Active Beauty
Sedm mýtů o zubní péči

Čištění

Sedm mýtů o zubní péči

Čistíte si zuby třikrát denně, nebo jen ráno a večer? Drhnete si zuby pořádně, nebo raději jemně? Zubní pasta s fluoridem, nebo bez něj? O správné péči o zuby panuje mnoho přesvědčení. Oslovili jsme zubaře, který vysvětluje nejčastější mýty a dává tipy, co můžete udělat pro zdraví svých zubů.

Takto funguje zubní péče

Stálé zuby by měly vydržet celý život. Jak ale funguje dokonalá péče o zuby? Oslovený odborník shrnuje nejnovější poznatky v oblasti zubního lékařství. Přečtěte si jeho tipy, co je důležité při čištění zubů.

Mýtus 1: Elektrické zubní kartáčky jsou lepší než manuální zubní kartáčky

Tento mýtus v péči o zuby je pravdivý jen zčásti. Mnohem důležitější než typ zubního kartáčku je správné zacházení s ním. Pokud si tedy již léta čistíte zuby ručně, nemáte žádné problémy se zuby a nechcete si kupovat další elektrický přístroj, můžete u svého zvyku zůstat.

Patříte mezi nedbalé uživatele zubních kartáčků? Pak mají elektrické zubní kartáčky rozhodující výhodu. Většina elektrických zubních kartáčků má časovač. Studie ukázaly, že mnoho lidí si zuby čistí méně než doporučené dvě minuty. Přinejmenším tak dlouho byste si však měli zuby čistit, abyste odstranili dostatek plaku. Jemné vibrace elektrických zubních kartáčků navíc lépe rozvádějí zubní pastu do těžko přístupných mezizubních prostor.

Mýtus 2: Zubní pasta obsahující fluorid je zdraví škodlivá

Mýtus, že fluorid je zdraví škodlivý, je velmi rozšířený. Obavy jsou však neopodstatněné. Uvádí to i Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) na svých internetových stránkách. Fluorid je kritický pouze ve velmi velkém množství. Zejména v péči o zuby je fluorid nepostradatelný, protože je vysoce účinný v prevenci zubního kazu. Dospělý člověk by musel sníst několik tub zubní pasty, aby se u něj objevily příznaky otravy. Proto se fluoridu nebojte. Fluorid je jednou z nejlépe prozkoumaných látek na světě. Některé země dokonce přidávají fluorid do pitné vody, aby zabránily vzniku zubního kazu.

Po čištění zubů si nevyplachujte ústa vodou, ale vyplivněte ji. Fluorid v zubní pastě tak bude působit lépe. Máte sklony k tvorbě zubního kazu? Pak zubní lékař doporučuje dokonce jednou týdně používat zubní gel s vyšší koncentrací fluoridu. A co dělat, pokud máte stále obavy? Pak by byla alternativou zubní pasta obsahující hydroxyapatit. Všechny ostatní produkty se nedoporučují, protože jinak se riziko vzniku zubního kazu dramaticky zvyšuje.

Mýtus 3: Měkké štětiny nečistí dostatečně dobře

Ano, tvrdé nebo středně tvrdé štětiny odstraňují plak rychleji, ale také je mnohem pravděpodobnější, že při čištění zubů poraní dásně. Proto byste měli volit raději zubní kartáček s měkkými štětinami (často se to označuje reklamním termínem soft nebo ultrasoft) nebo v případě elektrického zubního kartáčku s měkkou kartáčkovou hlavicí.

Při používání měkkých štětin je třeba mít na paměti několik věcí. Důležité je používat citlivou zubní pastu – tím se neobrousí důležitá sklovina. Kromě toho je třeba trochu prodloužit dobu čištění zubů, abyste se lépe zbavili plaku. A měkký kartáček je třeba měnit častěji než zubní kartáček s tvrdými štětinami – nejpozději každé tři měsíce.

Tipy odborníků: Co je důležité v péči o zuby

Mýtus 4: V péči o zuby je zásadní správná technika čištění zubů

Ano, opravdu existuje, dokonalá technika čištění zubů. Umístěte zubní kartáček pod úhlem 45 stupňů do přechodové oblasti mezi zubem a dásní. Několik vteřin s ním třepejte na místě a pak ho lehkým krouživým pohybem setřete od zubu směrem ke žvýkací ploše. A to na všech plochách zubů, uvnitř i zvenčí. Pro většinu lidí je to stěží proveditelné. Ledaže byste chtěli z čištění zubů udělat vědu.

Je důležité, abyste nezapomněli na žádný povrch zubu. Podle odborníka je však jedna oblast, které byste měli věnovat zvláštní pozornost, přechod od dásně k zubu. Právě zde se bakterie obzvláště rády usazují. Nejšetrnějším způsobem čištění citlivých dásní je jejich otírání od dásně k zubu.

Mýtus 5: Zubní nit a ústní voda jsou nezbytné

Podle odborníka nelze doporučení pravidelného používání zubní nitě vědecky prokázat. Pokud je obsah fluoridu v zubní pastě správný, pak je účinek zubní nitě zanedbatelný. To však platí pouze pro lidi se zdravými zuby a dásněmi. Ti, kteří jsou náchylní k paradentóze a zánětu dásní, by si měli mezizubní prostory dobře čistit – ovšem mezizubními kartáčky. Nejlepší je nechat si poradit od svého zubního lékaře.

Odborník také považuje používání ústních vod za přeceňované. Pokud si dvakrát denně řádně čistíte zuby fluoridovou pastou, je pro vás dodatečný účinek ústních vod pravděpodobně velmi malý. Kdy mohou být ústní vody v péči o zuby užitečné? U fixních rovnátek nebo při velmi obnažených kořenových plochách.

Mýtus 6: Bělicí přípravky jsou pro zuby škodlivé

Zbarvení zubů způsobené kávou nebo čajem nemá žádný význam pro onemocnění. Přesto si mnoho lidí přeje bělejší zuby – a ptají se sami sebe, zda jsou bělicí přípravky pro zuby škodlivé. Na tuto otázku lze odpovědět poměrně snadno a rychle: Ne. Zuby se sice lehce těmito pastami vybělí, ale může dojít i ke ztrátě části zubní skloviny – ne sice v dramatickém množství, ale už to je diskutabilní oběť pro krásu.

Pro lékařské bělení je lepší vyhledat odbornou radu a ošetření u zubního lékaře než používat bělicí zubní pasty doma. Ty totiž mohou způsobit opotřebení skloviny. Podle odborníka jsou bělicí pásky z drogerie relativně neškodné. Koncentrace bělicí látky je velmi nízká. U bělicích proužků pro vlastní použití ale nelze očekávat výrazné změny.

Mýtus 7: Pokud si po jídle vyčistíte zuby, můžete sníst cokoli

Tento mýtus je bohužel nepravdivý. Strava má na zdraví zubů velmi velký vliv. Stejná strava, která je dobrá pro vaše srdce nebo játra, je dobrá i pro vaše dásně a zuby. Středomořská strava může rozhodujícím způsobem zlepšit úroveň zánětu v ústech, například krvácení dásní – při nezměněné rutině v čištění zubů.

První přikázání diety šetrné k zubům zní: Vyhýbejte se sladkým nápojům. Sladkosti je třeba omezit na jeden nebo dva dezerty denně. Průmyslově zpracované potraviny jsou obvykle příliš měkké, a proto také škodí zubům. Žvýkáním se ze zubů setře velká část bakterií. Čím více musí vaše zuby při jídle pracovat, tím lépe. Pokud žvýkáte déle, stimulujete proudění slin – a ty odplavují zbylé bakterie.

Důležité je také dopřát zubní sklovině přestávky na regeneraci mezi jídly. Ale co když se prostě nemůžete vzdát svačin? Pro prevenci zubního kazu se doporučuje po jídle žvýkat žvýkačky bez cukru. Neustálé žvýkání aktivuje a trénuje žvýkací svaly a neustálý proces žvýkání produkuje nadbytek slin.

Přirozená bělost zubů

„zubní kartáček Perfect White“ od Dontodent

Koupit nyní na dm online shopu

Ochrana před zubním kazem

„zubní pasta s výtažky z bylin“ od Dontodent

Koupit nyní na dm online shopu

S aktivním uhlím

„zubní pasta Black Shine“ od Dontodent

Koupit nyní na dm online shopu