potřebuje pohyb. Tak to prostě je a musíme se ho snažit dostat do svého režimu, ať už jde o jakýkoli způsob pohybu, který nás baví nebo nám dělá radost. Klidně může jít jen o chůzi, ale pravidelnou. Pokud někdo celé dny prosedí u počítače nebo v autě, pak nestačí jít se příležitostně „zničit“ do posilovny.

Jaké máte plány do budoucna, chystáte se na další soutěž?

Loni v listopadu jsem opět vyhrála český šampionát, ale rozhodla jsem se nejet na ten světový, který se konal v prosinci v Indii. A to hlavně kvůli rodině a dětem. Kvalifikovaná na další mezinárodní soutěž však jsem a pravděpodobně se budu účastnit té evropské. Obecně chci spíše vše letos zklidnit. Předloni jsem začala podnikat a občas toho bylo minulý rok moc. Navíc jsem se naučila spíše nemít plány. Když si něco moc přeji a moc na to tlačím, nikdy to nedopadne. Naopak, když nechám věci plynout, často se mi splní sny a přichází ke mně věci, na které bych ani nepomyslela.

Zuzana Drapalíková (35)
Absolventka Taneční konzervatoře v Praze. Po škole působila ve Státní opeře, kde si nejen ve slavném Labutím jezeře zatančila spoustu hlavních rolí. Poté přešla do Národního divadla. Ve 26 letech se rozhodla skončit kariéru a vrhla se na jógu. Je několikanásobnou českou šampionkou a v roce 2021 získala třetí místo také ve světové soutěži. Má licenci na hatha jógu a Bikram jógu a provozuje vlastní studio v Praze. Je vdaná a vychovává dvě děti ve věku 3 a 6 let.

Přinášíme vám #dmpodcast

Osobnosti z našich rozhovorů se vám pravidelně představí ve video i audio variantě také online. Nový #dmpodcast bude po vydání tištěného magazínu dostupný také v aplikacích YouTube, Spotify či Apple Podcast.